Adet Tarihi Hesaplama

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kategoriler
2342

Adet dönemi yani başka bir değişle regl dönemi bayanlar için önemli bir dönemdir. Bayanların üreme döngülerini oluşturan regl kanamalarının tarihleri ve düzenleri hamile kalmak için çok önemlidir. Bu nedenle her hangi bir adet düzenliği durumunda ilk olarak adet kanamalarının düzene sokulması, ardından hamilelik için uygulama yapılması gerekir. Bu yazımızda sizlerle normal adet hesaplama tarihi ve regl dönemi hakkında bilgiler vereceğiz.

Adet Tarihi Hesaplama

Kadınların vücutlarında ihtiyaç duymadıkları dokuları vajina yolu ile dışarı atması, adet kanaması olarak adlandırılır. Belirli periyotlar ile gerçekleşen bu durum, üreme için ilk adımlar arasında yer alıyor. Genel olarak bu adet kanamaları her bayanda ayda 1 kere şeklinde görülür. Normal şartlarda her bayan 28 günde 1 kere adet kanaması yaşar.

Bu süre bayandan bayana değişebilir. 21 gün ile 35 gün arasında görülen adet kanamaları normal kanama olarak değerlendirilebilir. Her adet döngüsünde kanama genel olarak 3 ila 10 gün arasında değişebilir. Bu sürelerin dışında adet kanaması görülmesi hastalık habercisi olabilir. Bu nedenle bayanların mutlaka doktora danışması ve gereken tedavilerini olması gerekir.

İlk defa çocuk sahibi olacak olan çiftler, düzenli cinsel ilişkiye girdiklerinde kısa sürede gebelik oluşur. Bebek isteyen çiftlerin bunun için annenin adet bitiminden sonraki ilk haftada düzenli cinsel ilişkiye girmesi gebeliğin oluşması için en uygun dönemdir.

Bu dönemde yeniden anne rahminde yumurtalar döllenmek için beklemeye başlar ve rahim içi daha temiz olduğu için babadan gelen spermler daha kolayca yumurtaya ulaşır. Yumurtaya ulaşan spermler döllenmenin ve dolayısı ile gebeliğin oluşmasını sağlar. Eğer bu dönemde gebelik oluşmazsa anne rahim duvarındaki kalınlaşma kan şeklinde vajina yolundan atılır.

Adet Tarihi Hesaplama 2

Adet döngüsünü takip etmek için evli olsun bekar olsun regl dönemi girmiş olan her bayanın bir adet tarihi hesaplama takvimi olmalıdır. Bu takvimde en son görülen adetin ilk günü bir kalem ile işaretlenmeli ve bu her ay bu şekilde devam etmelidir. Adet düzensizliği ya da hamilelik için bu adet tarihi hesaplama takvimi çok yardımcı olacaktır.

Özellikle gebelik olduğunda bebeğin anne karnındaki varlığının süresinin belirlenmesi için son adet tarihinin ilk gününün bilinmesi önemlidir. Genel olarak bu tarihe göre doğumun muhtemel zamanı hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Regl dönemi 21 gün ile 35 gün arasında değişiklik gösterir. Bu süreler dışında görülen adet kanaması yılda 1 ya da 2 kere olduğunda çok önemli değildir. Ancak sürekli olarak normal adet döngüsü dışında kanama yaşanması normal bir durum değildir. Konu hakkında mutlaka bir uzmana görünülmesi, bir muayeneden geçilmesi gerekir. Erken adet görmek çok fazla yaşanan bir sorun olmasa da adet gecikmesi çok sık yaşanır. Aktif cinsel hayatı olan bayanlarda adet gecikmesi hamilelik belirtisi olabilir. Bunun için eczanelerde satılan testlerden alıp uygulayabilir ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurup gebelik testi yaptırabilirsiniz.

Adet Tarihi Hesaplama 3

Adet düzensizliği farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Kimi zaman sadece hormonal dengelerden kaynaklanan bu sorun kimi zamansa önemli kadın hastalıklarının habercisi olabilir. Bu nedenle uzun süren adet düzensizliklerinin mutlaka kontrol edilmesi, gerekli tedavi ile düzene sokulması gerekir. Adet düzensizliği, genç kızlar, yeni adet görmeye başlayanlar ya da menepoza yakın olan bayanlarda daha fazla görülür. Eğer her hangi bir sağlık sorunu ile birlikte görülmüyorsa tedavi edilmeyebilir. Ancak çocuk sahibi olmak isteyen kadınlarda mutlaka tedavi edilmesi ve adetin düzene sokulması gerekir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz