Bebekler Ne Zaman Emekler?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Emekleme, bebeğinizin kendi başına etkili bir biçimde dolaşmasının ilk yöntemidir. Geleneksel emeklemede, elleri ve dizleri içinde dengeyi öğrenmeye adım adım başlamış olacak. Ardından dizleriyle kendini iterek ileri ve geri hareket etmeyi öğrenecektir. Bununla birlikte, yakında yürüyebilmesini sağlayacak kasları güçlendirecektir. Bebekler kaç aylıkken emekler?

Bebekler Ne Zaman Emekler? 1

Sorusu, son derece yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Çoğu bebek 7 ay ve 10 aylık olduğunda emeklemeye adım atar. Bununla birlikte; her bebeğin emeklemesi kendine özgü olabilir. Bazı bebekler hiç emeklemeden direkt olarak ayağa kalkabilir veya ayakta durmaya çalışabilir. Yavrunuz averaj sekiz aylıkken, destek almadan iyi oturabilir. Peşinden oturma pozisyonundan ellerine ve dizlerine geçerek emekleyebilir.

Kolu, bacağı ve bel kasları onu dört ayakta tutacak kadar güçlü olmalıdır. Yavrunuz daha hemen sonra dizlerinin üzerinden itmenin ona yalnız hareket etmesi için ihtiyaç duyduğu desteği verdiğini öğrenir. İlk başta, gittiği oyuncaktan uzaklaşarak ileriye doğru gitmeyi öğrenmeden geriye doğru gidebilir. Yavaş yavaş, emekleme pozisyonundan bir oturma pozisyonuna geri dönmeyi öğrenecek.

Bebekler en erken ne zaman emekler? Sorusuna karşılık olarak, yavrunuz muhtemelen desteksiz oturduğunda (muhtemelen 8 aylıkken) emeklemeyi öğrenir. Bu noktadan hemen sonra, bakmak için başını tutabilir ve kolu, bacağı ve sırt kasları, elleri ve dizleri üzerine kalktığında yere düşmesini önleyecek kadar kuvvetlidir. Birkaç ay içinde, yavrunuz oturma pozisyonundan başlayıp emekleme içinde kararlı adımlarla ilerlemeyi öğrenecek; bacakları düz ve gövde zemine paralel olduğunda ileri geri kayabileceğini algı edecektir.

Bebekler Ne Zaman Emekler?

Yaklaşık 9 ya da 10 aylık süre diliminde, dizlerinin üzerine kalkması şu demek oluyor ki adım atması için lüzumlu kaslarını da güçlendirecek. Bebeğinizin emeklemeye başlamadan önce ona oturması için imkân yaratın. Bebeğinizin devamlı olarak sırt üstü durması ya da kucağınızda durması, kasların daha yavaş gelişmesine neden olur. Şu sebeple de uygun vakit vardığında oyunlar oynayarak sizin desteğinizle oturmasına yardımcı olun.

Emekleyen bebek için en iyi teşvik: yetişme ve kapma benzer biçimde – oyuncakları ve öteki istenen nesneleri bebeğinizin ulaşabileceği yerin ötesine yerleştirmektir. Sadece bebeğinizi bu aşamada yalnız bırakmayın. Emeklemeyen bir bebek birçok felakete niçin olabilir.

Merdiven kapılarına özel vurgu yapılarak evinizin çocuklara karşı dayanıklı olduğundan kati olun. Bebeğinizin dengesini kaybetme sonucunda başını veya gövdesini vurmaması için önlemler alın.

Bebekler Ne Zaman Emekler? 2

Bebekler, farklı yöntemler ve farklı süre çizelgeleri kullanarak beceriler geliştirir. Yalnız, çocuğunuz herhangi bir yolla hareket etmeye ilgi duymuyorsa, kollarını ve bacaklarını koordine bir şekilde hareket ettirmeyi öğrenmiyorsa ne olursa olsun bir uzmana başvurun. Prematüre bebeklerin akranlarına nazaran daha geç gelişebileceğini ihmal etmeyin.

Yavrunuz emekleme becerisine hâkim olduktan daha sonrasında, onunla tam hareketlilik arasındaki tek şey yürümeyi öğrenmektir. Bu gaye ile kahve masası ya da büyükanne bacağı olsun yakında ulaşabileceği her şeyi kendine çekmeye adım atar. Bir kere bacaklarında denge hissi uyandığında, mobilya tutarken kendi başına durmaya ve seyir meydana getirmeye hazır olacak. O süre yürümek, koşmak, atlamak ve sıçramak yalnızca an meselesidir.

Emekleme için bebeğin desteksiz oturabilmesi, el ve dizleri üzerinde durabilmesi gerekir. Dizlerini bir öne bir arkaya hareket ettirmeye başladığında artık yer değişiklik yapmak onun için bayağı olacaktır. Bebekler 6-9. Aylar içinde emeklemeye başlayabilirler.

Bebekler Ne Zaman Emekler? 3

Emeklemeden yürüyen azımsanmayacak sayıda bebek vardır. Öyle ki yürüdükten derhal sonra emekleyen bebeklerde olabiliyor. Bazı aileler bebeklerine emeklemeleri için fırsat vermeyebilirler. Örneğin bebeklerini devamlı mama sandalyesinde, safhasına yastık koyup kanepede ya da beşiğinde tutma eğilimi gösterirler. Eğer bebeğinizin emeklemesini istiyorsanız ona fırsat vermelisiniz.

Yere temiz bir battaniye, halı, çarşaf serip yüzükoyun yatırın. Karşısına geçin ve onu kendinize çağırın. Ses çıkaran renkli bir oyuncağı gösterin. Size gelmeye çalışacaktır. Bu bebeğinizin emekleme hareketini geliştirmesine de yardım edecektir. Emeklemenin gelişim ölçütü olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bebekler en geç ne zaman emekler? Sorusuna, 10 ay yanıtı verilebilir. Yalnız niye emeklemediğini yahut bebeklerinin gelişiminde gerilik bulunduğunu düşünen aileler gene de şüphelerini gidermek için 6 yaşına kadar gelişim testi olan Denver 2 Gelişim Testini yapmış oldurabilirler.

Yorumlarınızı Bekliyoruz