Boş Gebelik Nedenleri

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Halk arasında su gebeliği olarak da adlandırılan boş gebelik halinde gebelik keseli olmasına rağmen kesenin içinde bebek yoktur. Hamilelik kesesini oluşturan zar ve plesanta meydana gelirken, bu yapıların içinde bebek yoktur. Normal bir gebelik oluşuyor gibi, erkek üreme hücresi sperm ve kadın yumurtası birleşir, döllenme gerçekleşir ve rahim içine yerleşir. Bu aşamadan sonra kromozomal anomalilerden dolayı embriyo yani bebek oluşmaz. Yalnızca gebelik kesesi meydan gelir. Ultrason muayesenesi sırasında embriyo ve kakp atışlarının izlenmesi gereken hamilelik haftasında kesenin boş olması ile teşhis edilir ve tanısı konur.

Boş gebelik nedenleri anne adayının kullandığı ilaçlar, beslenme şekli ve düzeni, stres, yorgunluk gibi faktörler değildir. Boş gebelik sebebi kromozomal bozukluklardır. Burada şu nokta önemlidir. Anne adayının boş gebelik öyküsü olması diğer gebeliklerinin de boş gebelik şeklinde oluşacağı anlamına gelmez.

İlk 12 haftada meydana gelen düşüklerin yaklaşık %50 lik bölümünün nedeni boş gebeliktir. Kromozomal anomalilerden dolayı yaşanan bu durumda, vakaların büyük bir kısmında vücut, gebeliğin devam etmesini sağlayamayacak anormal kromozomları teşhis eder ve gebeliği vücuttan atar. Boş gebelik genel olarak yanlış hücre bölünmesi, kalitesiz sperm veya kalitesiz yumurtadan kaynaklanmaktadır. Boş gebelik, her yaş grubunda görülür. Ancak anne ve baba adayının ileri yaşlarda olması riski daha da artırmaktadır.

Boş Gebelik Nedenleri 1

Boş gebelik olması halinde de hamilelik testi pozitif çıkar ve adet gecikmesi yaşanır. İlk hamilelik belirtilerinden sonra hafif kramp ya da damla şeklinde kanama yaşanabilir. Bir süre sonra da vücut gebeliği sonlandırır ve dışarı atar. Bu durum normal adet kanamasından daha fazla kanama şeklinde kendini belli eder. Bazı gebeliklerde ise herşey normal seyirinde devam eder, kanda gebelik hormonu seviyesi artmaya devam eder, plesantada büyüme olur. Bu durumlarda boş gebelik 8.haftada yapılan ultrason muayenesi sırasında tespit edilir.

Boş gebelik tekrar etme eğiliminde olan kromozomal bir anomali değildir. Çoğunlukla bir kes olur. Tekrarlandığı durumlar nadirdir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz