Bebekler Neden Kusar?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kusma mide içinde ne olduğunun ağızdan çıkarılması eylemidir. Yeni doğan bebekler neden kusar? Sorusuna yönelik olarak, bebeğin midesinin adapte olması ve anne sütüne alışması gibi sebeplerden dolayı gerçekleşebilir yanıtı verilebilir. Özellikle biberon ile beslenen bebeklerde, bebeğin beslenirken hava yutmasına bağlı olarak midenin gerilmesi, kusmaya yol açabilmektedir.

Bebekler Neden Kusar? 1

Bebek aynı hızda yutamayacağı için de bu konum kusma ile neticelenebilir. Bütün bunların yanı sıra, bebeğin emzirdikten sonra fazla hareket ettirilmesi de bebeğin kusmasına sebep olan faktörler arasında da yer almaktadır.

Mide içinde ne bulunmuş bulunduğunun yiyecek borusuna kaçmasına gastroözofageal reflü denmektedir. (GÖR) Erken dünyaya gelen bebeklerde daha sık olmakla beraber, sürende dünyaya gelen bebeklerde de görülebilir. Bazı bebeklerde buradaki kas dokusu gevşektir ve gıdanın gene geriye kaçmasına niçin olmaktadır. anneler, bebeklerinin hızlı bir şekilde kilo almasını genelde sağlıklı olarak yorumlamaktadırlar.

Fakat bu gibi durumlarda fazla emmek ya da mama verilmesi durumunda bebek bir hayli rahatsız olacağından dolayı kusabilir. Bebekler neden çok kusar? Sorusunun yanıtlarından biri de bu olmaktadır. Hafifçe vakalarda azca miktarlar ile ve sık sık beslenme, beslendikten hemen sonrasında bebeği 30 derecelik yarı oturur pozisyonda 15-20 dakika beklemeye alma ve sağ yan pozisyonda yatırma, tedavide kâfi olabilmektedir. bebeklerin yediğini direkt olarak kusması ve bu gibi nedenler, bebeklerde çok daha ciddi problemlere yol açabileceğinden dolayı muhakkak bir cerrahi müdahale edilmesi gerekmektedir.

Bebekler Neden Kusar? 2

Bütün bunlar bebekler emdikten sonra neden kusar? Sorusunun yanıtlarını da beraberinde verecektir. Bebekler, emzirildikten ya da mamayla besledikten derhal daha sonra yediklerini çıkarabilir. Anne için pek de hoş olmayan bu konum, kaygı yaratabilir.

Aslen her bebekte görülen kusma, düzgüsel bir konum. Bebeklerin doğduktan sonraki ilk üç aylarında kusmaları olağan olsa da, ailelerin bu konuda da muhakkak iyi bir gözlemci olması önerilmektedir. Bunu belirleyen faktörse, kusmanın şiddeti, süre ve miktarı.

Sayılan bu durumlar acil doktora başvurmayı gerektiren kusma nedenleridir ve tedavi çoğunlukla cerrahidir. Bu durum, midenin alt ucundaki daralmalara bağlı olarak gerçekleşebilmekte ve bu da çok daha ciddi sorunlara yol açabilir. Fiziksel ve çevresel faktörlerin yanı sıra, bebeklerdeki Metabolik hastalıklar da yine bebeğin kusmasına sebep olabilmektedir.

Bu sebeple de ailelerin bu durumu muhakkak kontrol altına alması da son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Böylelikle bebekler neden çok ağlar? Sorusuna da yanıt bulmak oldukça kolay olabilmektedir.  Bebeklik ve çocukluk döneminde kusma düzgüsel bir bulgu olabildiği şeklinde çok sayıda hastalığın da habercisi olabilmektedir. Aileler kusmayı önemsiz bir konum olarak görmemeli ve ne olursa olsun doktora başvurmalıdır.

Bebekler Neden Kusar? 3

Kusmanın ortadan kaldırılması bir tek geçici bir çözüm olabilir ve asla kâfi değildir, önemli olan kusmaya neden olan aslolan sebebi bulabilmek ve onu tedavi etmektir. Bazı bebekler azca oranda kusarken, kimi süre de birkaç kere ağız dolusu kusar. Bu kusmalar çoğu süre ilk aylarda, bebek beslendikten kısa bir süre derhal sonra gerçekleşir.

Çünkü yeni doğanlarda yiyecek borusuyla mide arasındaki sfinkter olgunlaşmamıştır ve atılamayan mukus bu yolla çıkabilir. Daha büyük bebeklerde ise, besleme esnasında havayla karışan süt ya da mama yiyecek borusundan yukarı doğru çıkabilir.

Bebekler emerken neden ağlar? Sorusuna yanıt olarak ise, bebeğin ihtiyacından fazlasını emmesi, bebeklerde ağlamaya sebep olabilmektedir. Bebeğinizde buna benzer bir durumla karşılaşıyorsanız, besleme şeklinizi gözden geçirmenizde yarar var. Bebekler kimi zaman de aşırı yedirildiğinde kusabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz