Bebekler Ne Zaman Konuşur?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Annelerin merakla beklediği bir öteki evrede bebeğinin ne süre konuşmaya başlayacak olmasıdır. Bu devrin belli bir aralığı olmasa da genel olarak tüm çocuklar belli aylarda aynı gelişimi gösterirler. Doğal olarak süreci iyi takip etmeniz gerekir. Bebekler ne zaman konuşmaya başlar? Sorusu, oldukça sık bir şekilde yöneltilmektedir. Bebeğinizin konuşmaması bazı etkenlerden dolayı da gerçekleşmeyebilir.

Fakat size bahsedeceğimiz dönemlerde bu biçim girişimleri gerçekleşiyorsa, endişeye kapılmayın ve bebeğinize biraz süre verin. Aksi bir vaziyet sezerseniz de ne olursa olsun doktorunuza başvurmayı dikkatsizlik etmeyin. Özellikle bu dönemlerde yaşadığı ruhsal problemler kalıcı neticeler yaratabilir. Bilgili ve kontrollü davranmaya özen göstermelisiniz.

Minikleriniz 3. Ve 15. Ay içinde kendince bir şeyler ifade etmeye çalışıyor. Anlaşılmaz sözler sesli ve sessiz harfleri içeren, artma ve azalma seçiminde söylenen sesler duyabilirsiniz. Özellikle öykünmek kabiliyetleri mevzusunda usta olan bebekleriniz, çevresinde duydukları yükselip alçalan ses tonu örneklerini öykünmek ederek bir bakıma konuşmaya adım atar.

Bu anlam ifade etmeyen konuşmaları daha sonra cümleye benzer konuşmalar ile takip edecektir.

Bebekler kaç aylıkken konuşmaya başlar? Sorusuna yönelik olarak, gerçek konuşmayı elde etme zamanları 18. Ve 50. Ay içinde değişmiş olur. Bu gerçek konuşma sınırlı sayıda belli kelimeler ve seslerden doğar. Kelimeleri de daha tam net söyleyemezler fakat seslerle size ne istediğini anlatmaya çalışır.

İstediklerini açık bir biçimde dile getirme, 50. Ve 80. Ay arasında oluşur. Bazı çocuklar derhal bazı harfleri dile getirirken zorlanabilir. Özellikle bu hareketleriyle aşırı sempatik görünen minikleriniz, süre içinde görerek öğreneceklerdir.

Bebekler Ne Zaman Konuşur? 1

Meydana getirilen araştırmalara göre, 2 yaşlarında konuşma güçlüğü çeken çocuklar 3- 4 yaşına geldikleri vakit hala yaşıtlarının performansını yakalayamamış olabilirler. Bu şeklinde durumlarda erken müdahale edilerek çocuğun gelişim sürecini olumlu etkileyebilirsiniz. Bu şeklinde problemleri yaşayan çocuklarınızı geç kalmadan uzman bir doktora göstermeniz gerekir.

Dil ve konuşma bozuklukları uzmanı, öncelikle anne ve babayla kapsamlı bir görüşme yaparak, çocuğun genel rutinlerini öğrenir ve bir değerlendirme yapar. Bu değerlendirmede hem işitsel idrakının (konuşulanları anlama ) bununla birlikte hususi ifadenin ( konuşarak kendini ifade etme ) yaş aralığı olarak nerede olduğu belirlenir.

Bu durumda uzman, aileyi bilgilendirilerek çocuklarının gelişimini iyi mi destekleyeceğini mevzusunda destek sunar. Ek olarak aileyle beraber terapi seansları oluşturulur. Konuşma problemlerinin deposuna yönelik çalışmalarla erken müdahale çocuğunuzun yaşamı boyunca yaşayacağı problemleri çözebilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Konuşur? 2

Erken müdahalenin hem dil ve konuşma bununla beraber eşlik edebilen başka bozukluklar için faydalı olduğu bilinen bir gerçektir. Dil ve konuşma terapisi alan çocuklarda; kelime dağarcığında artış ve hitabında gelişimi artarken, sosyalleşme becerilerine de destelemektedir.

Özellikle bebeklerde konuşma gecikmesi yaşayan çocukların uzun solukta kelime dağarcığı, gramer ve okuma algısı olarak akranlarından düşük performans gösterme olasılıkları vardır. Bu şeklinde konuşma güçlüğü çeken çocuklarda ruhsal olarak bir güvensizlik, içine kapanıklık ve asosyallik görülebilir. Bu nedenle anne ve babalar çocuklarının her döneminde dikkatli ve bilgili olmaları gerekir.

Çocuklarınızı özellikle gelişim süreçlerinde televizyondan uzak tutmanız gerekir. Televizyonda sergilen davranışlar onun üzerinde olumsuz tesirinde bırakır yarattığı şeklinde, bildirişim kurmasını da ve pasifleştirir. Çocuğunuzun konuşmayı öğrenebilmesi için bir modele ihtiyacı vardır.

Bebekler Ne Zaman Konuşur? 3

Bu nedenle onunla bolca bol miktarda konuşmaya, göz hizasında oyunlar oynamaya çalışın. Ne kadar çok bildirişim halinde olursanız, hem konuşma yetisi bununla birlikte itimat duygusunu desteklemiş olacaksınız. Bunlarla birlikte, çocuğunuzu mümkün olduğunca yaşıtlarıyla bir araya getirmeye çalışın. Gelişmenin en iyi yolu etkileşimden geçer.

Yorumlarınızı Bekliyoruz