7 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

7 Haftalık Gebelik

Hamilelikte her hafta hızlı değişmelerin ve gelişmelerin yaşandığı virajlardır. Kusursuz bir düzen ve matematik üzerinde ilerleyen gebelik yolculuğunda haftalar birbirini kovalarken anne adayı bu gelişmeleri saniye saniye içinde hissederek deneyimler. 7 haftalık hamileyim düşüncesi biraz daha fazlalaşan heyecan demektir zira haftalar ilerledikçe, bebeğinize kavuşma anı da yaklaşıyor demektir.Gebelik haftaları içinde 7.hafta gebelik rotasında, bakalım neler yaşayacak ve hissedeceksiniz…

Gebelikte 7.hafta evresinde bebeğin el ve ayakları oluşmaya başlar. Tam olarak el ve ayak formundan çok ördek ayaklarına benzese de, ilerleyen haftalarda parmakları teşekkül etmeye başlayacaktır. Bebeğin kuyruk sokumu bölümü de küçük bir kuyruğu andırmaktadır. Bu görünüm de  birkaç hafta içinde normal şekle dönecektir. Bebeği bedeninde ufalan tek şey bu kuyruk sokumu bölümü olacaktır, diğer uzuvlar, dokular ve organlar hızlı biçimde büyümeye ve normal haline yaklaşmaya başlayacaktır.

[reklam id=1]

7 haftalık bebek gelişimi dendiğinde boyut olarak gözünüzün önüne orta boy bir zeytin getirin. İşte anne karnında 7 haftalık bebek boyutu hepi topu bu kadardır. Bir önceki haftaya nazaran iki katı büyüyen bebeğin ultrason görüntüleri de göz kapaklarının oluşmaya başladığını gösterir size. Hatta burnunun uç kısmı ve deri altı kılcal damarlar da fark edilmeye başlar. Hamileliğin 7. haftası içinde bebeğin beyninin iki lobu da hızla gelişir.

7 Haftalik Gebelik2

Hamilelikte 7.hafta içinde, artık gelişmiş olan apandis ve pankreas, sindirime destek sağlayan insülin hormonunun salgılanmasında rol üstlenir. Bebek henüz embriyo durumunda da olsa, bağırsakları son derece hızlı şekilde gelişmektedir. Hamilelik 7. hafta süresince, kemik iliği oluşana kadar, kırmızı kan hücrelerinin üretimini karaciğer üstlenir.

Yine çok sorulan sorulardan birisi Erken gebelik nedir? sorusudur. Erken gebelik, anne adayının tüplerinde, sperm ile yumurtanın birleşmesi ve embriyo oluşumundan sonraya denk gelen 4 hafta, ya da başka deyişle son regl tarihinden sonraki 6 hafta ile 1.5 aylık süreçtir. Yani gebelik aslında anne adayının tüplerinde başlar, yumurta ve sperm burada birleşir.

Erken gebelik belirtileri nelerdir? sorusuna gelince, göğüslerde dolgunluk hissi, kan hacminde artış, kabızlık, erken gebelik belirtileri arasında sayılabilir, ama erken gebeliğin en önemli belirteci adet gecikmesi diyebiliriz.

Bebek rahme tutunduktan sonra, hormonların salınmasıyla birlikte erken gebelik belirtileri başlamış olur.

7 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki DeğişimlerHamilelikte 5 hafta içinde rahminiz eskiye oranla iki kat büyüyecektir. Bu da daha fazla yemek yemek ve daha sık idrara çıkmak demek oluyor haliyle. Hamilelikten önceki kan miktarınızı %10 daha fazlasına sahipsiniz artık.

7 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek GelişimiGebeliğin 7. haftası içinde bebeğin vücut gelişimi son hızla sürmektedir. Fakat 7. haftada gebelik, bebekte iç organlardan ziyade, morfolojik, yani vücudun dış yapısının geliştiği süreçtir.

 

 

 

6 Haftalık Gebelik      8 Haftalık Gebelik

Yorumlarınızı Bekliyoruz