Bebekler Ne Zaman Döner?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kucağa almaya bile çekinilen bebeğin ağlaması, beslenmesi ve bakımı ilk başlangıçta zor olsa gerek fakat bebeğinizin dilini öğrendikçe ve yeni doğan hakkında daha çok bilgiye haiz oldukça işin keyfine varmaya başlayacaksınız. Hamilelik döneminde belirgin bir şekilde hissedilmese de bebekler sık sık döner.

Bebekler Ne Zaman Döner? 1

Bebeğin içinde bulunmuş olduğu sıvı, özellikle ilk 3 aylık dönemde, büyük yer kapladığından, bebekler rahatça dönebilir. Bebeğin anne karnında dönmesi, herhangi bir sorun yaratmayacağı şeklinde, bebeğin döndüğü ultrasonda da belirgin şekilde görülebilir.

Bazı bebekler, ultrason esnasında dönerek, cinsiyetini gizleyebilir. Bebeklerin bu hareketleri, annede çoğu süre bulantı yahut hastalık hissi yaratmaz. Yeni dünyaya gelen bebekler, çoğu süre 12 haftadan itibaren yatakta dönmeye adım atar.

Bir tek bu konum, kas gelişimi ile ilgili olduğundan, erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde dönme hareketleri daha geç başlayabilir.  Bebekler sağa sola ne zaman döner? Sorusu, anne ve babalar tarafından sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Yeni doğan bir bebek, ikinci ayında başını dik tutmaya çalışır. Üçüncü ayda baş kontrolü tamdır. Başını ve gövdesini daha iyi denetim eder. Başını gövdesini çok çevirmeden tek başına çevirebilir. Dördüncü aydan itibaren her iki tarafında rotatif.

Bebekler Ne Zaman Döner? 2

Bebekler ne zaman yüz üstü döner? Sorusuna karşılık olarak, altında aydan itibaren yanıtı verilebilmektedir. Beşinci aydan itibaren karnının üzerine kadar basar. Altıncı ayda yuvarlanır. Üçüncü ve dördüncü aylarda yarı oturur pozisyonda yatabilir. Beşinci ayda destekle dik oturmaya adım atar. Altıncı ayda destekle rahat oturur. Desteksiz kısa süre oturabilir. Yedinci aydan itibaren desteksi oturabilir.

Bebekler en geç ne zaman döner? Sorusu da, bu konuda büyük bir evham yaratan aileler tarafından yöneltilmektedir. Bu soruya yanıt olarak en geç 7. Aydan itibaren yanıtı verilse de, ailelerin bu konuda muhakkak bir uzman ila görüşmesi de son derece önemlidir. Ellerini yumruk yapar. Üçüncü ayda ellerini devamlı açık tutmaya devam ederler.

Bebekler Ne Zaman Döner? 3

Eline verilen cismi sıkı meblağ. Dördüncü ayda iki eliyle cisimleri yakalar. Elleri ile oynar. Dördüncü ayda ayaklarından tutulup kaldırıldığında kısa süre elleri üstünde dikilebilir. Dokuzuncu ayda bu pozisyonda ikin elleri üzerinde yürüyebilir. Bazen de kulaç atma şekilde yanlara dönerek öne doğru ilerler.

Yedinci ayda emeklemek çabaları adım atar. Sekizinci ayda tam olarak çalışmalar. Dokuzuncu ayda çok hızlı emek harcamalar. Sadece emeklemeden ayağa kalkıp sıralayabileceği de unutulmamalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz