Adet En fazla Kaç Gün Gecikir?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Kadınların üremelerinin devam etmesi için belli periyotlar ile adet kanaması görmesi gerekir. Bu adet kanaması oluşabilecek gebelikte bebeğin içinde yer alabileceği yumuşak yapıyı oluşturan maddeleri içerir. Düzenli olarak adet kanaması olan bayanlar 28-32 gün arasında bir hafta kadar regl olur. Düzensiz kanamalarda ise bu dönem biraz daha uzun ya da daha kısa olabilir.

Bazı durumlarda kadınlarda adet kanaması gecikmesi meydana gelir. Adet gecikmesinin süresine geçmeden önce kısaca adet kanamasının nedenlerinden bahsetmek istiyoruz. Adet gecikmesinin genel nedenleri şunlardır…

  • Düzenli periyotlar ile devam eden adet kanaması stres nedeni ile gecikebilir. Bu durumda bayanların kendilerini strese sokan nedenlerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir.
  • Bazı ağır geçen soğuk algınlığı hastalıkları adet kanamasının gecikmesine neden olabilir. Bu tür gecikmeler çok fazla önemli değildir ve genelde bir kaç gün içinde beklenen adet kanaması gerçekleşir.
  • Kullanılan bazı ilaçlar yan etki olarak adet kanamasının gecikmesine neden olabilir. Adet kanamasının gecikmesi yeni bir ilaç kullanımından sonra meydana geldiyse konuyu doktorunuz ile paylaşmanız gerekir.
  • Aşırı kilolu olmak vücut dengesini bozduğu gibi hormonların da dengesini bozar. Bu nedenle adet gecikmesi söz konusu olabilir.

  • Aşırı zayıflık da vücuttaki kan değerlerinin düşmesine neden olur. Bu da yine adet gecikmesi ya da az adet görmeye neden olabilir.
  • Kadınların menepoz dönemine yaklaşması adet kanamalarının gecikmesi ve azalmasına neden olur.
  • Gebelik adet kanamasının gecikmesinin en önemli nedenlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.
  • Mevsimsel değişiklikler ya da farklı bir şehre gidildiğinde yaşanan iklim değişiklikleri adet kanamasının gecikmesine neden olabilir.
  • Vardiyalı işte çalışmak da adet kanamasını etkileyebilir. Örneğin gece vardiyasında çalışan bayanların vücut saati gece ile gündüzü birbirine karıştırır. Bu da regl gecikmesine neden olabilir.

Adet En fazla Kaç Gün Gecikir? 2

  • Bazı kadın hastalıkları adet gecikmesi sorununa yol açabilir. Bu hastalıklar adet gecikmesinin yanında daha başka belirtiler de verebilir. Kadınlar bu belirtilere de dikkat ederek gerektiğinde doktora başvurmalıdır.

Adet gecikmesi, yukarıdaki nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenlere göre gecikmesinin süresi de değişebilir. Adet kanamasının gecikmesi kadar gecikme süresi de önemlidir.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Normaldir?

Düzenli ya da düzensiz adet kanamalarında adet gecikmesi 1 haftaya kadar normal kabul edilir. 1 haftadan daha uzun süren gecikmeler içinse doktor kontrolü gereklidir. Eğer doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra adet gecikmesi 1 haftayı geçtiyse yine normal kabul edilebilir. Adet kanaması geciken bayanlar bu sorunları için yine de doktora danışmalı ve bilgi almalıdır.

Adet gecikmesi hesaplamalarında yapılan yanlışlar da bazen kadınların normal olan adet döngülerini gecikmiş olarak kabul etmesine neden olur. Bu nedenle doğru adet gecikmesi hesaplama konusunun bilinmesi gerekir. Normal adet döngüsü hesaplanırken geçen ay görülen adetin ilk günü hesaplamanın ilk basamağı olarak kabul edilir.

Adet En fazla Kaç Gün Gecikir? 1

Bu tarihten sonraki 28-32 günlük süreçten sonra yeniden adet kanaması görülmesi gerekir. Bazı durumlarda 35 güne kadar bu süre uzayabilir. Bu da normal kabul edilebilir. Ancak 35 günden sonraki adetler gecikmiş sayılabilir.
Adet gecikmesi sürekli devam ettiğinde mutlaka doktora başvurulması gerekir. Önemli hastalıkların da zaman zaman habercisi olan bu sağlık sorununun ihmal edilmesi daha ciddi problemlere neden olabilir.

Erken menepoz ya da kadın hastalıkları nedeni ile oluşan adet gecikmesi, zamanında tedavi edilmez, nedeni belirlenmezse daha kötü sonuçlara da neden olabilir. Bunun için sürekli devam eden adet gecikmesi ya da beraberinde ağrı, kramp ile gelen adet kanaması azlığı dikkate alınmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz