Bebeklerde Alerji

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gıda alerjileri bebeklik çocukluk döneminden ve hatta anne karnından başlayarak görülebilmektedir. Bebekler alerji olduğunda derhal emare verir. Bunlarda bir yiyeceği ilk kere ya da ikinci kere denemenizde derhal bebeğinizde alerji izlerine rastlarsınız. Alerjik emareler yüz, ağız, dilde ya da vücutta kızarıklık, dudaklarda ya da gözlerde şişkinlik, burnun devamlı akması ya da tıkanık olması, bulantı, kusma, ishal şeklinde olabilir.

Bebeklerde Alerji

Bebeklerde alerji nasıl geçer? Sorusunun yanıtından önce, ailelerin bebeklerinin hangi sebep ile alerji olduklarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bebeklerde alerji belirtileri, son derece hızlı bir şekilde ortaya çıkmaktadır.  Bunlarda bir yiyeceği ilk kere ya da ikinci kere denemenizde derhal bebekte alerji izlerine rastlarsınız. Alerjik emareler yüz, ağız, dilde ya da vücutta kızarıklık, dudaklarda ya da gözlerde şişkinlik, burnun devamlı akması ya da tıkanık olması, bulantı, kusma, ishal şeklinde olabilir. Farklı alerji çeşitleri mevcut.

Bazı alerjiler daha kurnaz. Bunlara gecikmeli alerjiler de diyebiliriz. Emareleri zaman içinde ortaya çıkar. O yüzden de tespit edilmeleri daha zor olsa gerek. Çünkü derhal emare vermedikleri için çocuk bu gıdaları yemeye devam eder. Genel olarak süt, soya, yumurta ve buğday ürünleri bu tip alerji yaratabilir. Alerjik emareler de egzama, reflü, mide ağrısı, yetersiz gelişme, ishal ya da kabızlık olabilir.

Alerji oluşturan gıdayı çocuğa vermeyi kesseniz bile emareler tamamen ortadan kalkmaz fakat hafifler. Bebeğinizin bu tür bir alerjisi olmasından şüpheleniyorsanız bir alerji günlüğü tutabilirsiniz. Bu tür bir gıda alerjisini tespit edebilmek için ne olursa olsun bir doktordan yardım almanız gerekir.

Bebeklerde Alerji 1

Bebeklerde alerji oluştuğunda burun akıntısı, döküntü, mide problemi, huysuzluk şeklinde emareler görülür. Esasında bu emareler başka problemlerin da emareleri olabilir. Fakat anne babalar genel olarak bu emareleri göz ardı etmektedirler. Bu alerji emareleri bir soğuk algınlığına, bebekte akne, kırılgan bir mide yapısı ya da bebeğin her zamanki mızmızlık emareleri olarak algılanabilmektedir.

Fakat kimi vakit bağışıklık sistemi zararsız olarak görülen maddelere bile ( polenler vb. ) tepki izah edebilir. Şu demek oluyor ki her süre bir tek virüs, bakteri şeklinde şeylere tepki göstermeyebilir. Örneğin bunun tesirleri burun içinde görülebilir.

Bebeğiniz ile en iyi şekilde kontakt kurmaya özen gösterin ve bu şekilde bebeğiniz ile aranızdaki bağı da güçlendirin. Besin alerjisinin tanısında ve tedavisinde ne olursa olsun doktorunuzdan yardım alın. Gıda alerjilerinde tanı kesinleştikten derhal sonrasında tedavi, çocuğunuzun alerjik olduğu gıda ya da gıdaları rejimden çıkarın.

Bebeklerde Alerji 3

Çok azca oranda alımlarda bile şiddetli tepki olabileceği için mutlak kaçınma şarttır. Acil tedavinin önemi vurgulanmalıdır.

Gıda alerjisi olan çocuk dostlarından, yabancılardan ya da satış meydana getiren yerlerden herhangi bir yiyecek almamalıdır. İşlenmiş, dondurulmuş ya da paketlenmiş gıdalar gizli gıda proteinleri içerebilir; alışveriş esnasında gıda etiketleri ve içerikleri dikkatle okunmalıdır. En önemli adım kreşteki tüm çalışanı bu mevzuda bilgilendirmek. Doktorunuz kreş için özel bir yazı yazabilir. Burada belirtilerin neler olduğu, emareler ortaya çıktığında neler yapılması gerektiği yazılabilir.

Tüm ilaçlar el altında olmalı ve çalışanlarmış olur ilaçların ne şekilde kullanılacağını bilmeli. Çocuğunuzun bir başka çocuğun yemeğini paylaşmayacağından kati olmaya çalışın.

Bebeklerde Alerji 4

Okul menüsünü sıralama her değiştiğinde denetim edin. İçinde alerji oluşturan gıdalar var mı ne olursa olsun bakın. Besin alerjileri çocuklarda ve erişkinlerde düzelme eğilimi gösterir. Bundan dolayı belli aralarla yükleme testi yapılarak düzelip düzelmediği takip edilmeli.

Yorumlarınızı Bekliyoruz