Aşılama Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Aşılama yöntemi öncesinde, neden hamile kalınmadığı ve erkeğin sperminin aşılama için uygun olup olmadığının incelenmesi gerekir. Eşlerin tıbbi hikayeleri incelenir ve tam bir fiziki muayeneleri yapılır.

Sperm tahlili için erkekten örnek alınır. Kruger yöntemi ile sperm şekillerine bakılır. Aşılamanın başarılı olması spermin şekillerinin iyi olması ve hareketli olması önemlidir. Ayrıca yapılan sperm testinde en az 5 milyon hareketli spermin tespit edilmesi gerekmektedir.

Kadın da jinekolojik açıdan muayene edilir. Vajinal ultrason ile rahim ve yumurtalıklar incelenir. Hormon tahlilleri de istenebilir. Ayrıca aşılama öncesinde rahim filmi (HSG), histeroskopi yani rahim ağzından teleskop aracılığı ile rahmin içine girilmesi ve incelenmesi ya da laparoskopi ile rahmin, tüplerin ve yumurtalıkların incelenmesi yapılabilir.

Aşılama yöntemi öncesi, yumurtlama için ilaç kullanımı başarı şansını artırabilir. Yumurtlama ilaçları yumurta kalitesi ile yumurta sayısını artırır.

Yumurtlama ilaçları adet döneminde kullanılmaya başlanır ve yumurta gelişimi ultrason ile takip edilir. Yumurtaların olgunlaşması ile yumurta çatlatma iğnesi yapılır ve 36 saat için yumurtlamanın olması ile aşılama yapılır.

Aşılama Nasıl Olur?

Aşılama öncesinde, meni işlemden geçirilir ve aşılama için hazırlanır. Spermler meniden ayrılır. Böylelikle rahim kasılmalarına ve oluşabilecek farklı yan etkilere neden olabilecek maddeler uzaklaştırılmış olur. Spermin hazırlanmasının diğer bir faydası ise, zayıf ve ölü sperm hücreleri, iltihaplı hücreler ve artıklar spermden uzaklaştırılmış olur. Aşılama için kaliteli spermler elde edilir. Aşılama basit ve ağrısız bir işlemdir.

Aşılama Nasıl Olur? 1

 • Erkeğin verdiği ve hazırlanan spermler bir enjektöre alınır. Enjektörün ucuna takılan, çok ince plastik bir olan kateter aracılığı ile rahim içine ulaşılır.
 • Kadın, jinekolojik muayene pozisyonunda iken spekulum vajinaya yerleştirilir.
 • Kateter rahim ağzından içeriye doğru yürütülür. Kateter çok ince bir yapıdadır ve bu nedenle hasta herhangi bir ağrı duymaz.
 • Erkekten alınan spermler, kateter aracılığı ile rahim içine enjekte edilir.
 • Spermlerin, rahim içine verilmesinden sonra hasta 15-20 dakika masada dinlendirilir.
 • Sperm ve yumurta ile buluşursa gebelik elde edilir.

Aşılamanın başarılı olması bazı faktörlere bağlıdır. Öncelikle hamile kalamama sebebi önemlidir.

Aşılama Nasıl Olur? 2

 • Erkekte sperm sorunu bulunmuyor ise başarı oranı daha yüksektir.
 • 35 yaş üzeri kadınlarda başarı oranı daha düşüktür.
 • Endometriozis ya da tüplerde olan bir sorun aşılama başarısını etkiler.
 • Aşılamanın başarısı ilk 3 denemede aynı oranda olup, aşılama ile elde edilen gebeliklerin %80’i bu ilk 3 denemede olur.
 • Çoğunlukla 3-4 deneme sonrasında tüp bebek tedavisi önerilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz