Açıklanamayan İnfertilite

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

12 ay boyunca düzenli ve doğru cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen hamilelik elde edemeyen çiftler kısırlık yani infertilite nedeniyle başvururlar. Yapılan tetkik ve incelemelerde kısırlık nedeni  bazır durumlarda hem kadına hem de erkeğe bağlı olabilirken, bazen de hamilelik elde edilememesine yani kısırlığa neden olabilecek hiçbir etken bulunmamaktadır.

Kısırlık nedeni ile başvuran çiftlerin yaklaşık %15’inde görülen bu duruma açıklanamayan infertilite yani sebebi bilinmeyen kısırlık veya izah edilemeyen infertilite denir.

Bu çiftlerde kısırlık araştırması sırasında hem kadına hem erkeğe yapılan tüm tahliller, hormon tetkikleri, sperm tahlili,  ultrason kontrolleri,rahim filmi incelemesi ( histerosalpingografi) ve doktorun talep ettiği tüm incelemeler normal sonuç verir. Açıklanamayan infertilite hücresel bazı bozukluklardan ortaya çıkabileceğini savunan görüşler vardır ancak günümüz teknoloji bu sorunları belirleyememektedir.

Peki açıklanamayan infertilite için bir tedavi var mıdır? Açıklanamayan infertilite durumunda önerilen tedavi yöntemleri ve önlemler şunlardır;

  • Çiftlerin bir süre kendi kendilerine hamilelik denemeleri için düzenli, zamanlanmış ve doğru cinsel ilişkide bulunmaları istenir. Bu dönem içerisinde sigara, alkol, aşırı kilo, düzensiz uyku, aşırı stres ve gerginlik, endişe, sağlıksız beslenme gibi doğurganlık kapasitesini olumsuz etkileyen faktörlerin düzenlenmesi ve yaşam tarzının düzenlenmesi önerilerinde bulunur. Bu önlemler doğrultusunda açıklanamayan infertilitesi olan çiftlerin yaklaşık %10-20’sinde 1 yıl içerisinde normal yollardan hamilelik oluştuğu gözlenmiştir.
  • Endometriozis şüphesi olan hastalara tedavi amacı ile laparoskopi yöntemi uygulanabilir.
  • Kadının yumurtlama düzeni incelenir. Önlem ve destek amacı ile yumurtlama tedavileri ve aşılama yöntemleri uygulanabilir. Ovulasyon indüksiyonu yani yumurtlama tedavisi ve aşılama ile açıklanamayan infertilitenin söz konusu olduğu durumlar için her 1 ay için hamilelik elde edilme şansının ortalama %10 olduğu ifade edilmektedir.
  • Açıklanamayan infertilite tedavisi için önerilen en başarılı ve kullanılan en sık yöntem Tüp bebek tedavisidir.

Açıklanamayan infertilite için önerilen tedavi sırası genellikle şu şekildedir;

Açıklanamayan İnfertilite 1

Kadının yaşı genç ise yani 35 yaş öncesinde ise, over yumurtalık rezervinde sorun bulunmuyor ise ve açıklanamayan infertilite süresi 2 yıldan daha az bir süreyi kapsıyorsa, çiftlerden 1 yıl kendi kendilerine hamilelik denemeleri istenebilir.

Hamilelik elde edilmemiş ise sonrasında 3 ay ovulasyon indüksiyonu yani yumurtlama tedavisi ile birlikte aşılama tedavisi uygulanır. Ovulasyon indüksiyonunda genellikle  gonadotropin kullanılmakla birlikte klomifen de tercih edilmektedir. Yine 3 ay sonunda hamilelik elde edilemiyor ise tüp bebek uygulaması kullanılır.

Kadının yaşı 35’den büyükse, açıklanamayan infertilite süresi 2 yılı aşmışsa veya over rezervi (yumurtalık kapasitesi ) düşük ise, çiftlerin kendi kendilerine hamilelik elde etmesi beklenmez. Hemen 3 ay ovulasyon indüksiyonu (yumurtlama tedavisi) ile aşılama tedavisi uygulanır. Yine 3 ayda gebe kalınmamışsa tüp bebek uygulamasına geçilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz