5 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

5 Haftalık Gebelik

Hamileliğin 5. haftası içindesiniz artık ve 5 haftalık hamilelik durağında minik bebeğiniz artık neredeyse bir susam tanesi kadar. Henüz uzuvları tam anlamıyla oluşmadığı için kurbağa yavrusuna da benzetebiliriz onu. Büyük bir hızla büyümeye devam eden fetüs, iç deri (endoderm), orta deri (mezoderm) ve dış deri (ektoderm) olmak üzere 3 ayrı bölümden oluşuyor. Bu yapılar, gebelik haftaları ilerlerlerken yaşanacak süreçlerde doku ve organların biçim ve ana hatlarını oluşturacak parçalardır. Bebeğiniz ilmek ilmek, teğel teğel, parça parça oluşuyor. Hafta hafta gebelik takibi yaparken, her hafta birbirinden değişik gelişmelerin varlığını görmek özellikle anne adayını farklı bir heyecan dalgasının içine itiyor.

Hamilelikte 5. hafta içinde bebeğin omurilik, beyin, omurga ve sinirlerinin oluşmaya başlayacağı sinir yolu, en dış tabakada yani ektoderm tabakasında gelişmeye başlıyor. Bu tabakada aynı zamanda bebeğin saç, deri, tırnak, meme, diş mineleri ve ter bezlerinin de gelişimi de gözlemleniyor. 5 haftalık bebek gelişimi sırasında, orta tabaka olan mezodermde kalp ve dolaşım sistemi belirginleşmeye başlıyor. Öyle ki, bebeğin kalbi odacıklara bölünmeye, atmaya ve kan pompalamaya başlıyor. Mezoderm tabakasında ayrıca bebeğin, kıkırdak, kas, kemik ve deri dokusu da oluşmaya başlıyor. İç tabaka olan endoderm ise, bebeğin, idrar sistemi, karaciğer, pankreas, tiroit, bağırsak, akciğer gibi organlarının formlandığı yer olarak, bu gelişmelere sahne oluyor. Bebeğin besinini ve oksijenini sağlayan göbek bağı ve plasenta ise bu aşamalarda hep görevi başındadır.

[reklam id=1]

5 haftalık hamileyim ve karnımda neler olup bittiğini merak ediyorum diyorsanız işte olan biten her şey gözünüzün önünde… Hamileyim diyen her kadın aynı zamanda kendi bedeninde 2 kişilik bir hayat döngüsü sürdüğünün de bilincindedir ve hiçbir detayı atlamak istemez.

5 Haftalik Gebelik1

Beta HCG değerleri de hamilelik haftaları ilerledikçe kandaki oranını değiştirir. Beta HCG, bilindiği gibi, gebe kalındıktan sonra salgılanan bir hormondur ve bu hormon oranı, döllenmeden 1 hafta önce normal oranın üzerinde salgılanır. Beta düzeyi kanda 10’dan yüksek olduğunda hamilelik varlığı yönünde netice verir. Bu oran yükselince, idrarda da ortaya çıkar.  Buna göre 5. Hafta gebelik sürecinde kandaki HCG seviyesi 20-7300 dolaylarındadır.

5 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki DeğişimlerHamileliğiniz gitgide ilerliyor, hafta hafta gebelik gelişimi devam ediyor  ve gebelikte 5. haftaya geldiniz bile. Hamilelik 5. haftadan itibaren, bilhassa sabah saatlerinde şikayetleriniz biraz fazlalaşabilir. Sık idrara çıkmaya başlayacaksınız ve göğüslerinizdeki hassasiyet, gerilme, şişkinlik ve doluluk hissi dikkatinizi çekecek.

5 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi

Bebeğin omurilik, beyin, omurga ve sinirlerinin oluşmaya başlayacağı sinir yolu, en dış tabakada yani ektoderm tabakasında gelişmeye başlıyor. Bu tabakada aynı zamanda bebeğin saç, deri, tırnak, meme, diş mineleri ve ter bezlerinin de gelişimi de gözlemleniyor.

 

 

4 Haftalık Gebelik         6 Haftalık Gebelik

Yorumlarınızı Bekliyoruz