Aşılama

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Aşılama tıbbi ismi ile intrauterin inseminasyon işlemi, erkeğin spermlerinin rahim içine özel ince bir boru vasıtası ile doğrudan verilmesi işlemidir. Bu işlem öncesinde, erkeğin spermleri özel yöntemler ile yıkanır ve hazırlanır. Spermlerin hareketli ve normal olanları bu hazırlama işlemi esnasında seçilir.

Hazırlanmış olan kaliteli ve uygun spermler, özel bir enjektör aracalığı ile rahime verilir ve yumurtaya kolaylıkla ulaşması sağlanır. Nedeni açıklanamayan kısırlık, sperm sayısı ve hareketliliği normalin altında olan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Aşılama için, kadında tüplerin açık olması gerekir, tüpler kapalı ise aşılama başarı sağlamaz.

Sperm vermeden önce erkeğin 3 gün ilişkide bulunmaması gerekir. Erkek spermi verdikten sonra, spermlerden hareketli ve kaliteli olanlar seçilir. Spermler hazırlanır ve kadının spermine yerleştirilmek üzere kadın doğum uzmanına ulaştırılır.

Spermin hazırlanmasından en geç 1 saat içinde rahim içine yerleştirilmesi gerekir. Spermler, özel bir enjektör yardımı ile rahim içine verilirken hasta ağrı ya da acı hissetmez. Spermin rahim içine gönderilmesinden sonra hasta 15-20 dakika yatarak istirahat etmelidir.

Spermin kadının rahmine verilmesinden önce, yumurtlama için anneye bazı ilaçlar verilebilir ya da normal yumurtlama döneminde aşılama yapılabilir. Yumurtlama için anneye ilaç verilmişse yumurtanın içinde bulunduğu folikülün çapının 18-20 mm’ye ulaşması beklenir. Sonrasında folikülün çatlamasını sağlayan iğne  hCG enjeksiyonu yapılır. Yumurtlama, çatlatma iğnesinden 36 saat sonra gerçekleşir. Aşılama da 36 sonrasında yapılır.

Aşılama 1

Her bir aşılamanın başarı oranının %10 ila %15 olduğu ifade edilir. Genellikle 6 uygulama sonrasında gebelik elde edilmemişse daha fazla aşılama yapılmaz. 3 denemeden sonra hamilelik oluşmayan kişilere tüp bebek tedavisi önerilebilir.

Aşılama Ne Zaman Yapılır?

Aşılama, hamilelik elde edilmesini artırmak için yapılır. Bazı durumlar hamilelik eldesini zorlaştırır. Bu durumda aşılama yöntemi tercih edilebilir.

  • Endometriozis
  • Tüplerin yapışık olma durumu
  • Hafif derecede sperm bozuklukları
  • Açıklanamayan kısırlık durumları
  • Vajinismus

Yorumlarınızı Bekliyoruz