Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Anne sütünün yavrunuz için ne kadar faydalı bulunmuş olduğunu biliyorsunuzdur. Şu sebeple doktorlar bebeğinizi ne kadar fazla emzirebilirseniz o denli iyi bulunduğunu savunurlar. Bir tek burada dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan tükettiğiniz yiyeceklerin anne sütüne geçeceği ve dolayısıyla bebeğinizi de etkileyebileceğidir. Dolayısıyla emzirme döneminde annenin iyi mi beslendiği, neleri yiyip neleri yemediği oldukça önemlidir.

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler 1

Bebeklerde çoğu zaman ilk aylarda görülen ve kolik isminde olan problemin esas sebebi çok da iyi bilinmemektedir. Bebeğin beslenirken doğru tutulmaması, besledikten sonrasında gazının iyi çıkarılmaması, ebeveynin acemiliği, bebeğin ses ve görüntü şeklinde dış etkenlerle baş etmeyi becerememesi şeklinde teoriler vardır. Sadece bu probleme karşı ailelerin alabileceği bazı önlemler vardır. Bütün bu sebeplerden dolayı da bebeğe süt yapan yiyecekler nelerdir? Sorusu da, özellikle de anneler tarafından sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Anne bebeği emziriyorsa kendisine gaz yapabilecek gıdalardan uzak durmalıdır. Anne sigara kullanmamalıdır. Eğer ki anne bebeğini emziremiyorsa, bu konuda inek sütü vermesi de bebekte gaz probleminin meydana gelmesine sebep olabilir. Biberonların, normal boyutunun aksine büyük ya da küçük olması da bebeklerde gaz probleminin oluşmasına sebep olabilmektedir.

Beslenme esnasında 5 yahut 10 dakikalık aralarla ve beslenme tamamlandıktan daha sonrasında bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Ebeveyn bu şeklinde durumlarda sakin olmalıdır. Bebeği kucağa alıp ninni mırıldanmak, saç kurutma makinesini çalıştırmak ya da otomobil ile gezdirmek iyi gelebilir. Bu şekilde bebekler çok daha rahat bir şekilde gazını çıkarabilir.

Bebeğe gaz yapan yiyecekler listesi, her bebekte farklılık göstermekte olup bu konuda da muhakkak bir uzmana danışılması gerekmektedir. Tertipli ve öğün atlamadan yiyecek yemelidir. Et, süt, peynir, yumurta, sebze ve ekmek grubunu tertipli almalıdır. Bolca sıvı tüketmelidir. Suyun yanı sıra azca şekerli limonata, taze sıkılmış meyve suyu, ayran, azca şekerli komposto suyu tüketilebilir.

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler 2

Enerji, protein ve kalsiyumdan varlıklı beslenmelidir. Yemeklerde iyotlu tuz kullanılmalıdır. Emziren anne bu zamanda zayıflamaya çalışmamalı fakat yağlı, unlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durmalıdır. İyi boşaltılmayan göğüs şişer ve sertleşir. Şundan dolayı bebeği sık sık emzirmeli ya da süt sağılmalıdır. Kansızlığa yol açabileceği için yemeklerle beraber çay içmemelidir.

Çünkü B-12 vitamini bebeğinizin beyin gelişimi için önemlidir ve çoğu zaman hayvansal gıdalarda yer verilmiştir. Gene doktorunun önerisi dâhilinde, D Vitamini eksiği var ise, D Vitamini takviyesi almalıdır. Alkol tüketiminden kaçınmalıdır.

İnek sütünün ve inek sütü ile meydana getirilen besinlerin gaz yapabildiği belirtilmektedir. Süt ve süt ürünleri de içerisinde bol miktarda protein ve kalsiyum barındırması sebebi ile anneler tarafından sürekli olarak tüketilmelidir. Fakat yine bu gibi besinler, hem anne hem de anne sütünü emen bebeklerde gaz probleminin meydana gelmesine sebep olabilir. Yeni doğan bebeğe gaz yapan yiyecekler arasında yer alması sebebi ile süt ve süt ürünlerinin doktor kontrolünde belirli miktarlarda tüketilmesi gerekmektedir.

Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler 3

Bundan dolayı eğer bebekte gaz problemi var ise ve anne bu ürünleri tükettikten daha sonrasında gaz problemi artıyorsa anne doktoruyla görüşmeli ve ne yapması icap ettiğini danışmalıdır. Yine bütün bunların yanı sıra eğer anne bebeğini sezaryen ile dünyaya getirdi ise, bebeğin ne şekilde besleneceği konusunda da uzman takviyesi alınmalıdır.

Çünkü bazı annelerin sezaryen işlemi sonrasında direkt olarak sütü gelmeyebilir. Yukarıda belirtilenlerin öneri durumunda olduğu unutulmamalıdır. Bu şeklinde durumlarda en doğru yol doktorunuza danışmak ve onun tavsiyelerini dikkate almaktır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz