6 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

6 Haftalık Gebelik

40 hafta sürecek heyecanlı bir yolculukta geldiniz hamileliğin 6. haftasına… Bu hafta içinde embriyo şekil bulmaya başlıyor. 5. Hafta hamilelik sürecinde gelişen 3 tabakadaki organ ve uzuvların ana hatları, hamileliğin 6. haftası içinde iyice şekillenmeye başlıyor. Embriyo gebelikte 6.hafta sonunda ortalama 3-5 mm boyutlarına ulaşıyor. Dolaşım sistemi oluşmaya ve vücuda kan pompalamaya başlıyor. Kalbin kasılma kabiliyeti başlıyor ve doppler ultrasonografi sayesinde bebeğin, bu seyirde ortalama 2 mm olan kalbinin ilk tık tık’ları duyulmaya başlıyor. Bu da gebelik haftaları içinde belki de en heyecanlı dönemeç girdiğiniz gösteriyor.

6 haftalık gebelik yolculuğunda embriyoda artık yüz hatları, baş, omurilik oluşumu başlıyor ve el ve kollar, kabartı biçiminde belirginleşiyor. Bağırsakların oluşumu, daha sonra gerçek yerine taşınmak üzere karnın dışında gerçekleşiyor.

Hamilelik Testleri

Hamilelik yolculuğunuz başlamadan önce, kan sayımı, pap-smear, TSH incelemeleri ve ultrason muayenelerinin muhakkak yaptırılması gerektiğini unutmayın. Bebeğiniz sağlıklı ve eksiksiz gelişsin istiyorsanız, hamile kalmadan en az 6 hafta önceden başlamak kaydıyla folik asit almaya başlamalısınız.

[reklam id=1]

Peki ya ultrasonda bebek ne zaman görülür? Ultrasonda bebeğinizin hamileliğin 5. Ve 6. Haftasında görülmesi mümkündür.

Bir diğer test ise, adet gecikmesi yaşadığınızı tespit ettikten sonra yaptıracağınız gebelik testi pozitif çıktığında, hamilelik kesesinin rahim içinde olup olmadığını anlamak için mutlaka hekiminize başvurarak gerekli işlemleri yaptırmalısınız. Hamilelikte asıl zorlu ve dikkatli olunması gereken süreç, bebeğin kalp atışlarının duyulduğu süreçtir. Bu zamandan başlayarak hekiminizin size vereceği kontrol günlerine eksiksiz riayet etmeli ve ne gerekiyorsa ihmal etmeden uygulamalısınız.

6 Haftalik Gebelik4

Hamileliğiniz boyunca vitamin, omega3, kalsiyum ve magnezyum almalı veya bu değerlerle yüklü besinleri yeteri kadar tüketmelisiniz. Hamileliğiniz boyunca yaptıracağınız kan sayımı da demir eksikliği varsa tespit edilmesini ve bu yönde çözüm geliştirilmesi sağlayacaktır.

Hamilelik tespit edildiğinde yapılacak ilk kontrol, gebelik kesesinin rahim içinde olup olmadığının test edilmesi yönünde olacaktır. Eğer hamilelik buğularına rağmen, gebelik kesesi rahim içinde görülmezse dış gebelik riskine karşı tetkik yapılması gerekecektir.

6.hafta hamilelikte yapılan testler içinde en önemlilerinden biri de vajinal ultrason ile embriyoda kalp atışlarının tespit edilmesi olacaktır. 7. Hafta sonunda hala kalp atışları tespit edilmezse, gebeliği sonlandırmak gerekecektir. Eğer her şey yolunda gider ve bebeğin kalp atışları tespit edilirse, hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için diğer testlerin yapılması gerekecektir.

6 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki Değişimler6 haftalık hamilelik sürecinde anne adayının vücudunda gebelik hormonlarının yükselmesine bağlı olarak bazı değişimler başlar.Gebelikte 6. hafta annedeki değişiklikler hem fiziksel hem de ruhsal anlamda hissedilecektir.

 

6  Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek GelişimiHamilelikte 6. hafta içindesiniz ve artık miniğinizin kalbi, tüm vücudunun hayli büyük bir bölümünü de kapsıyor. 6 haftalık bebek gelişimi dendiğinde belki de en heyecan verici gelişme bebeğin kalp atımlarının artık duyulmaya başlanmasıdır.

 

 

 

5 Haftalık Gebelik         7 Haftalık Gebelik

Yorumlarınızı Bekliyoruz