40 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bu haftaya kadar doğum gerçekleşmediyse, büyük bir olasılıkla bu hafta doğuracaksınız demektir. Doğumların büyük çoğunluğu 40 hafta gebelik sonunda gerçekleşir. Ama eğer süre uzarsa da bu durum sizi korkutmasın. Gebeliklerin sadece %75’lik oranı 40. haftada gerçekleşir. %5 hatta daha az bir oranda ise 40 hafta gebelik içinde doğum gerçekleşmeyebilir. Bu da çoğunlukla ilk gebeliklerde yaşanan bir durumdur.

40 Haftalik Gebelik1

Peki gerçek anlamda doğum takviminde bebek kaç haftada doğar? Hamilelik süreci ortalama 40 hafta, başka bir deyişle 9 ay 10 gün, yani 280 gün sürer. Fakat doğumların tamamı bu sürede gerçekleşmez. Bazı hamilelikler 41. Hatta 42. haftada  doğumla sonuçlanır. Buna gün aşımı, geç doğum yahut günü geçmek denir. Bazı hamilelikler de 40 haftadan önce doğumla sonuçlanır. Normal doğumların büyük kısmı 37 ila 40. Haftalar arasında gerçekleşir. Bu haftalar arasında gerçekleşen doğumlar normal süreçte gerçekleşmiş kabul edilir. 37 haftadan önceki doğumlar erken doğum ya da preterm olarak adlandırılır.  Peki ya  40 haftada doğum olmazsa ne yapılır? Eğer doğum 40. hafta itibariyle de gerçekleşmezse, anne adayına suni sancı verilerek normal doğum yahut operasyon yoluyla sezaryen doğum yaptırılır. Planlı olarak sezaryen yapılacaksa, bu doğum genellikle 39. haftada  gerçekleştirilir.40 Haftalik Gebelik4

Birkaç gün geç veya erken, bebeğinizi kucağınıza almanıza çok az bir süre hatta belki de saatler kaldı. Büyük olasılıkla bu hafta doğum yapabilirsiniz. Eğer normal doğuma karar verildiyse anne ve bebeğin hareketleri ultrason ve NST ile devamlı kontrol altında tutulmak kaydıyla 10 ila 14 gün daha beklenebilir. Ancak doğum bu süre sonunda da gerçekleşmezse suni sancı verilir. Suni sancı da etki etmezse sezaryen devreye girer.

[reklam id=1]

40 haftalık hamileyim diyebilmek, bebeğinizi bu haftaya kadar getirebilmek ne büyük bir şans öyle değil mi? İşte o uzun yolun çoğu gitti, çok az bir kısmı kaldı.

Gebelikte 40. hafta içinde ağrılar ritmik ve düzenli seyirde gelir ve şiddeti gitgide artar. Pozisyon değiştirildiğinde ağrı yok olmaz.Nişan bozulması denilen kanlı ve sümüksü akıntının gelişinin ardından yaklaşık 12 ila 24 saat sonra doğum sancısı başlar.Bebeğin içinde yüzdüğü sıvı olan amniyos sıvısı, içinde bulunduğu kese yırtıldığında vajenden tazyikli biçimde akar. Suyun gelmesi olarak da bilinen bu olay doğum belirtecidir.

40 Haftalik Gebelik6

40.haftada amniyos zarı her an açılabilir. Bu sıvı bardaktan boşanır gibi tazyikli biçimde de gelebilir, son derece yavaş da gelebilir. Kendinizi idrar kaçırıyor gibi hissedebilirsiniz. Suyunuz ne miktarda gelirse gelsin mutlaka doktorunuzu aramalı ve hastaneye gitmelisiniz.  Doğum zamanı geldiğinde bebek kanal girişine  başını yatay pozisyonda yerleştirir, kanalın ortalarına geldiğinde de başını 90 derece döndürüp hareket ettirerek başını çıkartır. Baş ve omuzlar çıkınca, doğumu yaptıran doktor veya ebe tarafından vücudun geri kalan kısmı da çıkartılır ve bebek doğurtulur. Bebeğin kafası ilk doğduğunda hafif yamuk olabilir ama bu zamanla düzelir. Bebek ilk doğduğunda cildi mor hatta koyu sarı renkte, gözleri ise laciverttir. Vücudunun bazı bölgelerinde tüylenme olabilir, bu tüylenme de zamanla kaybolacaktır.

40 Haftalik Gebelik3

Bu son haftada mide ekşimesi ve hazımsızlığı en üst düzeyde yaşayacaksınız, fakat doğumu yapar yapmaz tüm bu sıkıntılarınız son bulacaktır. Bol sıvı tüketerek bu şikayetlerin üstesinden gelebilirsiniz. Kasılma, kramp ve sancılar bu hafta en üst seviyede olacak. Bacaklarınıza giren kramplar da sizi biraz zorlayabilir.  bebeğiniz doğum kanalına girdi ve burada oluşan baskı sebebiyle size biraz sıkıntı veriyor. Bu baskıların oluşturduğu sancıyı adet sancısına benzetebiliriz. Doğum iyice yaklaştıkça bağırsak sisteminde gevşeme ve buna bağlı ishal yaşanabilir. Mide bulantısı da yine bu hafta sizi biraz yoracak. İshalin olumsuz etkilerini yaşamamak adına sol su tüketmelisiniz. Ağırlığınız iyice arttığından sırt ve bel ağrıları yaşamanız muhtemeldir. Ağrıları hafifletmenin en iyi yolu ılık su ile duş almaktır. Enerjiniz düşebilir ve biraz halsiz hissedebilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz