Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Aşılama sonrası dikkat edilmesi gereken önemli noktaları şöyle sıralayabiliriz;

Aşılama sonrası ağrı

Aşılama genelde ağrısız ve sancısız bir işlemdir. Uygulama esnasında kadınların çok az bir kısmında hafifi kasık ağrısı söz konusu olabilir. Genel anlamda rahat bir uygulama olan aşılama, hastaların rahatsızlık hissedeceği ya da anestezi gerektirecek kadar ağrı hissedilen bir işlem değildir.

Aşılama sonrası şiddetli bir ağrı ortaya çıkmışsa, başka bir nedene bağlı olabilir ve mutlaka doktor ile irtibata geçilmesi gerekmektedir.

Aşılama sonrası kanama

Aşılama esnasında ve aşılama sonrası çoğunlukla kanama görülmez. Fakat bazen aşılama sırasında kullanılan aletlerin etkisi ile rahim ağzından b,r miktar ya da damla ve lekelenme şeklinde olabilir. Bu durum ciddi bir probleme neden olmaz ya da  hamilelik şansını azaltmaz.

Aşılama sonrası kanama sıklıkla bir gün içinde kesilir. Kanamanın durmaması halinden doktor ile görüşülmesi gerekmektedir. Aşılama sonrası, yaklaşık 15 gün içinde olan kanama gebeliğin rahim içine yerleşmesi ve tutunmasına bağlı olarak gelişen implantasyon yerleşme kanaması olarak değerlendirilebilir. Halk arasında “üstüne görmek olarak bilinen yerleşme kanaması hakkında buraya tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aşılama sonrası progesteron kullanımı

Her hastada kullandırılmamaktadır. Bazı merkezlerde aşılama sonrası progestan, progynex, crinone jel gibi progesteronlar kullandırılır.

Aşılama Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama sonrası cinsel ilişki

Aşılama sonrası cinsel ilişki konusunda dikkatli olunmalıdır. Aşılamanın yapıldığı gün ve sonraki 2-3 gün cinsel ilişki genellikle önerilmez. Konu ile ilgili doktor tarafından yapılan bilgilendirmeler yapılır. BU doğrultuda hareket edilmelidir.

Aşılama sonrası gebelik testi (hamilelik testi)

Aşılama sonrası, kanda veya idrarda gebelik testi, aşılama işleminden 14 gün sonra yapılabilir. Gebelik testleri hakkında buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz..

Aşılama Sonrası Hamilelik Belirtileri

Aşılama ile hamile kalanlar en erken 3 hafta için belirtileri hissetmeye başlarlar. Hamilelik belirtileri normal hamileliklerde olduğu gibidir. Hamileliğe bağlı ilk belirtiler ve şikayetler hakkında detaylı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Aşılama Sonrası Hamilelik Belirtileri

Aşılama ile hamile kalanlar ne zaman doktora başvurmalıdır

Aşılamadan 14 gün sonrasında yapılan gebelik testi pozitif çıkmışsa hemen doktor ile irtibata geçilmelidir. Aşılama sonrası gebelik testi yapılıncaya kadar herhangi bir sorun bulunmuyorsa doktor ile görüşülmesi gerekmez.

Aşılama sonrası adet kanaması

Aşılama uygulandıktan sonra yapılan hamilelik testi sonucuna göre gebelik elde edilmemişse adet kanaması çoğunlukla aşılamadan 15-20 gün sonrasında görülür. Aşılama sonrası adet kanaması görülmezse doktora başvurulması  gerekir.

Aşılama sonrası gebelik ultrasonda ne zamanda görülür?

Aşılama ile hamile kalanlar, gebeliği ultrasonda görülebilmeleri için ortalama 5 haftalık bir gelişimin olması gerekir. Bu da aşılama sonrası 3 haftalık bir süreçtir. Gebelik kesesi yaklaşık olarak aşılamadan 20 gün sonra ultrason ile izlenebilir. Bebeğin kalp atışları ise aşılamadan yaklaşık 4-5 hafta sonrasında ultrasonda izlenebilir.

Aşılama Sonrası Hamilelik Belirtileri 1

Aşılama sonrası akıntı

Aşılama olması vajinal akıntı durumunu etkilemez. Akıntı ya da kaşıntı gibi bir şikayet söz konusu ise doktor iletedavi için görüşülmesi gerekmektedir.

Aşılama sonrası banyo

Aşılama sonrası banyo yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmaz ancak ilk gün yapılması önerilmez. Daha sonraki günlerde yapılabilir.

Aşılama sonrası beslenme

Aşılama sonrası özel bir beslenme programının uygulanması gerekmemektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz