Bebek Cinsiyet Tahmini

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Esasında kromozomlarla ilgili rastlantısal bir durum olan cinsiyet durumu ile ilgili bin yıllardır yöntemler geliştirilir, rivayetler dile getirilir olsa da, bunların neredeyse hiç birisi bilimsel temellere dayanmaz. Cinsiyet tahmini, günümüzde cinsiyet belirleyici gebelik yöntemine kadar uzanmakta, hatta bu konuda bilimsel tezler yazılmaktadır. Bebeğin cinsiyetini belirleyen anne ve babanın kromozomlarından ne şekilde etkilendiğidir. Güçlü Erkeğin, Erkek evladı olur tanımı esasında hiç de yanlış değildir. Zira bilimsel yargıya göre, baskın kromozom cinsiyetin belirlenmesinde etkili olmaktadır. Anneye ait YY kromozomunun içerisine erkeğin XY dizilimindeki X kromozomu dahil olabilirse, bebek erkek olacaktır. Bu durum da kimi bilimsel kaynaklara göre erkeğin genel sağlık durumunun iyiliğine bağlanmaktadır. Tersi durumda X kromozomu etkili olmayacak ve annenin genleri müsabakayı kazanacaktır.

Hamilelik haberini alan bireylerin en çok kafa yorduğu konular arasında bebek cinsiyet tahmini yer almaktadır. Bu haberin vermiş olduğu heyecanla gelecek bebek için birçok hazırlıkta beraberinde gerçekleşir. Bu hazırlık çalışmalarında en çok belirleyici faktörler arasında ise bebeğin cinsiyeti yer alır. Teknoloji alanında yaşanan gelişmeler zamanı gelince kolaylıkla bebeğin cinsiyetinin anlaşılmasına olanak verir. Yine de o süreç gelene kadar bebek için cinsiyet tahmini alanında birçok batıl uygulamada kullanılıyor. Gebelik sürecinin belirtilerine göre bebeğin cinsiyetinin tahmin edilmesinde kullanılan birkaç yönteme değinelim. Mide bulantısının az olması erkek bebeğe işaret eder. Daha fazla aşerme ve daha çok et tüketme de yine erkek bebeğe işarettir. Anne adayının saçlarında meydana gelen kırmızılıklar kız bebeğe işaret eder. Anne adayının daha solgun ve bakımsız olması kız bebeğe işaret eder.

[reklam id=1]

Bebeklerinin cinsiyetini merak eden birçok anne ve baba adayının Çin takvimi diye adlandırdıkları geleneksel yöntemlerden de faydalandıkları biliniyor. 15. Hafta sonrasında cinsiyet hakkında kesin bir bilgiye sahip olacak ebeveynlerin geleneksel yöntemlerle cinsiyet hakkında bilgi edinmeleri günümüzde hala kullanılsa da kökeni tıbbın gelişmediği çok eski zamanlara dayanmaktadır. Rus takvimi de bu amaçla kullanılan bir uygulamadır. Kullanılan bu Çin takviminin uygulanmasında kadının yaşı ve hamile kaldığı ay kullanılırken, Rus takviminin içeriğinde ise erkeğin doğum günü, ayı, yılı ve kadının doğum günü, ayı, yılı artı olarak birde son adet gördüğü tarih kullanılmaktadır. Bu yöntem kan yenilenmesiyle ilgili yapılan bir uygulamadır. Bu uygulamalarda bebeğin cinsiyetinde ayarlamalarda yapılabilmektedir.

Bebek Cinsiyet Tahmini 1

Bireylerin tıbbi süreci beklemeden bebek hakkında gebelikte cinsiyet tahmini hakkında birçok yola başvurması her ne kadar doğru olmasa da insanlar bu batıl uygulamalara inanabilmektedir. Bu uygulamalar ya da belirtiler sonucu cinsiyet hakkında yapılan tahminlerin kesinlikle doğru çıkması beklenmemelidir. Bebeğin cinsiyetinin tamamen doğruluğu ancak 15.hafta sonrası doktorun bakacağı ultrason sonucunda belli olacaktır. Bu sebeple hamile bayanların bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için belirtilen süre zarfında bekleyip ardından doktorun vereceği bilgiler doğrultusunda cinsiyet hakkında bilgi sahibi olması tavsiye edilir. Batıl olarak uygulanan ya da gözlenen belirtiler kesinlik taşımayabilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz