Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeklerin diş çıkarmaya başlaması ile birlikte beraberinde bir huysuzluk ve mutsuzluk gibi problemler meydana gelebilmektedir. Her bebeğin yapısı birbirinden farklı olduğu gibi diş çıkarma konusunda da farklılıklar meydana gelebilir. Bu kapsamda bebeklerde diş çıkarma sırası resimli olarak çok sayıda internet sitesi üzerinde de yer almaktadır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

Bebekler, ilk dişleri olan süt dişlerini 6 aylıktan itibaren çıkarmaya adım atar. Diş çıkarma zamanı bebekten bebeğe değişim izah edebilir; 3-4 aylıkken diş çıkarmaya başlamış olan bebekler de olabilir. Bu çoğu süre kalıtım yöntemiyle ebeveynden geçen bir özelliktir. Şu demek oluyor ki sizin dişleriniz erken çıkmışsa, büyük ihtimal ile bebeğinizinkiler de erken çıkacaktır.

Her bebeğin gelişimi aynı olmadığı benzer biçimde diş çıkarma dönemleri de birbirinin aynı olmaz. Bazı bebekler için bu süreç fazlaca ağrısız ve rahat geçerken; bazıları için de son aşama huzursuz ve ağrılı olabilir. Bu bebeklerde kilo yitirilmesine rastlanması da muhtemeldir.

Bebeklerin diş çıkarma döneminde yaşadıkları bu gibi huzursuzluk yaşaması anında ise, aileleri tarafından muhakkak sakinleştirilmesi gerekmektedir. bu dönemlerde verilen destekler, bebeklerin bu dönemlerinde kendilerini daha rahat hissetmelerine de olanak tanımaktadır.

Bebeklerde diş çıkarma tablosu, aileler tarafından da bir hayli büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu sorunla döneminde bebeğinizi rahatlatmak için onu daha sık kucağınıza alıp daha çok okşayın. Sorunu anladığınızı ve yanında olduğunuzu hissetmesini sağlayın. Bazı bebekler için en güzeli kendi parmaklarını kullanmaktır. Bu dönemde bebeğe verilecek olan diş kaşıyıcı ürünlerin, soluk borusuna kaçmayacak büyüklükte olması ve bebeğin doğru pozisyonda olması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası 1

Bebeklerde yaşanan ateşin çok yüksek olması durumunda muhakkak bir uzmana gidilmesi gerekmektedir. aynı zamanda bu dönemlerde bebeklerin damaklarına ıslak ve soğuk bir şekilde masaj yapılması da son derece etkili olmaktadır. Gerek görürse, ilaç mevzusunda lüzumlu yönlendirmeyi yapacaktır.

Bebeğinizin süt dişleri tamamlandığında 10 altta 10 üstte olmak üzere toplam 20 dişe haiz olacak. Diş sağlığının korunması adına çocuklarda diş fırçalama alışkanlığının erken yaşlarda edinilmesi gerekmektedir. bunun için ise ilk başlarda diş fırçalama zamanlarını bir oyun haline getirebilirsiniz. Yavrunuz süt haricinde başka besinler tüketmeye başladığında, minnacık ve bembeyaz süt dişlerinin uzun süreli sağlığı için, tatlı ve şeker yerine meyve, çiğ sebze gibi besinler tercih edin.

  • Süt 1. Keser dişi: 6-10 ay içinde çıkar, 6-7 yaşlarında düşer.
  • Süt 2. Yan keser dişi: 10-16 ay içinde çıkar, 7-8 yaşlarında düşer.
  • Süt köpek dişi: 17-23 ay içinde çıkar, 9-12 yaşlarında düşer.
  • Süt 1. Azı dişi: 14-18 ay içinde çıkar, 9-11 yaşlarında düşer.
  • Süt 2. Azı dişi: 23-31 ay içinde çıkar,10-12 yaşlarında düşer.
  • Süt 1.Keser dişi: 8-12 ay içinde çıkar, 6-7 yaşlarında düşer.
  • Süt 2. Yan keser dişi: 9-13 ay içinde çıkar, 7-8 yaşlarında düşer.
  • Süt köpek dişi: 16-22 ay içinde çıkar, 0-12 yaşlarında düşer.
  • Süt 1. Azı dişi: 13-19 ay içinde çıkar, 9-11 yaşında düşer.
  • Süt 2. Azı dişi: 25-33 ay içinde çıkar,10-12 yaşında düşer.

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası 2

Altı yaşından itibaren çocuk, karışık dişlenme dönemine geçer. Altı yaşlarında 1’inci büyük azı, 7-8 yaşlarında kesici dişler, 9-11 yaşları içinde minik azı dişler ve köpek dişleri, 12 yaşlarında ise 2’nci büyük azı dişleri çıkar. Ek olarak diş çıkarma döneminde dişlerde kırılmalar olabilir. Süt dişleri, yavrunuz 6-8 aylıkken çıkmaya adım atar.

Yorumlarınızı Bekliyoruz