Beta HCG Nedir, Değerleri, Neden Yükselir, Ne Zaman Artar, Nasıl Yükseltilir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Beta HCG hormonu, toplum içinde hamilelik hormonu olarak bilinmektedir. Gebeliğin mevcut olup olmadığı beta HCG ile tespit edilmektedir.  HCG testi, plasentadaki yani bebeğin eşindeki trofoblastik hücrelerden salgılanmakta olan bir hormon vasıtasıyla uygulanmaktadır.

Beta HCG hormonu progesteron hormonunun devamlı olarak üretilmesi ile görevlidir. Progesteron hormonunun görevi ise gebelik süresince düşük yapmayı engellemektir. Beta HCG kaç olmalı? Sorusu da oldukça yoğun bir şekilde yöneltilmektedir.

Beta HCG Değerleri

Hamile olmayan bir hanımda düzgüsel olarak Beta HCG değeri 0-10 mlU/ml dir. Hamilelik süresince ise sperm yumurtayı dölledikten ilk 7 ile 12 gün ondan sonrasında Beta HCG değeri yükselmeye adım atar. Bu aşamada da gebelik olduğu tespit edilebilir. Şayet artış olmuyorsa bu durumda çeşitli olumsuzluklar akla gelmelidir. Beta HCG değerleri hamileliğin son haftaları yaklaştıkça stabil kalmaya adım atar.

[reklam id=1]

Bunun haricinde Mol hidatiform isminde olan sorunda da meydana getirilen cerrahi müdahale sonucunda iyileşme olup olmadığını algı etmek için de Beta HCG hormonu göz önünde bulundurulmaktadır.

Beta HCG hormonun kıymeti, hamile olmayan bir hanımda 0-10 mlU/ml oranlarındadır. Yumurtlama döneminden ondan sonrasında sperm ve yumurtanın buluşması ve döllenmesinden ondan sonra gebelik meydana gelir. Beta HCG hormonu döllenmeden sonraki 6. Günden ondan sonra yükselmeye adım atar. Çünkü de İlk olarak kanda meydana getirilen gebelik testlerinde sonuç öğrenilir. İdrarda gebelik testi yapabilmek için birazcık daha süren geçmesi gerekmektedir.

Beta HCG Nedir, Değerleri, Neden Yükselir, Ne Zaman Artar, Nasıl Yükseltilir? 3

Beta HCG Neden Yükselir?

Beta HCG ‘nin oluşurken, sperm tarafınca döllenen yumurtanın, rahim duvarına yerleşmesiyle, plasenta gelişir ve HCG salgılanır. Salgılanan beta HCG, kanda ve idrarda görülür bir tek kandaki idrara göre daha erken dönemde tespit edilebilir. Kanda meydana getirilen beta HCG tespiti, yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden averaj 6 ile 12 gün ondan sonra yapılabilir.

Beta HCG testi çoğu süre, kanda HCG seviyesini belirler, idrarda ise, HCG ’nin varlığını ya da yokluğunu göstererek, tespit edilir. Gebelik dönemindeki bir bayanın, her 2 günde beta HCG değerinde artış gözlenir ve bu beta HCG meblağındaki artış hamileliğin son dönemlerine doğru yavaşlamaya adım atar, daha sonrasında sabit değerde kalır. Eğer, gebelik sürecinde beta HCG değerinde bir artış yok ise, gebeliğin seyrinde bir mesele olması söz mevzusudur.

Beta HCG Ne Zaman Artar?

Beta HCG, kandaki gebelik hormonudur. Hanım ve insanoğlunun üreme hücreleri birleşip döllenme gerçekleştikten sonraki 8. Günden itibaren Beta HCG kıymeti hızla yükselmeye adım atar ve iki katına kadar çıkar. Gebelik süreci ilerlediğinde ise bu değerin yükseliş hızı azalır ve daha düzgüsel seyreder.

Beta HCG Nedir, Değerleri, Neden Yükselir, Ne Zaman Artar, Nasıl Yükseltilir? 1

Tüm bu şekil şeylerin haricinde Beta HCG kıymeti; dış gebelik, boş gebelik, Mol gebelik şeklinde durumlarda da yükselir. Bu bakımdan hormonun düzgüsel gebelikten mi, yoksa öteki sorunlardan mı terfi ettiğini öğrenmenin en kati yöntemi, kan testinin arkasından yapılacak ultrason muayenesiyle ortaya çıkacaktır. Zira ultrason muayenesinde gebelik kesesinin ve içindeki embriyonun tespit edilebilmesi ehemmiyet taşıyor.

Beta HCG Nasıl Yükseltilir?

Beta hCG testi kan ya da idrar testi ile belirlenebilir. Beta hCG, hamile kalındığı günden averaj 11 gün daha sonra kan testinde olumlu yönde olurken idrar testinde ise averaj 12-14 gün daha sonra olumlu yönde olur. Bundan sonrasında her 72 saatte iki katına çıkar.

Beta HCG Nedir, Değerleri, Neden Yükselir, Ne Zaman Artar, Nasıl Yükseltilir?

İnfertilite tedavisi için HCG alan hanımlarda gebelik testi, hCG uygulamasını takiben 14 günden daha erken yapılmamalıdır. Çünkü bu süre, infertilite tedavisinde yumurta çatlatmak için yapılan HCG hormonunun kandan temizlenme süresidir. Erken yapılırsa yanlış olumlu yönde sonuç alınabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz