Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeklerde diş ağrısı genelde diş çıkarma evresinde yaşanır. Diş etlerinin şişmesi, kaşınması ve zaman zaman iltihaplanarak ağrı yapması sorunu yaşanabilir. Diş çıkaran bebeklerdeki bu sorun için annelerin yapmaları gerekenler çok basittir.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 1

Evde bazı yöntemler ile bebeklerin diş etlerini rahatlatıp huzursuzluklarını geçirmek mümkün. Bebeklerde yeni çıkan diş ağrısına ne iyi gelir sorusundan yola çıkarak sizler için bebeklerde diş ağrısı tedavisi konusunu derledik.

Bebeklerde diş ağrısı genelde diş çıkarma aşamasında meydana gelir. Bu süreçte anneler bebeklerini rahatlatmak için kendilerine göre yöntemler geliştirir. Bebeğinizin rahatlaması ve ağrısının azalması için siz de aşağıdaki aşamaları sırası ile uygulayabilirsiniz.

 • Ağrısı olan ve bunun için ağlayan bebeğinizi ilk olarak sakinleştirin. Onu kucağınıza alın ve rahatlamasını sağlayın. Sizi hissedince biraz olsun ağrısının geçeceğini bilin. Ona güvende olduğunu hissettirmek için sık sık sarılın ve saçlarını okşayın.
 • Diş çıkarma evresinde bebeklerdeki diş ağrısını hafifletmek için diş etlerine soğuk uygulama yapılabilir. Bebeğinize çiğnemesi için soğuk bir şeyler verebilirsiniz. Emzik kullanıyorsa emziğini buzdolabında soğutun. Nemli bir bez ya da soğutulmuş diş kaşıyıcı da işe yarayabilir. Bu nesneyi seçerken bebeğinizin boğazına kaçmayacak güvenli bir nesne olmasına dikkat edin. Yanından ayrılmayın.
 • Ellerinizi güzelce yıkadıktan sonra serçe parmak ile bebeğinizin diş etlerine masaj yapabilirsiniz. Bu aşamada tırnaklarınız uzunsa kesmenizi öneririz. Bebeğinizin diş etlerine zarar vermeden, nazik bir şekilde ovarak masaj yapın.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 2

 • Doktor kontrolünde öneri ile ilaç kullanabilirsiniz. Krem şeklinde olan bu ilaçlar bebeklerin diş etlerine masaj yapılarak sürülür. Bölgeyi uyuşturan bu kremler, bazı doktorlar tarafındansa önerilmemektedir. Kullanımı ailelerin isteklerine ve bebeğin huysuzlanmasına bağlıdır.
 • Bebeklere diş çıkarma ya da başka diş ağrıları için kesinlikle aspirin verilmemelidir. Bu ölümcül sonuçlara varan ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.
 • Eğer ilaç kullanmak istemezseniz bebeğinizin diş etlerini alkolsüz vanilya özü ile ovabilirsiniz. Bir kaç dakika masaj yaptığınızda bebeğinizin rahatladığını göreceksiniz.
 • Elma ya da kavun gibi meyveleri buzdolabında soğutup bebeğinize verebilirsiniz. Hem sağlıklı beslenmesi hem de diş ağrısı için etkili olacaktır. Bebeğiniz bu meyveleri yerken dikkatli olmanızda fayda vardır.
 • Katı ve şekersiz bir bisküvi bebeğinizin diş etini rahatlatacaktır. Ancak yine yerken dikkatli olmanız ve boğazına kaçmaması için önlem almanız gerekir.
 • Yine bebeklerin diş etlerine zeytinyağı ile yapılan masaj rahatlamasını sağlayacaktır. Özellikle uyku öncesinde bebeğinizin diş etlerine 2-3 dakika saf zeytinyağı ile masaj yaparak rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? 3

 • Temiz, pamuklu bir bezin içine bir parça buz koyun. Ağzını sıkıca düğümleyin ve bebeğinizin dişlerine götürmesine izin verin. Bu şekilde soğuk uygulama çok hoşuna gidecektir. Benzer şekilde buzlu suyu biberonunun içine koyup çalkalayın. Bu şekilde emzik kısmını soğutun ve daha sonra bebeğinize verin. Isırdıkça çok hoşuna gidecektir.
 • Bir metal tatlı ya da çay kaşığını dondurucuya koyun. İyice soğuduktan sonra bebeğinizin diş etlerine kaşığı sürün. Soğuk masaj bu şekilde de iyi gelecektir.

Yukarıdaki yöntemlerden istediğiniz birini bebeğiniz için uygulayabilirsiniz. Her bebekte diş çıkarma evreleri değişik olduğu için kendi bebeğinizin ihtiyacına göre kendiniz yönteminizi belirleyin. Günde 2-3 kere bebeğinizin diş etlerine masaj yapmak onu rahatlatacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bebeğinizi bol bol kucağınıza almanız da onun rahatlamasına neden olacaktır. Unutmayın ki en etkili tedavi bebeklerde anne ilgisi ve şefkatidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz