Bebekler Neden Ağlar?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeklerin beslenme, uyuma, gelişme ve oyun oynamanın dışında ortak özelliklerinden birisi de ağlamaktır. Bebeğe göre şiddeti değişen bu ağlamalar kimi zaman annenin ve babanın bebekleri konusunda endişelenmesine neden olur.

İlk defa bebek sahibi olanlar ya da daha önce sahip oldukları bebeklerinde bu tür sorun yaşamayan anne babalar, bebekler neden çok ağlar sorusunu araştırıp bu durumu önleyebilirler. Bebeklerin ağlama nedenlerinin tam anlamı ile belirlenmesi ve nedenlerin ortadan kaldırılması hem ebeveynler hem de bebekler için önemlidir.

Bebekler Neden Ağlar? 1

Bebekler, gün içinde farklı saatlerde ağlayabilirler. Kimi zaman emerken, kimi zamansa rahat rahat uyurken birden uyanıp ağlayan bebekler annelerin telaşlanmasına neden olur. Bebekleri için endişelenen annelere bebekler uyurken neden ağlar, emerken neden ağlar ve yenidoğan bebekler neden ağlar, sorularının cevaplarını maddeler halinde açıklayarak vermek istiyoruz.

Bebekler Uykuda Neden Ağlar?

 • Bebeklerin uyku arasında uyanıp ağlamasının pek çok farklı nedeni olabilir. Bu nedenlerden bazıları şu şekildedir…
 • Uykudan önce bebeğinizi doyurmadıysanız, acıkınca uyanıp ağlayacaktır.
 • Bebeğin uyumadan önce hazımsızlığa neden olacak besinler ile beslenmesi de uykudan uyanıp ağlamasına neden olabilir.
 • Bebeklerin yattıkları yerin rahat olmaması da uykudan ağlayarak uyanmalarına neden olabilir.
 • Uyuduğu ortam karanlık ise uyandığında ağlayabilir ve bu ağlama şiddetlenebilir.

 • Gaz sorunundan dolayı bebekler uykularından uyanıp ağlayabilirler.
 • Bebeğinizin altının ıslak ya da kirli olması da uykuda ağlamasına neden olabilir.

Bebekler Emerken Neden Ağlar

Bebeklerin annelerini emerken birden memeyi bırakması ve ağlamaya başlaması durumu çok sık yaşanır. Özellikle yenidoğan olarak adlandırılan ufak bebeklerde bu durum daha fazladır. Bebeklerin emerken ağlama nedenleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir…

 • Bebeği emzirirken memeyi yanlış tutmasına neden olabilirsiniz. Bu da sütün az gelmesine ya da bebeğin rahatsız olmasına neden olur.
 • Emzirme döneminde her hangi bir sebepten dolayı sütün tadının değişmesi bebeğin huysuzlanmasına neden olabilir.

Bebekler Neden Ağlar? 2

 • Bebeklerin ağız kısımları da ciltleri gibi hassastır. Memeden mikrop kapıp pamukçuk sorunu ile karşılaşıldığında bebek bundan acı duyup rahatsızlanabilir.
 • Karnı doyduğu ve artık emmek istemediği için ağlayabilir.
 • Annede stres varsa bu durum bebeğine de yansıyabilir ve ağlamasına neden olabilir.
 • Bebek annesini emerken damakları acımıştır ve bundan dolayı emerken ağlamaya başlayabilir.

Yenidoğan Bebek Neden Ağlar?

Yenidoğan bebeklerin ağlama nedenleri daha büyük bebekler ile aynı olabilir. Farklı bir dünyaya gözlerini açan bebekler, ilk aylarında tamamen bu dünyaya ayak uydurmak için çabalarlar. Yeni dünya ile tanışan bebeklerin vücutlarında meydana gelen değişiklikler, onlarda ağlama nöbetlerine neden olabilir. Her bebekte farklı zamanlarda olsa da genel olarak nedenleri aynı olan bu ağlama nöbetlerinin temel nedeni, sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanmaktadır. Anne karnında sadece göbek bağı ile beslenen bebekler, dünyaya geldikten sonra memeden alınan anne sütü ile beslenmeye başlar.

Bebekler Neden Ağlar? 3

Anne sütü ile beslenen bebeklerin bağırsakları ve mideleri bu duruma alışana kadar gaz ve sindirim sorunları yaşanır. Yaşanan bu gaz sorunu bebeğin sancılanmasına ve ağlamasına neden olur. Bu durumda bebeğin gazının çıkarılması için bebek masajı yapılması gerekir.

Bazı bebekler doğuştan bazı özel karakterlere sahip olabilir. Aşırı sakin, sessiz ya da çok sinirli asabi olabilirler. Yenidoğan bebeklerdeki yerli yersiz ağlama nöbetleri, huyundan kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bebeğinizi sakinleştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz.

Nadiren de olsa yenidoğan bebeklerde farklı sağlık sorunlarından dolayı ağlama nöbetleri yaşanabilir. Bebeğin ağlama nöbetlerinin sağlık sorunlarından kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, en kısa zamanda bir doktora başvurmanız gerekir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz