Bebekler Ne Zaman Oturur?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebekler dünyaya geldikten ondan sonrasında hızla gelişirler. Hatta giyim alırken genel olarak etrafınızdakilerden, “Yeni dünyaya gelen kıyafeti alma, bak kullanamazsın. Mevsimleri de dikkate alarak ayına bakılırsa büyük gövde al, çünkü bebekler çok hızlı büyür.” cümlelerini işitirsiniz.

Hakikaten çok hızlı büyüyen bebekler hayatları süresince kullanacakları en önemli becerilerinin temellerini ilk bir yıl içinde atarlar. Bu bir yıl içinde akıllara maksimum gelen sorulardan biri “Bebekler kaç aylıkken oturur?” sorusudur.

Bebekler Ne Zaman Oturur? 1

Bağımsız bir halde oturmak bebeğinize dünyaya yönelik yeni bir bakış açısı kazanmıştır. Sırt ve boyun kasları onu dik pozisyonda tutacak kadar geliştiğinde emekleme, ayakta durma ve adım atma için hazırlıklar hızlanmıştır.

Yavrunuz büyük ihtimal ile 4-7 ay içinde bağımsız bir biçimde oturmayı öğrenecektir. Bu zamanda bebek yuvarlanmayı ve başını dik tutmayı da öğrenir. Çoğu bebek 8 aylık olana kadar desteksiz bir halde dakikalarca oturmayı öğrenmiş olur.

3-4 aylık bebeğinizi oturttuğunuzu gören yaşlılardan derhal tepkiler alırsınız. O yaşta bebekler oturtulur mu şeklinde azarlanırsınız. Bir tek yavrunuz oturmak istemiyorsa size bunu esasen davranış diliyle beraber anlatacaktır. Bebekler için oturmak zararlı olmasından ziyade dünyayı daha geniş bir açıdan görmesini sağlar. Daha ufak bebeklerde oturmak zararlı olabilir.

Bebekler Ne Zaman Oturur? 2

Bebeğinizi ilk günden itibaren oturma pozisyonunda destekleyebilirsiniz. 4. Aydan itibaren bebeğin boyun ve baş kasları hızla gelişir ve böylelikle yüz üstü yatarken başını yukarı kaldırmayı öğrenir. Daha sonrasında kollarıyla kendisini destekleyerek göğsünü de yerden kaldırmayı öğrenir.

Bu zamanda yastık kullanarak bebeğinizin oturma pozisyonunu destekleyebilirsiniz. Sadece onu bu şekilde bir tek bırakmamalısınız. Bebekler ne zaman oturabilir? Sorusuna, en doğru zamanın 7 aylık olduğu yanıtı verilebilir.

7 aylık olana kadar yavrunuz desteksiz bir biçimde oturacak, otururken ellerini başka nesneleri tutmak için kullanabilecektir. Bu aşamada yavrunuz yüz üstü yatarken kollarını kullanarak oturma pozisyonuna geçmeye çalışacaktır. 8 aylık olduğunda ise desteksiz bir halde rahatça oturabilecektir.

Bebekler Ne Zaman Oturur? 3

Başını ve göğsünü kaldırmak bebeğinizin boyun kaslarını kuvvetlendirir ve oturma pozisyonu için baş denetimini geliştirir. Bebeğinizi yüz üstü yatırarak karşısına geçin ve başını kaldırarak size bakmaya teşvik edin. Yavrunuz oturmaya başladığında çevresine sevmiş olduğu oyuncakları koyarak bu pozisyonda daha uzun süre kalmasını sağlamalısınız.

Bu şekilde bebeğinizin kaslarının gelişimine yardımcı olmuş olacaksınız. Çevresinde yeni doğmuş bir bebek olmayan ya da hiç bebek büyütmemiş birisi genel olarak merak eder ve geçirir kafasından “bebekler ne süre oturur, ve bebekler ne zaman oturtulmalı?” şeklinde sorularıdır. İlk bir yıl içinde çok hızlı gelişen ve büyüyen bebeklerin kas gelişimleri ile oturmaları da kolaylaşır.

Sadece bu alıştırma bu ayda çok uzun tutulmamalı. Gün içinde ara ara yeniden edilmelidir. Etrafınızdaki büyük ve tecrübeli kişiler bu mevzuda 2’ye ayrılabilir. Kimisi 4. Ayın bebeğin oturtulması için çok erken bulunmuş olduğunu düşünürken, kimisi de kendi kucağına alır ve bebeği oturtmaya çalışır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz