Bebeklerde Kabızlık Sorunu Nasıl Çözülür, Hangi Fitil Kullanılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kabızlık özellikle kişiler için acı verici bilhassa da son derece asap bozucudur. Kabızlık problemi, yetişkin kişilerin günlük hayatlarını olumsuz yönde etkileyebildiği gibi, bu durum aynı şekilde bebekler için de geçerli olabilmektedir. Bebekler doğumlarından itibaren kabızlık sorunuyla sıkça karşılaşabilirler. İlk doğduklarında yapmış oldukları ilk kakalarını 24 saatle 48 saat içinde yapmış olmaları gerekir.

Bebeklerde Kabızlık Sorunu Nasıl Çözülür, Hangi Fitil Kullanılır?

Bebeklerin sindirim sistemiyle ya da bağırsaklarıyla ilgili bir problemi olduğunda, ilk kakasını yapması olanaksız ya da oldukça zorlanabilirler. Bu durumda meydana getirilen muayenede sorun belirlenirse, derhal cerrahi olarak sorun düzeltilir. Buna karşın ilk kakasını yapmış olan bebeklerde sonradan kabızlıkla karşılaşabilir. Çünkü bebeklerin sindirim sistemi, boşaltım sistemi belirli bir döneme kadar gelişimini devam ettirmektedir.

Bu çok normaldir. Bundan dolayı 3 aylık bebeklerde kabızlık doğru şekilde teşhis edilmelidir. Kabızlık, özellikle bebeklerde, tedavisi zor bir problemdir. Bebeklerde kabızlık için masaj yapmak, bebeklerin rahatlamasına ve bu gibi problemin üstesinden gelmek için yeterli olabilir.

[reklam id=1]

Yavrunuz düzgüsel sıklığından daha geç ya da birkaç gün kaka yapmadı ise kaka yaparken zorlanıyor ve kaka da kan var ise yavrunuz kabızdır. Nadir olmakla birlikte, kimi süre kabızlığın sebebi hipotroid, botulizm, bazı besin alerjileri ve metabolik bozukluklar olabilir. Çocuğunuz sık sık kabızlık yaşarsa, bir çocuk doktoruna danışın.

Bebeklerde Kabızlıkta Hangi Fitil Kullanılır?

Bebeklerdeki kabızlığın tedavisi için bir ekip egzersizleri kullanabilirsiniz. Yavrunuz emeklemeye başlamışsa, evde birkaç tur atması için onu teşvik edin.

Bebeklerde Kabızlık Sorunu Nasıl Çözülür, Hangi Fitil Kullanılır? 1

Bacaklarından tutun ve bisiklet sürermişçesine bacaklarını hareket ettirin. Yavrunuz yürümeye başlamışsa, yiyecek yedikten ondan sonrasında onu birazcık yürütün. Bebekleri yedirdikten daha ondan sonra ne olursa olsun yatırmayın.

Bebeklerde kabızlık için herhangi bir ilaç kullanmadan önce doktorunuzun da kontrolü ile bitkisel ürünlerden ya da birtakım masajlardan faydalanabilirsiniz. Karın masajı kabız bebekler için bir başka etkili çözümdür. Mide ve karnın alt bölgesine nazik hareketlerle masaj yapmak bağırsak hareketlerini uyarma. Bebeğinizi yatar pozisyonda koyun. Karnına hafifçe ısıtılmış zeytin ya da Hindistan cevizi yağı sürün. 2 parmağınız ile göbeğin yan tarafınca başlayarak, nazikçe, 3 – 4 dakika süresince, saat yönünde masaj yapın.

Doğru hidrasyon düzgüsel bağırsak hareketleri için önemlidir. Bebeğinize tertipli aralıklarla su verin. Sindirimini geliştirmek için, bebeğinize ılık su verebilirsiniz. Suya ek olarak, bebeğinizi emzirin ya da ona süt içirin. Bebeklerde kabızlık için ilaç kullanmak yerine, doktor kontrolü ile birlikte doğal besinler ile bu problemin üstesinden gelmek de mümkündür. Bebeğinize pirinç, muz ve pişmiş havuç yedirmeyin.

Bebeğin Wc süresini denetim altında tutun. Eğer kaka süre geçerse bebeği bu yönde teşvik edin. Bundan dolayı bebeği kabız oluşturan sebebi çok iyi bilmek gerekir. Eğer sebebi biliniyorsa şu demek oluyor ki altta yatan çok ciddi bir hastalık yoksa fitil kullanım için uygundur.

Bebeklerde Kabızlık Sorunu Nasıl Çözülür, Hangi Fitil Kullanılır? 2

Bebeklerde kabızlık fitil kullanımı için uygundur. Bu konuda ise anne ve babaların, muhakkak öncesinde bir doktora danışması gerekmektedir. bilinçsiz bir şekilde uygulanan fitil uygulamaları, bebeklerde beklenmeyen yan etkilere sebep olabilmektedir. Fakat ilerleyen günlerde gene fitil yaparak bağırsakları boşaltmak yerine bebeğin beslenme planını doğru yapmak, lif yönünden varlıklı sulu besinlerle besleyip kakanın yumuşak hale gelmesini sağlamak gerekir.

Bundan dolayı fitil verilmeden önce anüs bölgesi nemlenmesi açısından krem sürülmelidir. Ek olarak fitil yerleştirilmeden önce denetim edilmeli imalat hatası olup olmadığına bakılmalı sivrileşmiş bölgeleri var ise elle düzeltilmelidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz