Aşılama Yöntemi ile Hamilelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Korunmadan ve düzenli cinsel ilişkiye girmelerine rağmen 1 sene içinde bebek sahibi olmayan çiftler, çocuk için özel tedavilere ihtiyaç duyarlar. Anneden, babadan ya da her iki taraftan kaynaklanan sorunlar nedeni ile oluşamayan gebelik için doktorlar ilk olarak çiftin sorununun kaynağını araştırır.

Araştırmadan sonra sorunun ortadan kaldırılmasına yönelik tedavilere başlanabilir. Bu tedavilerden birisi olan aşılama yöntemi ile hamile kalanlar ve bu hamilelikleri ile ilgili merak edilenleri sizler için araştırdık. Aşılama yöntemi ve hamilelik hakkında merak ettiklerinizin cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Aşılama yöntemi, erkekten alınan üreme hücrelerinin kadının vajina içine ya da rahim yoluna enjekte ile bırakılması işlemine verilen isimdir. Son derece basit bir uygulama olan bu yöntem sayesinde anne ve babalar hasretini çektikleri bebeklerine kendi üreme hücreleri ile sahip olmaktadır.

Aşılama tedavisi, hastaların durumuna göre en fazla 4 kere uygulanabilir. Dört uygulamada başarılı olunmadığında daha gelişmiş bir yöntem olan tüp bebek uygulamasına geçilmesi gerekir.

Aşılama yöntemi çiftlerin sorunlarına göre farklı şekillerde uygulanabilir. Aşılama uygulamasından önce gebeliği önleyen faktörlerin belirlenmesi gerekir. Aşılama yöntemi; erkek sperm hücrelerinin yetersiz olduğu durumlarda, spermlerin yeterli harekete sahip olmadığı durumlarda, anne adayının yumurta kalitesinin düşük olması ya da yeterli düzeyde yumurtlama olmadığı durumlarda uygulanabilir. Aşılamadan önce nedenlerin doğru belirlenmesi ve gerekli testlerin yapılması, yöntemin başarılı olmasında etkilidir.

Aşılama Yöntemi ile Hamilelik

Yöntem hakkında detaylı bilgi almak, nasıl uygulanır, öncesi ve sonrasında yapılan işlemler hakkında bilgi sahibi olmak için aşılama yöntemi ile hamilelik video içerikleri izlenebilir. Bu içeriklerde genel olarak yöntemin nasıl uygulandığı konusunda çiftlerin bilgilendirilmesine yönelik detaylara yer verilir. Aşılama sonrası hamilelik şansı her bir uygulamada yüzde 20 oranında artış gösterir. Bu da normal doğurganlığa sahip çiftlerdeki bebek sahibi olma oranına eşittir.

Aşılama sonrasında hamile kalan anne adaylarında normal hamilelerdeki belirtiler ortaya çıkar. Genel olarak aşılama yöntemi ile hamilelik belirtileri;

  • Mide bulantısı, mide bulantısı
  • Baş dönmesi ve halsizlik
  • Değişken ruhsal hal
  • Koku alma hassasiyeti
  • İştah açılması ya da iştah azalması
  • Sürekli uyku hali
  • Göğüslerde şişlik, ağrı ve hassasiyet
  • Sık idrara çıkma
  • Düzenli olan adet kanamasının gecikmesi, olmaması, olarak sayılabilir.

Yukarıdaki gebelik belirtilerinden biri ya da bir kaçı aşılama tedavisi sonrasında görüldüğünde anne adaylarının idrar ya da kan testi ile gebeliklerini kontrol etmeleri gerekir.

Aşılama Yöntemi ile Hamilelik 2

Aşılama tedavisi ya da tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olma durumunda normal bir gebelikteki gibi sağlıklı bebek dünyaya gelme olasılığı yüksektir. Hamile kalma yolu ile bebeğin sağlığı doğrudan etkili değildir. Bu nedenle anne ve babalar bebek sahibi olmak için profesonel destek almaktan çekinmemelidir.

Aşılama tedavisi kadın hastalıkları ve doğum hastanelerinde ya da özel tüp bebek merkezlerinde uygulanıyor. Bu merkezlerin seçimlerinde mutlaka dikkatli olunması, başarı oranına ve hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde başarısız aşılama denemeleri yaşanabilir. Aşılama yöntemi ile hamilelik ücreti, uygulama merkezi ve uygulamanın şekline göre değişiklik gösterebilir.

Bunun için uygulamayı yaptırmadan önce merkez ile birebir konuşulmalı, çiftlerin muayeneleri ve test sonucu değerlendirmelerinden sonra belli bir miktar verilmelidir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler bu ücretleri değerlendirirken ilk denemede başarılı olamama ihtimallerini de göz önünde bulundurmalı, maddi imkanlarını değerlendirerek yöntemi uygulamalıdır. Aşılama yöntemlerinin başarılı olması için ard arda yapılmasına gerek yoktur. Ancak yine de iki uygulama arasında çok fazla zaman geçmemesine dikkat edilmeli. Bu çiftlerin çocuk sahibi olması konusunda pozitif düşüncelerinden uzaklaşmalarına neden olabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz