Anne Karnında Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Anne karnında bebek azami 41 hafta kalacak, bebek gelişimi her hafta yeni bir fonksiyonun katılmasıyla mucizevi bir biçimde gözlemlenebilecektir. Bebeğin anne karnında gelişimi konusunu, hafta hafta bebek gelişimi başlıklarımızdan inceleyebilirsiniz.

Gebelik periyodunun düzenli olarak izlenmesi çok önemlidir. Özellikle belli haftalarda yapılacak analizler ciddi veriler elde edilmesine neden olur. Gebelikte bebek kilosu hakkında alınacak bilgiler, kan testleri ve buna benzer pek çok analizin haftalık olarak gerçekleştirilmesi sağlıklı bir doğum için gereklidir.

Hamilelik Haftasına Göre Bebeğin Gelişimi

1-4 haftalar

Anne karnında bebek oluşumu ilk 4 hafta gerçekleşmez, bu süre döllenme için gerekli süredir. 4. haftadan sonra bebeğin gelişimi gözlemlenmeye başlayacaktır. İlk 4 hafta hamile bile sayılmayacağınız dönemdir. Yalnızca gebelik testleri ile veri elde edilebilir.

4-10 hafta

4.hafta bebeğin yerleşme periyodunun başladığı haftadır. Plasenta bu haftadan itibaren oluşmaya başlayacaktır. Ancak bu süre içerisinde de bebeğin ultrasonla tespiti çok güçtür. En azından hekim dışında hiç kimse bunu tespit edecek deneyime sahip değildir.

[reklam id=1]

10-14 hafta

Embriyonun artık fetüs olduğu hafta 10. haftadır. Bu haftadan itibaren bebek artık fiilen canlı kabul edilmeye başlanır. Kürtaj yasasında da bu haftanın baz alınması bundandır. Bebek 10. haftadan sonra ultrasonla fiziksel olarak tespit edilebilmeye başlar.

14-20 hafta

Bebeğin plasenta üzerinden solunum gerçekleştirmeye başladığı haftadır. Bu haftadan itibaren bebek vücut uzuvlarını hareket ettirmeye başlar. Yaklaşık 50 gram ağırlığına ulaşır ve tıbbi görüntüleme yöntemleri ile kalp atışları duyulabilmeye başlar.

Anne Karnındaki Bebek Gelişimi 1

20-28 hafta

Bebeğin işitme fonksiyonları oluşur, sesleri duymaya ve tepki vermeye başlar. Ayrıca saçları uzamaya başlar. Bu haftalarda bebek tam anlamıyla oluşmuştur ve akciğerleri tam bir solunum gerçekleştirmek üzere deneme solunumları yapmaya başlar. Yaklaşık 300 gr ağırlğındaki bebeğin cinsiyeti de bu haftalarda kolaylıkla tespit edilebilir.

28-35 hafta

Bebek artık doğabilecek kadar gelişmiştir. Bu dönemde olağanüstü bir hızla büyür ve kilo alır. 28. haftada 1000 gr. dolaylarında  olan bebek, 35. haftada 2500 gr’ a kadar büyüyebilir. Bebeğin tüm organları oluşmuş, kaş ve kirpikleri çıkmış durumdadır. 29. haftadan itibaren doğum gerçekleşebilir. Erken doğum olarak kabul edilen bu dönemde doğan bebeklerin akciğerleri gelişmiş olsa da, solunum güçlüğü ortaya çıkma ihtimali vardır.

35 hafta sonrası

35.haftadan sonra her an doğum gerçekleşebilir. Bu haftadan sonra doğan bebekler için yine erken doğum yorumu yapılıyor olsa da, doğum sonrası komplikasyonlar fazla görülmez. Beklenen normal doğum 38-40 haftalar arasında olmalıdır. Bazı durumlarda doğum 41. haftaya uzayabilir, bu durumda müdahale edilerek doğum gerçekleştirilmelidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz