Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Yakından bakmış olduğumuzda da görebileceğimiz şeklinde ön yüzü girintili çıkıntılı, katlanmış tabakalardan kaynaklanır. Arka yüzey ise kadife şeklinde düz ve yoğun koyu pigmentlidir. Ön tabakadaki pigment miktarı çok ise göz kahverengi, azca ise yeşil, pigment yok ise göz mavi renkli olur. Yeni doğmuş bebeğin göz rengi ne zaman belli olur? Sorusu da yaygın bir şekilde yöneltilmektedir.

Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Renk hücresi bulunmadığı için bebeğin gözleri herhangi bir ışığı yakalayamaz ve gelen ışığı yansıtır. Yansımalar genel anlamda mavi, lacivert, gri olur zira bebeklerinizin gözlerinin renkli olduğunu söylersiniz. Göz rengi organik olarak ki bir yaşına gelene kadar değişim izah edebilir.

Sadece yavrunuz doğduğun da gözleri siyahsa bu göz renginin değişme ihtimali yoktur. Yeni doğan bebeğin göz rengi, açık renkli bebekler mavi, gri koyu renkte dünyaya gelen bebekler koyu mavi ya da kahverengi gözlerle dünyaya gelirler. Çocuklar ebeveynlerinden farklı göz renkleriyle doğabilirler.

Göz renginin görme kalitesi ile ilgisi yoktur. Sadece albinolardaki şeklinde arka yüzeydeki pigment eksikliği görme standardını etkiler. Bu değişiklik genel anlamda ilk altı ay içinde tamamlanır, hemen sonra göz renginde değişiklik olmaz. Van kedileri şeklinde iki göz renginin farklı oluşu (heterokromi) ender bir genetik durum olup, görme kapasitesini etkilemez.

Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur? 1

Renk farkına başka bulguların eşlik edip etmediğinin göz hekimince kontrol edilmesi önemlidir zira gözbebeğinin büyüklük farkının da eşlik etmiş olduğu “heterokromi” bebekte “konjenital Horner sendromu” benzer biçimde hastalıkların emaresi de olabilir. Sonraki yaşlarda göz renginin değişimiyse ciddi hastalıkların emaresi ya da sonucudur.

Bazı glokom ilaçları pigment üretimini arttırıp renkte koyulaşma yapabilir. Sonuç olarak göz rengindeki değişimler ciddiye alınmalı ve hangi yaşta olursa olsun süre kaybetmeden göz hekimine başvurulmalıdır. Genel bir hatırlatma olarak hiçbir emare ya da şikâyet olmasa da ilk bir yaşta, en geç ikinci yaşta çocukların göz muayenesi kesinlikle yapılmalıdır.

Bebeklerde Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur? 3

Doğrusu irisin ne kadar renkli olacağı, ne kadar melanin pigmenti bulunmuş olduğu ile ilgilidir. Bu sebeple de yeni doğan bebeğin göz rengi ne zaman belli olur? Sorusu için, öncelikle 9 ayın geçmesinin beklenmesi gerekmektedir.

Açık renklilerde ise göz genellikle mavi yahut gri olur, hemen sonra ise koyulaşır. Bebeklerde, ışık miktarına göre göz kaslarının kasılarak gözbebeğini daraltıp genişletmesi, kasların hücreler üzerine baskı yapmış olup gevşemesine ve zira melanin pigmentinin dağılımını etkileyerek gözde renk değişimlerine sebep olabilmektedir. Bir tek tüm bunlara karşın bebeklerde göz rengi doğumdan daha sonra ortalama 9. Ayda tamamen sabitlenir

Yorumlarınızı Bekliyoruz