Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeklerin gaz sancısı, anne ve babaları maksimum endişelendiren konulardan biridir. Bebeğin huzursuz olmasına ve devamlı ağlamasına yol açarak, anne ve babaların ciddi bir sağlık problemi bulunduğunu düşünmesine yol açabilir. Bebeklerin nerede ise hepsinde gaz problemi olabilmektedir. Hatta anne ve babalar o denli tatlı ve küçük bir bebekten bu kadar gazın çıktığını gördüklerinde şaşırdıklarını ifade etmektedir. Günden 14-23 içinde gaz çıkarmak hem yetişkinler bununla birlikte bebekler için çok doğaldır.

Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır?

Çoğu süre ciddi sıhhat problemlerin işaret etmeyen gaz, çoğu bebek için normaldir. Gaz, çoğu süre bebeklerin hava yutmasına ya da alınmış olan besinlerin yeterince parçalanıp sindirilememesi kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ağlayan bebekler, çoğu zaman fazla hava yutar. Zira de daha çok gaz çıkarırlar. Gaz oluşmasın besinlerin katkısı da çok büyüktür.

Özellikle anne sütü emmeyen ve meyve püresi ile beslenen yeni doğan olur, meyve sularının içinde bulunan sorbitol adı verilen şeker alkolü sebebiyle sindirimde problem yaşarlar. Bununla beraber tahıllar içinde olan; fasulye, bezelye, mercimek, lahana, brokoli ve karnı bahar şeklinde besinler, sindirilmesi zor gıdalardır. Bundan dolayı da bebeğin gaz problemininim oluşmasına neden olur.

Bu yöntemlerden bir tanesi, bebeği dik pozisyonda beslemektir. Bebeğin emzirilmesi veya biberonla beslenmesi durumunda bebeğin başı midesinden daha yukarda tutulmalıdır. Bu sayede süt, midenin alt kısmına yerleşecek ve hava daha yukarda kaldığı için bebeğin geğirmesi ile gaz problemi hafifleyecektir. Şayet bebeğin çok fazla gazı var ise, kullanılan biberonun ağızlığını değişim yapmak gerekmektedir.

Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır? 1

Özellikle de annenin meme ucundan daha yavaş akıtan bir şişe ağzı, gaz oluşmaması için oldukça önemlidir. Yavaş akıtan biberon başlıkları yeni doğmuş bebekler için daha sıhhatlidir. Bebeğin daha rahat gaz çıkarmasını sağlamak için alınabilecek çeşitli önlemler vardır. Bebeğin geğirmesi esnasında bazı pozisyonlarda bebeği tutmak gerekmektedir.

Bebeğin omzu dik pozisyonda tutulmalı ve sırtına vurulmalıdır. Bebek, yüzükoyun yatırılmalı ve kucağa alınarak sırtından sıvazlanmalıdır. Bebek oturtur pozisyonda kucağınıza alıp sırtına vurabilirsiniz. Eğer yavrunuz geğirme pozisyonlarında şayet gazını çıkarmadıysa, yiyecek yedikten derhal sonra yüzükoyun 5-10 dakika yatırabilirsiniz. Bu sayede hava ve süt birbirinden ayrılacaktır.

Sadece bu süre süresince yanında olmanız ve bebeği gözlemeniz oldukça önemlidir. Bu sayede daha rahat gaz çıkaracaktır. Bir tek unutulmaması ihtiyaç duyulan, bebeğin uyurken ya da uzun süre karın üstü yatırılmamasıdır. Nefes alamama şeklinde durumlardan ötürü, çeşitli riskler meydana gelebilir. Şundan dolayı de bebek karın üstü yatırılırken yanında olunmalı ve gözlemlenmelidir.

Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır? 3

Gazı çok fazla ise doktor önerisi ile ilaç kullanılabilir. Bir tek bunun yerine nebat çayları da hekim önerisi ile verilebilmektedir. Bebeğe 6. Aya kadar ek besin verilmemeli ve bir tek anne sütü ile beslenmelidir. Buna rağmen, gaz sancısı çeken bebeğe, mama yediriliyorsa mamanın içeriğindeki bazı maddeler bebekte gaz oluşumuna niçin oluyor olabilir. Bir tek anne sütü vermek, bu mümkün değilse mamayı değişim yapmak faydalı olabilir. Emziren anneler yedikleri bazı besinlerin bebekte gaz meydana getirdiğini fark edebilirler.

Bu durumda, bu besinlere ara vermeleri bebeğin şikâyetlerini azaltmaya yardımcı olacaktır. Kolik, bir hastalık olmadığı için tedavisinden söz etmek mümkün değildir. Bununla birlikte, gaz sancısını azaltmanın bazı şekilleri vardır. Öncelikle bebek emzirilirken meme ucunu iyice kavramasına ve hava yutmamasına dikkat etmek gerekir. Ek besinlere erken adım atmak, gereğinden fazla meyve suyu vs. Vermek gaz sancılarını arttırır. Bebeği kundaklamak ve hareketlerini kısıtlamak da gaz çıkışını engelleyebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz