7 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

7 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Hamilelikte 5 hafta içinde rahminiz eskiye oranla iki kat büyüyecektir. Bu da daha fazla yemek yemek ve daha sık idrara çıkmak demek oluyor haliyle. Hamilelikten önceki kan miktarınızı %10 daha fazlasına sahipsiniz artık. Hamilelik sonlarına doğru ise bu oran %45’lere kadar dayanacaktır.  7 haftalık hamilelik sürecinde mide bulantılarınız sık sık sizi yoklayacak. Bebek 14 aylık olana kadar da muhtemelen devam edecektir. Kimi hamileliklerde ise bulantı neredeyse hamilelik bitimine kadar devam eder.


Gebelikte 7.hafta belirtileri içinde pek çok madde ve kokudan iğrenme, sık acıkma ama buna rağmen iştahsızlık, sigara içen anne adaylarında sigaradan soğuma, ekşi ve tuzlu gıdalara aşerme sık rastlanılan maddelerdir. 7 haftalık gebelik belirtileri içinde bazı kadınlarda migren atakları gözlemlenmiştir. Gebelikte 7. hafta annedeki değişiklikler her anne adayında aynı olmamakta, kimisinde daha hafif, kimisinde daha yoğun hissedilmektedir.

Gebelikte 7. hafta beslenme hususunda bilinmesi gereken noktaların olup olmadığını merak ediyorsanız hemen söyleyelim, bu dönemde eğer bulantılarınız yoğunsa, doktorunuzun önerdiği gıdaları tüketemeyebilirsiniz. Fakat şunu da bilmelisiniz ki, gebelikte beslenme ilk 12 hafta boyunca, bebeğin beslenme ihtiyacı anlamında, anne adayının fazladan ek bir gıda almasına gerek kalmadan karşılanabilir. Bebeğinizin yeteri kadar beslenemeyeceğini düşünerek kendinizi endişeye sürüklemeyin. Yediklerinizi size de ona da yetecektir. Fakat özellikle halsizliğe karşı, sıvı tüketiminizin yeterli düzeyde olduğundan emin olmalısınız. Bu dönemde anne adayları daha çok ekşi ve tuzlu yiyecekleri tüketmek isterler. Kaşar peynir, beyaz peynir, limon suyu, portakal suyu gibi gıda ve içecekleri daha fazla canı çekebilir.

7 Haftalik Gebelik5

Hamilelikte sağlıklı beslenme hamileliğin her evresinde dikkatle uyulması gereken bir zarurettir. Hamilelikte beslenme, organik, temiz, faydalı ve besleyici gıdaları tüketme üzerine kurulu olmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz