Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeklerin dişlerinin çıkmaya başlaması ailede şenlik havası yaratsa da zorlayıcı bir ehemmiyet bulunduğunu da en kısa zamanda anlayacaklardır. Derhal hemen daha yeni yeni emarelerini göstermeye başlamış olabilir. Bu emareler şiddetini arttırarak bebeğinizi büyük sorunlara sokacaktır.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Diş çıkarma devri yavrunuz açısından daha zor bir süreç olsa da, bu zamanda sizlerde etkilenebilirsiniz. Her bebek aynı zamanlarda diş çıkarmaz. Genetik unsur diş çıkarma yaşında da etkili olmaktadır. Bu sebeple de bebeklerin dişleri ne zaman çıkar? Sorusuna net bir yanıt vermek pek doğru olmamaktadır.

Anne ve babası erken diş çıkaran bebeklerin de dişlerinin erken çıktığı görülür. Bebeklerde diş ne zaman çıkar? Sorusuna yönelik olarak averaj 6. Ve 7. Ayda başlayıp aylarca geçindiren bu süreç hem bebek için bununla beraber aile için sancılı bir ehemmiyet yaşatabiliyor.

Averaj olarak ilk diş 6. Ve 7. Aylarda belirir. Yalnız kimi süre ilk diş 3. Ayda belirirken kimi vakit de 12. Ay hatta sonrasına da sarkabiliyor. Bebekler en geç ne zaman diş çıkarır? Sorusu da, bu kapsamda oldukça yaygın bir şekilde yöneltilmektedir. Organik olarak bu diş çıkarma sürecinde genetik faktörlerde etkilidir. Anne ve babanın diş çıkarma zamanlarıyla, bebeklerinin diş çıkarma zamanları derhal aynı dönemlerde olmaktadır. Diş çıkarma emareleri ve şiddetleri her bebeğe nazaran değişiklik gösterse de, genel olarak aşağıdaki emareler ortaya çıkar.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır? 2

Çok sayıda bebek 2. Ve 3. Aylarından itibaren salya akıtmaya başlar. Bu konum bebekler için normaldir. Bazı bebeklerde azca, bazılarında daha çok görülebilir. Fakat yavrunuz diş çıkarmaya başladığında daha çok salya akıtacaktır. Bu durumda bebeğinizde huysuzluk görülebilir.

Ateş başka hasatlıklarında başlangıcı ve emaresi olabileceği için yüksek ateşte bebeğinizi ne olursa olsun doktora götürmelisiniz. Bu konum derhal çok sayıda bebekte görülür. Dişlerin çıkmasına bağlı olarak dişlerde kaşınmalar kaynaklanır.

Bebeğin eğer bir veya daha fazla günden itibaren bir türlü geçmeyen bir ishali var ise ne olursa olsun bir doktora gidilmelidir. Bebekler diş çıkarma dönemlerinde hakikaten zorlanıyorlar. Verdiğiniz katı gıdaları istemeyebilir. Bu normaldir. Lüzumlu gıdaları sıvı olarak verebilirsiniz. Dişleri çıktıktan daha sonrasında iştahı yerine gelecektir. Anneler bu durumda bebeklerini sakinleştirmeye çalışmalıdır.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır? 3

Emzirmek onları rahatlatacaktır. Devamlı kaşıma ve çekiştirme ihtiyacı duyar. Fakat bu hareket kulağında oluşan iltihaptan da kaynaklanabilir. Bu şeklinde durumlarda gene doktora görünmesinde yarar var. Buzlu bir pamuğu diş etine koyarak birazcık rahatlatabilirsiniz. Diş çıkarma döneminde meydana gelen emarelerini hafifletmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Özellikle yavrunuz için uygun olmasına dikkat edin.

Diş çıkarma işlemi birazcık ağrılı bir süreçtir. Yavrunuz ateşlenebilir, iştahı kapanabilir. Bundan dolayı soğuk meyve püreleri yapabilirsiniz. Fakat çok soğuk olmamasına dikkat edin. Daha çok su ve sulu içecekler vererek, vücudunun ishal olduğunda yitirdiği su miktarının yerini doldurabilirsiniz. Dişlerini kaşıması için kaşıyıcılardan alabilirsiniz.

Anne sütü dünyada ki tüm besinler içinde en besleyici değerlere haiz sinirli bir gıda deposudur. Bebeğinizin fizyolojik ve zihinsel gelişimde katkısı büyüktür. Ek olarak ağız içi ve diş eti dokusu üzerinde de tedavi edici özeliğe haizdir. Bebeğinizin emme işlemi yaparken harcadığı enerji, biberondan yaptığı işleme bakılırsa 60 kat daha fazladır.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır? 4

Emzirirken çene kaslarını daha çok çalıştığı için daha güçlü olur. Çene kaslarının gelişimine ihtiva etmiş olduğu gıda maddeleri yardımıyla ve çeneyi çalıştırıp sağlamlaştırdığı için, yavrunuz daha muntazam ve sağlıklı dişlere sahip olur.

Yorumlarınızı Bekliyoruz