6 Aylık Bebek Kahvaltısı: 6 Aylık Bebek Kahvaltıda Ne Yer?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

6 ay bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemi olduğu için bu zaman dilimi son derece önemlidir. Bu dönemde edindiği beslenme alışkanlığı onun sağlıklı gelişiminin temelini oluşturur. İlk 6 ay anne sütü, su da dahil olmak üzere bebeğin tüm ihtiyacını karşılamak için tek başına yeterlidir. 6. ayda ek gıdalara yavaş yavaş geçilir. Günün en önemli öğünü olarak kahvaltı bebekler için de önemlidir.

6 Aylık Bebek Kahvaltısı: 6 Aylık Bebek Kahvaltıda Ne Yer? 1

6 aylık bebekler kahvaltıda yetişkinler gibi her kahvaltılık gıdayı tüketemeyecekleri için 6 aylık bebek kahvaltısı için gıda seçiminde dikkatli olunmalıdır. Bebeğin sağlıklı beslenme alışkanlığı edinebilmesi için bu aydan itibaren anne sütüne devam edilirken bazı kahvaltılıklar da azar azar verilmeye başlanabilir. Bu yazımızda 6 aylık bebek kahvaltıda ne yer ve 6 aylık bebek kahvaltı menüsünde bulunması gereken gıdalar hakkında bazı bilgiler paylaşıyoruz.

Siz de bebeğinizin sağlıklı büyümesine ve gelişimine katkıda bulunmak isterseniz sabah kahvaltısına gereken özeni göstermelisiniz.

[reklam id=1]

6 aylık bir bebek yumurta sarısı, tuzsuz peynir, bebe bisküvisi, pekmez, muz ve devam sütünü sabah kahvaltısında rahatlıkla tüketebilir. Yumurta beyazı ve bal gibi kahvaltılıklar ise 1 yaşından küçük bebeklere kesinlikle verilmemelidir. Sabah kahvaltısı için 6 aylık bebeğe hazırlanan menülerde şeker, tuz ve baharat da bulunmamalıdır.

6 aylık bebek kahvaltısı listesi hazırlanırken bebeğin kolay hazmedebileceği ve onun sağlıklı gelişimine katkıda bulunacak gıdalara öncelik verilmelidir. Bu arada yine bebek anne sütü ile beslenmeye devam edilmeli yumurta sarısı, peynir ve bebe bisküvisi gibi gıdalar kullanılarak bebeğin daha iyi beslenmesi sağlanmalıdır. Alerjiye neden olabileceği için 1 yaşın altındaki bebeklere inek sütü ve bal kesinlikle verilmemelidir.

6 Aylık Bebek Kahvaltısı: 6 Aylık Bebek Kahvaltıda Ne Yer? 2

Bebeklere 1 yaşından önce verilecek gıdalar konusunda dikkatli olunmalıdır. 6 aylık bebek kahvaltısı menü içinde meyve suyu, sebze suyu, pekmez, evde yapılmış yoğurt, biraz da ekmek içi bulunabilir. Bebeklere bu gıdalar ilk olarak az miktarda verilmelidir. Bebek alıştıktan sonra miktarı biraz daha arttırabilirsiniz. Bu gıdaları ilk vermeye başladığınızda hepsini tek seferde vermeyin. Örneğin önce yumurta sarısı ile başlayın. Bebek buna alıştıktan sonra ardından peynir ve diğer gıdalara geçin. Bebeğe yapacağınız muhallebilerde de inek sütü kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Bebeğine ek gıda vermeye başlayacak olan anneler için 6 Aylık bebek kahvaltısı tarifleri konusunda birkaç tane örnek vermek istiyoruz. İlk tarifimiz için; 4/1 haşlanmış yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı beyaz peynir, yarım tatlı kaşığı pekmez, 3 tane bebe bisküvisi, biraz anne sütü ya da ılık su gerekiyor. Yumurta sarısı, beyaz peynir ve bebe bisküvisini mama kasesine alın.

Bunun üzerine pekmezi ilave ettikten sonra malzemelerin kıvamını açmak için üzerine biraz da ılık su katın. Tüm malzemeyi iyice ezerek karıştırdıktan sonra bebeğinizin sabah kahvaltısı hazır.

6 aylık bebekler için bir lezzetli ve besleyici tarifimiz daha var. Bunun için yarım muz, 4/1 yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı tuzsuz beyaz peynir ve açmak için anne sütüne ihtiyaç var. İlk olarak muzu bebeğinizin mama kasesine alın ve bunu çatal yardımı ile güzelce ezin. Sonrasında içine belirtilen miktarda yumurta sarısı ve beyaz peynir ilave edin.

6 Aylık Bebek Kahvaltısı: 6 Aylık Bebek Kahvaltıda Ne Yer? 3

Bunları da ezdikten sonra üzerine süt ilave ederek kıvamını açın. Hazırladığınız sabah kahvaltısını hemen bekletmeden bebeğinize yedirebilirsiniz.

6 aylık bebeklere sabah kahvaltısı hazırlarken onların tüketebileceği gıdalardan oluşan menüler hazırlamanız gerekmektedir. Bebeğinize yedireceğiniz gıdaların taze olması da son derece önemlidir. Kahvaltıyı hazırlarken hijyen kurallarına uymaya da özen göstermelisiniz.

Bebeğinize vereceğiniz muz, yumurta sarısı bebe bisküvisi ve beyaz peynir gibi gıdaları önce çatal ile ezmeli ve ardından anne sütü ya da devam sütü ile kıvamlarını açmalısınız. İsterseniz açmak için ılık su da kullanmanız mümkün. Vereceğiniz gıdaları ezdikten sona kıvamını açtığınızda bebeğiniz bunları zorlanmadan yiyebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz