Bebekler Neden Ağlar?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebekler dünyanın en masum ve en sevimli varlıkları olsa da, bakımları düşünüldüğünden çok daha zor ve bu kadar da meşakkatlidir. Özellikle de yeni doğmuş ve henüz konuşmaya başlamamış olan bebeklerin aileleri, bebekler uykuda neden ağlar? Sorusunu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir. Yatırırsınız çığlığı basar, oturtursunuz kollarınıza gelmek için ağlarlar…

Bebekler Neden Ağlar? 1

Sadece kucağınızdayken susarlar… Uyku ve yiyecek alışkanlıkları da tertipli değildir. Dakikalarca uyutmak için uğraşırsınız, tam yatağına koyduğunuzda ansızın gözleri açılıverir. Bebeklerin bir bölümü ebeveynleri ya da bakıcıları için herhangi bir mesele çıkarmazlar. Ağlamaları karınlarını doyurup altlarını değiştirince diner. Gözlerini yumdular mı derhal uyur, upuzun bir süre uyanmazlar.

Bebekler emerken neden ağlar? Sorusuna yönelik olarak ise, birbirinden farklı yanıtların verilmesi söz konusu olabilmektedir. Bakıcılarının devamlı değişmesi onlara bakılırsa değildir. Durmaksızın hareketlilik bu bebeklerin yaşam biçimidir. Devamlı kucakta taşınmak ya da ellerinden tutularak yürütülmek isterler. Öyle ki, bebeği taşıma ve gezdirme sırası ebeveynleri için bir vazife gibidir.

Kucağa alındıklarında ise en sevdikleri pozisyonu alana dek upuzun bir süre kıvranırlar. Onlar ek olarak samimi bir ilgi de isterler. İletişime geçmeden, okşamadıkça, sırtını sıvazlamadıkça doygunluk olmazlar. Bebeklerin aç olmasından, uykusuz olmasından, yeni bir diş çıkarmasından ya da bu gibi sebeplerden dolayı ağlaması çok olağan olsa da, ailelerin bu gibi durumları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Tertipli yiyecek ve uykunun programlanması şeklinde terimler de bu bebekler için çok uzaktır. Kendi yataklarında yatmayı ne olursa olsun reddederler. Uyuyabilecekleri tek yer ebeveynlerinin yanıdır ve geceleri sık sık uyanırlar.  Gündüzleri ise nadiren uyuyarak ebeveynlerini ödüllendirirler.  Her iki ya da üç saatte bir emzirilmek isterler. Çoğu süre memeden geç kesilmekle şöhret yapmışlardır.

Bebekler Neden Ağlar? 2

Bırakılsa üç yaşına kadar emebilirler. Hazırlanan yemeleri ise özel bir merasim gerektirir. Birkaç lokmadan sonrasını yedirmek derhal hemen imkânsızdır ve öyle her şeyi yemezler. Bebekler son derece hızlı bir şekilde büyümelerine karşın, her geçen gün farklı bir özelliğe de haiz olurlar. Bu sebeple de anne ve babaların, bebeklerini son derece yakından takip etmeleri gerekmektedir. Böylelikle bebeklerinin hangi sebeple ağladığını çok daha iyi bir şekilde öğrenebilme imkânına sahip olabilmektedir.

Bebekler neden çok ağlar? Sorusuna yönelik olarak gerçekte, bebeklerin huysuzluk sebepleri yetişkinlerinkiyle aynıdır: Duygusal ya da fizyolojik olarak acı çekerler veya bir şeylere gereksinimleri vardır. Rahim bebek için sıcak, sakin ve rahat bir ortamdır. Doğum ise bebeği bu ortamdan ansızın koparıverir. İlk ay süresince bebek düzen hissini gene sağlamaya ve rahim dışındaki ortama uyum sağlamaya uğraşır.

Bu süreçte bebeğin bazı davranışlar geliştirmesi ise bir hayli olağandır. Örneğin, açsa,  üşüyorsa, korkuyorsa ağlayacaktır. İşte tam da bu aşamada bazı bebekler ortama daha çabuk uyum sağlarlar. Doğrusu yeni ortamın beslenme seçimini rahat benimser, sıcaklığına adapte olur, seslere ve görüntülere çabuk alışırlar. Şu demek oluyor ki onlar sessiz, sakin ya da rahat bebeklerdir.

Bebekler Neden Ağlar? 3

Öteki gurupta yer edinen bebeklerin anne karnından daha hemen sonra, yeni bir çevreye uyum sağlamaları ise daha sorunla bir süreçten ondan sonra gerçekleşir. Kendilerine sunulan bakımdan bayağı bayağı memnun kalmaz ve inatla anne karnını özlerler. Ve bundan dolayı huysuzluk yaparlar. Çevredekilerin “Kucağa alıştırma, her ağlamış olduğunda kollarına alma, şımartma…” yönündeki tavsiyeleri ise bu çerçevede pek de yapıcı değildir. Doğru olan,  bu bebeklerin daha çok ilgiye, şefkate ve bakıma gereksinimleri olduğudur. Böylesi bir vaziyet başlangıçta yorucu gibi görünebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz