Bebek Gaz İlacı

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Çoğu bebeğin ağlama ya da susmalarının açık bir sebebi yoktur. Kolik, bir hastalık değildir, bir tek bebekte sağlıklı olmasına rağmen gaz sancısı sebebiyle teselli edilemeyen bir ağlama şeklinde görülüyor.

Gazlı bebek, rahatsız bulunmuş olduğunu gösteren hareketlerde bulunur. Bunlar: Bacaklarını uzatır veya kendine doğru çeker. Bunu gazı çıkarmak için yapar. Ağlar ve huzursuzluk duyar. Bebeğinize günün herhangi bir saati hastalık verebilir.

Bebek Gaz İlacı

Fakat daha çok akşam saatleri ile gece yarısı ortaya çıkar. Gaz, çoğunlukla uyumasını geciktirir ve gece uyanmalarına neden olur. Gazlı bebekler genel olarak duyarlı mizaçlı, ilgi isteyen ve çok daha bayağı uyanan karakterdeki bebeklerdir. Sebebi ne olursa olsun kolikli bir bebekte çığlık atar şekilde ani başlamış olan ve teselli edilemeyen bir ağlama şekli görülür. Çoğu süre 2-4 hafta içinde kolik emareleri kendini gösterir. Bebeğin ağlamaları 6-8 hafta içinde şiddetlenir. Bebek için gaz ilacı bu konuda her geçen gün büyük bir ilgi görmeye de devam etmektedir.

Bebeğinizin merkezi sinir sistemi tam olarak gelişmemiş olabilir ve dünyadaki gürültülere derhal hazır olmayabilir. Uyaran bombardımanı altındaki bebek, akşam saatlerinde iyice gerilmiş ve ihtarmış olur. Bebeğinizi rahat ettirmeniz önemlidir. Ne süre ağlarsa bebeğinizi kucağınıza alın ve onunla iletişime geçerek ya da şarkı söyleyerek onu yatıştırın.

Bebek gaz ilacı sap simplex, bu konuda aileler tarafından oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Bebeklerde gaz problemlerinin niçin kaynaklandığına dair üç ayrı hipotez var. Bunlardan ilki annenin tükettiği inek alerjik olabilecek besinler sebebiyle bebekteki bağırsak geçirgenliğinin artması sonucu bebeğe geçmesi. Bu besinler içinde; inek sütü ve ondan üretilen ürünler, soya, kahve, fındık, fıstık, çikolata, kabuklu deniz ürünleri, brokoli, yeşilbiber ve baharatlı yiyecekleri sayabiliriz.

Bebek Gaz İlacı 1

Bir başka hipotez ise annedeki duygusal sıkıntı, değişkenlik ve endişenin bebekte gaz problemine yol açtığı yönünde. Ailede çatışmalar, annenin bebeğe süre ayıramaması, stres, eş ve toplumsal desteğin yetersiz olması, annenin gebelikte aşırı sağlık problemlerinin olması, travmatik doğum ya da doğum sonrası hastanede uzun süre kalma şeklinde durumlar gaz problemi için önemli risk faktörleridir.

Merkezi sinir sistemi gelişimi de probleminin kaynağı açısından bir başka hipotez. İlk aylarda bağırsaklarda melatonin azlığı sebebiyle gevşeme, rahatlama süresi kâfi olmuyor. Üçüncü aydan daha sonra melatonin tertipli salınıma başladığında, gaz problemi de ortadan kaybolur.

Bebeklerde yüksek tonlu aşırı ağlama ile birlikte ayaklarını karına çekme, gerinme, karın şişliğinde artma, bağırsak seslerinin duyulması, kusma, kabızlık veya sık kaka yapma görülür. Çoğu süre dördüncü ayın sonucunda gaz yakınmaları ortadan kalkar. Gaz probleminde, nebat çayları ve bitkisel kökenli gaz giderici şurupların kâfi etkinlikleri olmaması ve yan tesirleri sebebiyle bebeklerde kullanımı önerilmiyor.

Bebek Gaz İlacı 3

Yeni doğan bebeğin beslenmesi için annenin salgıladığı sütün enerjisi ve gıda ögeleri, annenin yedikleri ile kendi vücudundaki depolardan sağlanır.

Sağlıklı bir annenin günde averaj 700-800 ml süt salgıladığı esas alındığında emziklilik döneminde enerji ihtiyacına 750 kalori ek yapılmalıdır. Emzirirken annenin sıvı alımını artırması önemli. Günlük alınan toplam sıvı miktarı averaj üç litre olmalı. Bu miktar ergonomik ölçülerle 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet, meyve suları şeklinde öneriliyor.

Çay, kahve şeklinde içecekler ise süt verimini azaltıyor. Dengeli ve kâfi beslenen hanımlarda, gebelikte biriken deri altı yağ dokusu, süt yapımında kullanılıyor. Dolayısıyla bu süre içinde zayıflama rejimi yapılmaması öneriliyor.

Yorumlarınızı Bekliyoruz