Bebeklerde Dış Çıkarma Belirtileri

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeklerde diş çıkarma döneminin başlaması, diş etinin açılmasından 3 ay önce adım atar. Bu süreçte bebeklerde salya artışı, hafifçe ateş, ağlama-huzursuzluk, ağız çevresinde hafifçe döküntü, ellerini ısırması, uyku düzensizliği, iştahsızlık şeklinde emareler görülebilir. Bu emareler görülmeye başladığında ebeveynler özellikle bazı emarelerde dikkatli olmalıdırlar.

Bebeklerde Dış Çıkarma Belirtileri 1

Bu kapsamda ise, bebeklerde diş çıkarma belirtileri ne kadar sürer? Gibi birbirinden farklı sorular da aileler tarafından sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. İlk görülen emare ise çoğu süre salya artışıdır. Diş çıkarma devri bebeklerde çene ve ağız çevresinde kızarıklık ve döküntüye yol açabilir. Bu zamanda bebeğin yüzü temiz ve yumuşak bir bezle silinerek uygun bir nemlendiricili kremle desteklenebilir.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri ne zaman başlar? Sorusuna yönelik olarak, genellikle 6 ayda görülse de, bebeklerin gelişimlerine göre 3. Ayda ya da 1 yaşında da görülebilmektedir. Diş çıkarma döneminde 37 aşama yörende hafifçe bir ateş düzgüsel kabul edilir.

Bu durumda çocuk doktoruyla ne olursa olsun konuşulmalı ve uygun tedavi başlanmalıdır. Diş çıkarma esnasında bebeklerin diş etlerinde birtakım hassasiyetler meydana geldiği için iştahsızlık ve kilo verme ya da kilo almasında durma gibi sorunlar da meydana gelebilmektedir.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir? Sorusuna yönelik olarak ilk başta salya artışı olmakta olup diğer birçok belirtiler de görülebilmektedir. Dişin ağızda belirmesiyle bu bölgede kanama olabilir. Ne olursa olsun hekim denetiminde olmak şartıyla ağrı kesici şurup kullanabilirsiniz. İcra ettiğiniz her şey rağmen bebeğinizin sorunsa geçmiyorsa, çocuk diş hekimine danışarak anestezi madde içeren diş jelleri kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Dış Çıkarma Belirtileri 2

Bir tek bu şekil şeylerin düzensiz ve sık kullanımının bebeğinizin çeşitli organları, özellikle karaciğeri üzerine negatif tesirleri olabileceği unutulmamalıdır.

Diş çıkarma belirtileri görülmeye başladığından itibaren, bebeklerde birtakım huzursuzluklar görülebilmektedir. Yeni çıkan dişler, bebeklerin damaklarında kaşınmaları da beraberinde getirmektedir. Bu kapsamda eczanelerden satın alınması gereken kaşıyıcılar, bebeklerin bu gibi huzursuzluklarını dindirmede son derece etkili olabilmektedir. Kaşıyıcılar buzlukta bekletilmemelidir.

Aksi takdirde bebeğinizin dil, yanak, dudağına yapışabilir. Meyve filesi kullanıyorsanız, buharda pişirilmiş elma, çilek, mango ya da olgun armut şeklinde çeşitli meyveler de deneyebilirsiniz. Boğulma riski taşımış olduğundan, bu işlemi yaparken çocuğunuzun yanından ayrılmayın. Soğuk metal rahatlatıcı olabilir; öyleyse mutfak çekmecenizden bir çay kaşığı alıp dolaba koyun.

Bebeğinizin en sevmiş olduğu diş kaşıma oyuncağını alıp dolaba koyun. Soğuduktan ondan hemen sonra bebeğinize verin ve temiz kalmasını sağlayın. Bu oyuncak onun en sevmiş olduğu hayvan ya da meyve şeklinde olsun olmasın, önemli olan bebeğinizin onu rahat dokunabilecek olmasıdır.

Bebeklerde Dış Çıkarma Belirtileri 3

Böylelikle bebeklerde yaşanan her türlü huzursuzluk ya da kaşınmaya bağlı durumlar daha rahat bir şekilde ortadan kalkabilmekte ve bebekler de rahatlamaktadır.

Diş çıkarma aşamasında yavrunuz bolca oranda salya çıkarır. Salya önlükleri ve boyun bağlarıyla bebeğinizin giysilerini koruyun. Bebeğinizin çenesini bunlarla silmek, mendil ya da bez bulmaya çalışmaktan çok daha bayağı. Çocuğunuzun yüzünü, tahriş olmasını ve isilik oluşumunu engellemek için sık sık narin dokunuşlarla silin sadece aşırıya kaçmayın, çok sık silmek de bebeğinizin cildini tahriş edebilir.

Anne ile beraber geçen süre kimi süre her derde devadır. Bebeğinizle oturmak için süre ayırın, rahat bir sandalye çekin, sakinleştirici bir müzik açın ve bebeğinizi hafifçe sallayın. Asetaminofen, ibuprofen ya da parasetamol kullanmadan önce ne olursa olsun çocuk doktorunuza danışın. Homeopatik tozlar da faydalı olabilir, bir tek bunlar için de bir tıp uzmanına danışın

Yorumlarınızı Bekliyoruz