Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebekler dünyaya geldikten sonra, görmüş oldukları ilk ışıkla görmeye adım atar. Anne karnındayken de bebekler ışığı ayırt edebilir. Bir tek bu görme, düzgüsel görme olarak kabul edilmemektedir. Bebekler karanlık ve aydınlığı ayırt edebilirler. Ancak ilk bir ay süresince duruma adapte olamazlar. Bundan dolayı de uyku düzensizliği söz mevzusudur.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler ne zaman görür? Sorusu, anne ve babaların en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bebeklerde göz ile beyin arasındaki bildirişim erken dönemlerde düzene girmemiştir. Bundan dolayı de gecenin ortasında sık sık uyanabilirler.

Beyin ve göz arasındaki kontakt daha sonrasında düzene gireceği için de uyku, bebek büyüdükçe düzene girer. Hemen hemen aylık olan bebekler, tam bir görme sağlayamazlar.  Bebekler, bu zamanda çevreyi merkezi alanlardan daha iyi görürler.

Yeni doğan bebekler ne zaman görmeye başlar? Sorusuna yönelik olarak, ilk önce bebek dünyaya geldikten sonrasında sinir sistemi gelişimini tamamlar. Bu süreçte bebek büyür. Aynı sebepten dolayı da bebekler dünyaya gelir gelmez. Sinirlerin tam potansiyel ile çalışabilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Çünkü görme, konuşma ve adım atma de zaman içinde gelişir.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar? 2

Prematüre bebekler ne zaman görmeye başlar? Sorusunun cevabı, bebeklerde görme yetisi, hareket yetisinin artmasıyla beraber gelişir. Bebekler dünyaya geldikten hemen sonra yalnızca karşılarında ve yakın mesafede duran görüntüleri görebilirken süre içinde adım atarını da oynatmaya başlarlar ve yanlarına da bakmaya başlarlar. Bebek altıncı aydan itibaren yakında olan hareketli cisimleri daha net şekilde ayırt etmeye adım atar.

Bebek beş yaşına geldiği süre ise görme yetisi yetişkinlerle eşit seviye gelir. Sadece bu gelişim 7-9 yaşlarına kadar devam eder. Görme, uyarmayla birlikte gelişir. Örnek olarak; karanlıkta büyüyen çocukların görmesi, düzgüsel çocuklarla bir olmaz.

Bundan dolayı de görme duyusu, öteki duyulardan ayrılır. Dokunma, tat alma, koku alma şeklinde duyular ihtarsız da gelişebilmektedir. Elbette ki bu ihtarlar da müzik dinlemek, farklı kokular deneyimlemek şeklinde faktörlerle gelişecektir.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar? 3

Bebekler, ilk iki aylık süreçlerini tamamladıklarında, bu zamanda bebekler annesini ayırt edebilir ve birtakım hareketler ile tepki verebilir. Asıl merkez, odak noktasından daha iyi görülür. Bebek 6-10 aylık olduğu dönemden ondan sonra daha minik cisimleri uzaktan görebilmeye adım atar. Görme mesafesi 1-3 m kadardır.  Bu zamanda bebek tanıdığı kişileri uzaktan ayırt edebilir.

Bebeklerin en zayıf kalan duyusu görme duyusudur. Yenidünyaya gelen bir bebekte göz büyüklüğü, erişkin bir insanoğlunun gözlerinin averaj dörtte üçü kadar olup, gözbebeği küçük ve ışığa karşı derhal büzülebilecek kırılganlıkta değildir.

Yeni dünyaya gelen bebek, renklerden çok şekillere ilgi duyar. Bebek, ışığın şiddetine de tepki verir. Parlak bir ışıkta gözlerini kısar ya da kapatır. Bebeklerin görmesi öteki duyu organlarının faaliyetlerine bakılırsa, daha ondan sonra gelişmeye adım atar. Uzman doktorlar, doğumdan derhal sonrasında bebeklerin görme dahi olsa görebildiğini ve 6. Haftadan itibaren bebeğin net görebildiğini ifade etmektedirler.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar? 4

Bu göz göze ilişki çocukla anne arasındaki ilk bildirişim yoludur. Bebekler karanlık ve aydınlığı ayırt etmelerine karşın ilk 1 ay içinde duruma tam uyum sağlayamadıkları için uykuları tertipli değildir. İnsanlarda geceyi gündüzden ayırma işini aydınlığı karanlıktan ayıran hücreler yapar. Bebeklerde göz ile beyin arasındaki bildirişim başlangıçta tertipli olmadığı için gecenin ortasında uyanabilirler. Fakat bir süre sonra bu bildirişim düzgüsel bir halde çalışmaya adım atar ve bebeklerin uyku düzeni normale girer.

Yorumlarınızı Bekliyoruz