Bebeklerde Kab​ızlık için Ne Yapılmalı?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeklerde en sık rastlanan sorunlardan birisi de kabızlıktır. Bazı anneler bebeklerinin kakasını ıkınarak ve zorlanarak yapmasını kabızlık olarak algılasalar da aslında bu çok doğru değildir. Bebeğin belli bir süre içerisinde belli miktarda kakayı çıkaramaması kabızlık olarak adlandırılmaktadır. Yeni doğan bebekler anne sütü ile besleniyorlarsa kolay kolay kabızlık sorunu yaşamazlar.

Bebeklerde Kab​ızlık için Ne Yapılmalı?

Yeni doğan bir bebeğin kakası normal şartlarda yumuşak, sıvı kıvamda ve sarı renktedir. Bebekler ilk dünyaya geldiklerinde günde 7 ya da 8 olan kaka yapma sayısı ilerleyen zamanlarda günde 2-3 defaya hatta gün aşırıya kadar düşebilir. Böyle bir durumda akla hemen kabızlık gelmemelidir. Eğer bebeğin kakası koyu kıvamda ise, bebek kakasını biriktirerek, uzun aralıklarla, çok ve basınçlı bir şekilde yapıyorsa o zaman kabızlık söz konusu olabilir. Böyle bir durumla karşılaşınca, bebeklerde kab​ızlık sorunu nasıl çözülür diye merak edilebilir.

Kabızlık bebeklerde beslenme bozukluğu ya da başka nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir bağırsak rahatsızlığıdır. Her bebek dönem dönem kabız olabilir. Kısa süren kabızlık sorun oluşturmaz fakat uzun süren kabızlık durumunda bebeğin kakasını yapamaması, çektiği karın ağrısı ve gıda alamaması sorun oluşturabilir.

[reklam id=1]

Bebeklerde kab​ızlık için en iyi çözüm beslenmede lifli gıdalara, su ve meyve suyu gibi sıvılara ağırlık vermektir. Eğer bebek anne sütü ile besleniyorsa ek su verilmesi önerilmez. Ek gıdalara geçmiş olan bebeklerde ise püresi ile beraber olmak üzere erik, elma, armut ve şeftali suyu verilebilir. 4 aylık olan bebekler günde 120 mililitre kadar meyve suyu tüketebilirler. 4 aydan büyük olan bebeklerde ise bu oran 180 mililitreye kadar çıkarılabilir.

Pirinç unu ile beslenen bebeklere bunun yerine lif oranı yüksek olan tam tahıllı katı gıdalar verilebilir. İnek sütü alerjisi yoksa evde mayalanmış yoğurt da kabızlığın çözümünde yardımcı olabilir.

Bebeklerde Kab​ızlık için Ne Yapılmalı? 1

Kabız ​Olan Bebeğe Ne ​Yapılır Ne Veri​lmeli?

İnek sütünün kabızlığa neden olduğu bilinmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlığa daha az rastlandığı için emzirmeye herhangi bir engel yoksa bebekler anne sütü ile beslenmelidir. Kabız olan bebek katı gıdalara geçmişse meyve ve sebze püresi yedirilmeli ve bol bol su içirilmelidir.

Bebeği ılık suya sokup 20 dakika kadar bekletmek de onu rahatlatmaya yardımcı olabilir. Eskilerin kullandığı popoya zeytinyağı sürmek de kabızlığı geçirmeye yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra vazelin ya da gliserin gibi ürünler de popoya sürülerek bölgenin yumuşaması sağlanabilir.

Bebeklerde kab​ızlık için ilaç da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar sertleşen dışkının yumuşamasını sağlayıcı bir özelliğe sahiptir. Kabızlık için doktorun verdiği ilaçlar yeterli miktarda ve düzenli olarak kullanılmalıdır. Bazı anneler daha rahat kullanıldığı için bebeklerde kab​ızlık fitili tercih etmektedir. Fitiller de tıpkı ilaçlar gibi düzenli olarak kullanılmalıdır.

Bebeklerde Kab​ızlık için Ne Yapılmalı? 3

Bebeği kabız olan anneler bu sorunu çözmek için bilmedikleri ilaç ya da fitilleri kullanmamalıdır. Bu konuda yapılacak en doğru davranış kabız olan bebeği vakit geçirmeden doktora götürmektir. Kabız bazı durumlarda hastalık belirtisi olarak da gelişebilir. Bu nedenle zamanında doktora gitmek son derece önemlidir. Kabız zamanında tedavi edilemediği taktirde kronikleşebilir ve böyle bir durumda tedavisi daha zor olabilir.

Bebeklerde kab​ızlık sabun ile giderilebilir mi? yeri gelmişken bu konuya da değinelim. Eskilerin kabızlığı çözmek için makata sabun uyguladığını belki duyanlar vardır. Sabun kimyasal içeren bir temizlik malzemesi olduğu için sabun kabızlığı gidermek yerine çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Kabız olan bebeklere doktorun verdiği ilaç ve fitil dışında başka bir tedavi yöntemi denenmemelidir.

Bebeklerde yanlış beslenme sonucunda bazı dönemlerde kabızlık meydana gelebilir. Böyle durumlarda bebeğin dışkısını yumuşatacak gıdalar ve su tüketimine ağırlık verilmelidir. Buna rağmen hala kabızlık devam ediyorsa vakit geçirmeden doktora baş vurulmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz