Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Yeni doğan bebeklerde ilk haftalarda gazla ilgili bir sıkıntı olmaz, çünkü derhal hemen sindirim sistemleri iyi gelişmemiştir. Çoğunlukla emzirme esnasında sulu ve yeşil renkte gürültülü kaka yaparlar, bu geçiş kakasıdır. İlk yaptığı kaka, anne karnında iken bağırsak içerisinde biriken safra salgısı ile yeşil siyah renkte mekonyum denilen yapışkan bir dışkıdır.

Sonraki birkaç gün ya da ilk hafta içinde ise geçiş kakaları görmüş olacaksınız. Sindirim organları geliştiğinde ve bağırsak içerisindeki emilim arttıkça, ilk günlerdeki kaka yapma sıklığı azalacak; anne sütünün büyük bir kısmı bebeğin bağırsak tarafınca sindirilip, çıkacak posa kalmadığından 2 ile 5 günde bir kaka yapması dahi mümkün olabilecektir.

Bu kapsamda bebeğin gazı en kolay nasıl çıkarılır? Sorusu da, anne babalar tarafından sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Kimi zaman ilk yedi günde, kimi süre on, kimi vakit de yirminci günün bir akşamüstü saatinde, bebeğinizin huzursuzluğu artar, ağzı sürekli emmek için aranır, dizlerini karnına çekerek sinirli bir halde çığlıklar atarak sizi şaşırtır. İşte bu günlerde bebeğin memeyi emmek isteyip, emerken bırakarak sinirli ve çığlıklarla ağlaması, birçok annenin sütü olmadığı için bebeğinin ağlamış olduğunu düşünmesine yol açıyor ve zavallı gaz spazmı ile uğraşan bebeğe, bir de mama verme yanılgısına düşüyorlar.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır? 1

Hatta bu şekilde zamanlarda “bebeğe bir şey oldu” endişesi ile aile, çocuk doktoruna bile gidebiliyor.  Bu sebeple de yeni doğan bebeğin gazı nasıl çıkarılır? Ya da uyuyan bebeğin gazı çıkarılır? Gibi soruların yanıtlarının bilinmesi oldukça önemidir.

Bebekler de gaz olması kaçınılmaz bir konum, çünkü bedenlerini hareket ettiremiyorlar; devamlı yatar durumdalar, bir tek sıvı alıyorlar, sindirim organları gelişiyor, sindirim bakterileri oluşuyor, bu esnada emerken de hava yutuyorlar. Masaja başlamadan önce bebeği kucağınıza yatırın, bacaklarınızda onu hafifçe sallayın, öteki taraftan avuçlarınızı birbirine süratlice sürterek, avuç içlerinizin iyice ısınmasını sağlayın ve ısınan avuçlarınızı bebeğinizin karnına kapatın.

Sıcak uygulama bebeğinizin karnındaki spazmı rahatlatır. Kimi zaman yalnızca bu şekilde bile bebeğin rahatladığını görebilirsiniz. Hem gaz bununla beraber kaka yapamama sıkıntısı yaşayan yavrunuz için bu uygulama çok işe yarar, bebeğinizin rahatlamasını sağlar.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır? 2

Yeni doğan bebeğin gazı nasıl çıkarılır? Sorusuna yönelik verilebilecek en yaygın yanıt ise şu şekildedir; Her manevrayı altı defa tekrarlayın, manevraların içinde 10’a kadar sayarak dizlerini karnına itme egzersizini uygulayın. Manevra, ince bağırsağa uyarı verir. Ellerinizin sıcak olması gereklidir ve bebeğinizin teninde rahat kayabilmesi için yağ kullanmalısınız. Manevra, kalın bağırsağın üzerine uygulanır.

Kalın bağırsağın hareketleri saat yönüne doğrudur. Bebeğinizin karnında bir saat bulunmuş bulunduğunu hayal edin ve sol elinizi saatin 6 noktasına koyun. Saat yönüne doğru sol elinizle ilerleyin. Bu şekilde devam ettiğinizde, karnında saat yönünde daireler çizeceksiniz. Sağ eliniz ise saatin 10 noktasından, saatin 5 noktasına doğru yarım daireler yapsın.

Sanki açılmış bir kitabın sayfalarını düzeltiyor gibi; 6 kere gene ve 10 saniye bebeğinize diz itme egzersizi yapın. Karnı yumuşacık olacak; gaz mevzusunda rahatlayacak ve kakasını rahatça yapmış olacaktır. Davranışsal tedavi ve bebeği rahatlatacak uygulamalar daha da etkin olmaktadır.

Bebeğin Gazı Nasıl Çıkarılır? 3

Nebat çayları ve bitkisel kökenli gaz giderici şuruplar kâfi etkinlik gösteremeyebilir ayrıca yan etkilerine karşı da doktor bilgisi olmadan kullanılmamalıdır. İlaç tedavisinde sık kullanılan simetikon, gazın rahat çıkarılmasını sağlamakta bir tek yarar gösterilememiştir. Spazmı gidermeye yönelik ilaçlarla da ciddi yan tesirinde bırakır gözlenmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz