Bebeklerde Dil Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebekler doğdukları andan itibaren anne-baba ile bildirişim oluşturmak için çaba gösterirler. Bunun için ilk çaba ağlamaktır. Ağlayarak size istediklerini ifade etmeye çalışırlar. Dokunmak, uzanmak, göstermek şeklinde bir ekip hususi olmayan ifadeler kullanarak çevresi ile kontakt kurmaktadır. El sallayarak “bay bay” demeye – eli ile göstererek veya uzanarak “onu almak isterim” demeye adım atar.

Bebeklerde Dil Gelişimi 1

Bazı bebeklerde ve çocuklarda dil gelişimi kâfi düzeye gelemediğinden sinirlilik çoğunlukla gözlemlediğimiz bir davranıştır. Çok sayıda anne de bu durumdan hastalık duyar. Çünkü çocukları saçlarını çekiyor, ne yapmış olursanız yapın ısrarla ağlamaya devam ediyor ya da kendisini yerlere atıyordur. Yapılması gereksinim duyulan bu davranış karşısında anlayışlı olmak ve çocuğun ne istediğini anlamaya çalışmaktır.

Dil gelişimi kâfi düzeye vardığında arzu ve beklentilerini artık davranışları ile değil hususi olarak ifade edebilecektir. Konuşmaya başlamadan önceki aşama çok çok önemlidir. Konuşma öykünmek edilerek öğrenilir bu nedenle yavrunuz hayata selam dediği andan itibaren onunla hep varlıklı ve sıcak bir bildirişim kurmayı deneyin.

Kullanılan kelimeler ne kadar çok olursa ve ne kadar çok fert ile bildirişime girilirse (izole bir yaşamın olmaması) konuşma o denli erken adım atar. Bebeklerde dil gelişimi için neler yapılmalı? Sorusu, anne ve babalar tarafından sıklıkla yöneltilmektedir.

Daha ileriki yaşlarda siz konuşur iken çocuğunuzun size bakması ve söylemiş olduğunuzu yapması/inatlaşması sizinle bildirişim kurabildiğini gösterir. Çocuğunuzun sizi öykünmek edebilmesi için size yönelmesi (dinlemesi) gerekir.

Bebeklerde Dil Gelişimi

Dil gelişiminin öncülü olan işitme duyusundaki olası problemler yeni doğan taramasında rutin olarak yapılmaktadır. Bu sebeple de bebeklerde dil gelişimi evreleri, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Bebeklerde dil gelişimi için yapılması gereken şeyler, aileler tarafından dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Gün içinde onunla icra ettiğiniz şeylerle ilgili konuşmaya çalışın, devamlı olarak ona adı ile hitap edin, kendisini ifade ederken yüzünüze bakmasını sağlayın. (Eğer bu mevzuda uzun süre güçlük çekerseniz lütfen bir uzmana danışın) konuşurken ona gülümseyin ve ona dokunun.

Konuşur iken yüzünüzü ona yakın tutun, bebekler 25-30 santimetre uzakta olan objeleri net olarak görebilirler. Evde iş yaparken bile onu (bebek sandalyesini) yakınınızda tutun ve onunla konuşmaya çalışın. Yönünü size doğru çevirin. Görmüş olduğunu daha iyi öğrenmesi için dokunmasını da sağlayabilirsiniz.

Bebeklerde Dil Gelişimi 3

Çocuğunuzun size yönelmesi için sabırlı olmalısınız, bu yaşlarda dikkat süresi oldukça kısadır, eğer derhal tepki vermiyor ise onu acil ettirmeyin, sabırlı olun, derhal organize olamayabilirler, çaba göstermeye devam edin. Dikkatini çekmek için elinize kukla, bebek vb. Objeler kullanabilirsiniz. Ses tonunuzu alçaltıp yükselterek dikkatini çekebilirsiniz. Aynı davranışlar için hep aynı kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Bu onun bazı kelimeleri pekiştirmesini elde edecektir.

Onun cevap vermesi için sabırlı olun, söylemiş olduğunuz şeyden hemen sonra ona bir tepki göstermesi için lüzumlu süre ona tanıyın. Harfleri çıkarmaya başladıklarında bazı harfleri yanlış yere koyabilir veya bir kelimeyi yanlış söyleniş edebilirler, bu şekilde davranılmış olduğunda onu eleştirmeyin, üstüne gitmeyin.

Bebeklerde Dil Gelişimi 4

Beraber aile albümünüze veya karışık olmayan resimli hayvan vb. Ansiklopedilere bakın ve isimlerini tekrarlayın. Benzer çalışmayı öteki günler de de devam ettirin, sıkılmış olduğunu hissettiğinizde başka resimlere ya da aktivitelere geçebilirsiniz. Dil gelişimi belli bir aşamaya vardığında bu hikâyeleri kendisinin okuması için onu teşvik edin. Hakkında konuşulan nesneyi gösterin, dokunmasını sağlayın. Öteki insanlarla bildirişim ortamları sağlayın ve onlarla konuşması için teşvik edin. Dil gelişiminde televizyonun büyük zararları görülmekte.

Yorumlarınızı Bekliyoruz