8 haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelikte 8.hafta içindesiniz artık. Anne adayları hamilelikte genelde ay hesabı yaptıklarından, içinde bulundukları 8. haftada kaç aylık hamileyim? sorusunu da merak ederler. Hamilelikte 8. ve 9. hafta bittiğinde 2 aylık hamilesinizdir.

Henüz çok fazla kilo artışı yaşamıyor olsanız bile, vücudunuzun bazı bölgelerinde, özellikle de göğüslerinizdeki büyümeyi hissediyor olmalısınız. Hamilelik esnasında göğüslerin büyüme sebebi, bebeği beslemek için genişleyen kanallarda kan akışının artması ve dokuların genişlemesidir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında belirgin şekilde büyüyen göğüsleriniz için uygun ölçülerde yeni sutyen ve çamaşırlar edinin. Bu, rahat hareket etmeniz ve konforlu nefes almanız için gerekir.

8-haftalik-gebelikte-annedeki-degisimler

8. hafta gebelik içindeyken vücudunuzda başka değişimler de olur. Burnunuz hassaslaşır ve kimi yiyeceklerden, ağır kokulardan hatta parfüm kokusundan bile iğrenebilirsiniz. Bunun dışında yeni bir canlıya yer açan vücudunuzda sebepsiz bir yorgunluk ve uyku isteği sizinle olacak. Uyumak, uykuya dalmakta güçlük çekebileceğiniz, bulantı ve kusmaların devam ettiği hamilelikte 8. haftaya hoş geldiniz. Ancak tüm bu şikayetler hamilelikte genellikle 3. aya kadar devam ediyor ve sonrasında daha da azalıyor.

8 haftalık hamilelik sürecinde ;

  • Baş ağrısı
  • Fazlalaşan mide bulantıları
  • Mide ekşimesi
  • Sık idrara çıkma
  • Kokulara karşı duyarlılık
  • Halsizlik, bitkinlik
  • Ve kabızlık gibi şikayetleri yaşamaya hazırlıklı olun.

Hamilelikte mide ekşimesi bu haftada da peşinizi bırakmayacak. Progesteron hormonunun mide ile yemek borusu arasında yer alan kapakçığı gevşetmesi yüzünden meydana gelen mide ekşimesi en çok şikayet edilen konulardan birisidir.

8-haftalik-gebelikte-annedeki-degisimler-1

Ayrıca yine pek çok anne adayının yaşadığı hamilelikte kilo alımı da hafta hafta bedeninize eklenen kilolarla karşınıza çıkacak, doğumdan sonraki emzirme sürecinde ise aldığınız kiloların büyük kısmı uçup gidecektir. Emzirme dönemini tamamladıktan sonra, sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli egzersizlerin yardımıyla, hamilelikten önceki kilonuza dönmeniz hiç de zor olmayacak.

Gebelikte 8. Hafta beslenme disiplini diğer aylarda olduğu gibi devam etmelidir. Vitamin, protein ve mineral yönünden zengin ve bilinçli bir beslenme tarzı, doğacak bebeğin sağlığını da olumlu yönde etkiler. Bebeğinizin karnınızda hem bedensel hem de zihinsel yönden doğru ve yeterli gelişimi, gebeliğiniz boyunca aldığınız gıda kalitesi ile yakından ilişkilidir. Hekimlere göre hamilelikte anne adayının ayda 1 kilogram alması normaldir. 40 hafta boyunca en fazla 16  kilogram alınabilir, bu normaldir. Bebeğin iyi gelişebilmesi için bol taze meyve tüketimi, sigara ve alkolden uzak durmak, çay ve kahve tüketimini azaltmak, hafif egzersizler yapmak ve rahat ayakkabılarla temiz havada yarım saat kadar yürümek hamile anne adaylarının beslenme ve egzersiz programlarında yer almalıdır. 8 haftalık gebelik beslenme anlamında diğer haftalarda olduğu gibi özen ve dikkat ister.

Yorumlarınızı Bekliyoruz