Bebek Karyolası

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeklerin rahat ve deliksiz bir gece uykusu uyuması için yataklarının seçimi önemlidir. Anne babalar, bebeklerinin rahatı için karyola seçerken hem onların rahatını hem de güvenliklerini düşünmelidir. Bu yazımızda sizler için bebek karyolası seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri ele alacağız.

Bebek Karyolası

Bebeklerin hem rahat, hem de güvenli bir şekilde uyumaları için yatak seçiminde dikkatli olunması gerekir. İlk defa bebekleri için karyola almak isteyen anne babaların dikkat etmesi gereken en önemli noktalar şu şekildedir…

Parmaklık: Bebek yatağı ya da karyolalarının en dikkat edilmesi gereken özelliği parmaklıklarının olmasıdır. Uzmanlara göre 3 yaşından önce bebeklerin daha güvenli uyumaları için parmaklıklı yataklarda yatması gerekir. Bu parmaklıklar, keskin olmamalı, bebeğin başını çarpma ihtimaline göre çok sert olmamalıdır. Aynı zamanda rahatça kaldırılıp indirilmesi ve gerektiğinde çıkarılma özelliğinin de olması gerekir.

Dönüşüm özelliği: Bebeğinizin uzun yıllar kullanması için bir karyola almak isterseniz, mutlaka dönüşme özelliği olanlardan seçmelisiniz. 3 yaşından sonra parmaklıklarını çıkarabileceğiniz ve gerektiğinde büyüyen bebek karyolası türlerinden yana seçiminizi yapmalısınız. Bu seçimde ayak ucunda çekmeceleri bulunan ve bebeğin boyu uzadıkça çekmeceleri çıkarılıp yatağı uzatılan karyolalardan yana tercih yapılması gerekir.

Karyola yüksekliği: Bebeğinizin karyola yüksekliği de hem onun güvenliği, hem de sizin daha rahat etmeniz için önemlidir. Toplam karyola boyunun 120 cm ‘i geçmemesine dikkat edilmesinde fayda vardır. Bu bebeğiniz küçükken altını değiştirme aşamasında zorlanmamanızı sağlar. Ayrıca bebeğiniz büyüdüğünde rahatça karyoladan inmesi için de yüksekliği önemlidir.

Bebek Karyolası 2

Oyun parkı yataklar tercih edilebilir: Bebeklerin hem oyun hem de uyku alanlarıdır bu tür yataklar. Genelde taşınabilir özellikleri vardır. 6 ayına kadar bebeklerin yatak kısmı üst kısım, oyun kısmı alt kısımdır. 6 aydan sonra daha güvenli olması için yatak kısmı aşağı alınmalı ve bu şekilde kullanılmalıdır. Bu tür yatak parkları da büyüme özelliğindedir.

İç yatak seçimi önemli: Bebekler için iç yatak seçerken doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar ya da antibakteriyel özellikli yataklar kullanılabilir. Visko yatakların bebekler için kanserojen madde içerdiği söylense de yine de en çok kullanılan türüdür. Sertlik olarak ne çok sert ne de çok yumuşak yataklar kullanılmamalıdır. Kolay temizlenme özelliğinin olması, anneler için avantaj sağlayacaktır.

Ana malzemelerin seçimi: Bebeğiniz için en sağlıklı yatağı seçerken ana malzemelerinin sağlıklı olmasına dikkat edin. Genelde ahşap ya da benzeri malzemelerden hazırlanan yataklardan yana tercih kullanılmalıdır.

Bebek karyolası seçimi yaparken onların kısa sürede büyüyeceklerini unutmayın. Uzun vadede kullanmak için bir yatak alacaksanız, 4-5 yıllık garantisi olan ve büyüme özelliği olan yataklardan yana tercihinizi yapmalısınız.

Bebek Karyolası 3

Karyolada kullanılacak yorgan, yastık ve diğer uyku ürünlerinin de sağlıklı olmasına dikkat etmeniz, bebeğiniz için önemlidir. Bebeğinizin güvenli uyuması için onun her hareketini düşünerek bir seçim yapmalısınız. Bu konuda satın alım yapacağınız yerlerden de destek alabilirsiniz. Eğer evinizde alan sorunu varsa, hem çekmece, hem yatak olan karyolalardan yana tercihinizi yapabilirsiniz.

Bebek karyolası fiyatları satın alınan yer, karyola büyüklüğü, karyola özellikleri ya da karyola markasına göre değişiklik gösterebilir. Ürün fiyatlarını satın alacağınız yere giderek öğrenebilirsiniz. Bunun dışında araştırma yaparken önemli markaların kataloglarından yararlanabilirsiniz.

Eğer elinizin altında bu tür bir katalog yoksa internet üzerinden istediğiniz markaların isimlerini, örneğin ikea bebek karyolası ya da istikbal bebek karyolası şeklinde arama ile fiyatlara ulaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz