Amnion Sıvısı Ölçümü

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Hamilelik süresince anne karnında bebeğin içinde bulunduğu sıvı amniyon sıvısıdır. Bazı nedenlerle amniyon sıvı artar, bazı durumlarda azalır ve bazı durumlarda bitebilir. Ultrason kontrolü ile anne karnından yapılan ölçümlerle amniyon sıvısının miktarı belirlenir.

Anne karnından ultrason kontrolü sıtasında uterusun yani rahimin 4 köşesindeki amniyon sıvısı miktarı için ölçüm yapılır ve ölçümlerin toplamı alınır. Amnion sıvı miktarı ASİ ile temsil edilir. Toplam ASİ miktarı 5 cm ve altında ölçülmüş ise  anormal, 5 ila 8 cm arasında ise ölçülmüş ise azalmış kabul edilir. 250’den fazla ölçüm yapılması ise  fazla (polihidramnios) olarak değerlendirilir.

Normal bir hamilelikte ortalama miktar 4000 ml kadardır. Bunun 2800 ml’si fetusta yani bebekte , 400 ml ‘si plasentada yani bebeğin eşinde  ve 800 ml’si de amnion sıvısıdır. Ortalama hacim hamileliğin 16. haftasında 200 ml’dir.

Amnion Sıvısı Ölçümü

Son trimster yani 3.trimester döneminde 1000 ml ‘ye ulaşır ve doğum son haftaları özellikle 38.hafta sonrasında haftada ortalama 150 ml olmak üzere azalmaya başlar.

Amnion Sıvısı Ölçümü 2

ASİ yani amnion sıvısı miktarı bebeğin sağlığı bakımınan belirleyicidir. Kronik hipoksi esnasında, fetal kan akışının yeniden dağılımının etkisi ile (santralizasyon),bebeğin böbreğin kan akımı düşer , fetal idrar oluşumunda azalma olur ve bu da zamanla amnion sıvısının azalması yani top dilinde oligohidroamnioz gelişmesine neden olur.

Yorumlarınızı Bekliyoruz