Bebekler Ne Zaman Yürür?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Süre o denli çabuk geçiyor ki daha dün sabırsızlıkla doğumunu beklerken şimdi gözlerinizin önünde düşe kalka yaşamı öğreniyor. İlk gülüşü, ilk ağlayışı, ilk mutluluğu bir de şimdi ilk adımlarını atma çabası sizin hafızalarınızdan hiç çıkmayacak anılarınız büyüyor. Bebeklerde yürüme başlaması, anne ve babaları maksimum heyecanlandıran gelişmelerden bir tanesidir.

Bebekler Ne Zaman Yürür?

Başını dik tutma, oturma, emekleme şeklinde evrelerini yaşarken bir de bakmışsınız yavrunuz ayakta ve size doğru küçük minik adımlar atıyor. Çoğu süre bu aşamada çoğu ebeveynin yaşamı süresince unutamayacağı bir ehemmiyet olacaktır. Bebeğinizin adım atma zamanını belirleyen en önemli faktör genetik etkenden doğar.

Bebekler ne zaman yürümeye başlar? Sorusuna yönelik olarak ilk önce, tüm bu eylemleri yapmak kendine güvenin ve birazcık da denge işini sağlamasıyla adım atar. Bebekler ilk adımını 9- 12 ay içinde atarlar. 14- 15 aylıktan itibaren yürümeyi iyice öğrenmiş olurlar.

Bebekler kaç aylıkken yürür? Sorusuna karşın, eğer yavrunuz 18 aylık ve hala yürümediyse endişelenmeden önce bazı testlere natürel olarak tutmanız gerekir. Örneğin bebeğinize adıyla seslendiğinizde bakmıyorsa, nesnelere karşı ilgisizse, ağzından herhangi bir kelime dahi çıkarmıyorsa, oyuncaklarını iki eliyle denetim edemiyorsa ve bir şeye yetişme çabası isteği yoksa işte bu durumda gelişim problemi yaşamış olduğun söyleyebiliriz.

Tüm bu tepkileri veriyor fakat hala 1, 5 yaşını doldurmasına karşın yürümüyorsa, adım atması sadece gecikmiş diyebiliriz. Bebeğinizin niçin yürümediğini araştırmak için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Yürür? 2

Yavrunuz 18 aylık olmasına karşın hala yürümüyorsa, yukarıda saydığımız faktörlerden dolayı yürümesini bir süreliğine ertelemiş olabilir. Bebeğinizi yine bu aşamaya dâhil olması için onu birazcık desteklemeniz gerekir. Özellikle edinmiş olduğu kötü tecrübelerden dolayı korkmuş olduğu için birazcık cesaretlendirilmesi gerekiyor. Onun kendine itimattı kazanması için yardımcı olarak bu işe başlayabilirsiniz;

Adım atması için bebeğinizi özendirin elinden tutup birlikte yürümeye çalışın. Bebeğinizin yürümek için güvene ihtiyacı var. Ona yanında olduğunuzu hissettirin korkmasına izin vermeyin. Yavrunuz tutunup ayağa kalkarken önünde engel olabilecek zarar verecek eşyaları ortadan kaldırın. Yavrunuz yürümeye istekli olmayabilir. Bu mevzuda onu zorlayıp kendisine kızmayın.

Bebeğinizi evde çıplak ayakla yürütün, böylece ayak kaslarını güçlendirirsiniz. Yürürken düşen bebeği derhal kaldırmayın. Kimi vakit yavrunuz ayağa dikilir, ayakta kalır ve oturamaz. Sonrada ağlamaya başlar. Bu durumda onu kucaklamak yerine ona iyi mi oturması icap ettiğini öğretin. Yürüteçler bebeğinizin yürümesini etkileyen unsurlardır. Onun yardımıyla yürüyebileceğini düşünmeyin.

Bebekler Ne Zaman Yürür? 3

Ek olarak üst bacak kaslarının doğru gelişimini engeller. O yüzden yürüteçlere artık veda edin. Bebeklerin vücut kasları doğumundan itibaren gelişmeye adım atar. Anne karnında hareketleri kısıtlı olduğundan, bu gelişim doğumdan ondan sonra devam eder. Bu işi de yürümek için yaparlar. Bir öteki kas egzersizleri de sırt kaslarını güçlendirmektir. Yüzükoyun yatan bebekler adım atarını arkaya doğru kaldırırlar.

Bunu değiiştirmelisiniz. İşte bu sayede sırt kaslarını güçlendirmiş olurlar. Sizlerde bebeğinizin kas gelişimine destek için uyanıkken onu yüzüstü yatırarak, önüne oyuncakları koyarak ulaşmaya çalışmasını sağlayabilirsiniz. Oturan bebeğinizle top yuvarlama oyunu oynayabilirsiniz.

Bu da bebeğinize koordinasyon ve denge kurmasını öğretir. Bunlardan bir tanesi de sırt kaslarını güçlendirmektir. Yüzükoyun yatan bebekler adım atarını arkaya doğru kaldırırlar. Böylece sırt kaslarını güçlendirirler. Bundan dolayı yavrunuz uyanıkken onu yüzüstü yatırın ve önüne oyuncaklar koyun ki onlara ulaşmaya çalışsın.

Bebekler Ne Zaman Yürür? 4

Oturan bebeğinizle top yuvarlama oyunu oynamakta bebeğinize koordinasyon ve dengeyi öğretir. Bu yetilerde güçlü ve cesaretli olmasını sağlayarak bebeğinizin yürümesini kolaylaştıran etkenlerdir.

Yavrunuz bunları yapmanıza rağmen yürümüyorsa ve doktorunuz hiçbir problemi olmadığını söylüyorsa, sizin yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey onu hazır olana kadar beklemek olacaktır. Söylemiş olduğumuz şeklinde bu durumunda onu her süre destekleyin, hevesini kırmayın ve kızmayın. Onun haricinde kendi istemediği sürece meydana getirecek bir şey yoktur.

Bu doğal süreci onu destekleyerek beklemeniz gerekir.  Yavrunuz aşırı kiloya sahipse birazcık daha geç yürüyecektir. Birazcık karakterine bağlı olarak da bu süreç değişebilir. Daha meraklı, daha istekli bir kişiliğe sahipse daha erken yürümeye başlayabilir. Yavrunuz iyi bir emekleyici ise daha geç yürüyebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz