40 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Eveeeet geldik filmin son sahnesine… Bu haftaya kadar kazasız belasız gelinen yolda mutlu final sahnesini oynayacak ve filmin son karesinde o muhteşem görüntüyle vuslata ereceksiniz. Mide bulantıları, ödemler, duygusal iniş çıkışlar, uykusuzluklar, kuruyan ve kaşınan deriniz, sizi artık zor taşıyan ayaklarınız, aşermeler, kasılmalar, kramplar, yerini hafiflemiş bir vücuda, etrafınızda sizi tebrik eden eş, dost ve sevdiklerinizin gülümseyen yüzlerine ve hepsi bir kenara, kucağınıza verilecek ve dünyadaki her şeyden daha özel ve önemli olduğunu o an daha da iyi anlayacağınız minicik bedene bırakacak… Yaklaşık 40 haftalık yolculukta gelinecek en güzel nokta bu işte. İçinizde yavaş yavaş şekillenen, gelişen ve büyüyen bebeğinizi kollarınıza almaya birkaç gün kaldı … Tekmeleriyle sizinle temas halindeydi  zaten ama, kucağınızda size birebir dokunarak uyuması paha biçilmez bir mutluluk olacak. Acaba hamilelikte son hafta siz ve bebeğiniz ne durumda olacaksınız? Gebelikte 40. hafta  bakalım sizi neler bekliyor…

[reklam id=1]

40 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki DeğişimlerBu haftaya kadar doğum gerçekleşmediyse, büyük bir olasılıkla bu hafta doğuracaksınız demektir. Doğumların büyük çoğunluğu 40 hafta gebelik sonunda gerçekleşir. Ama eğer süre uzarsa da bu durum sizi korkutmasın. Gebeliklerin sadece %75’lik oranı 40. haftada gerçekleşir. %5 hatta daha az bir oranda ise 40 hafta gebelik içinde doğum gerçekleşmeyebilir.

 

40 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi40 haftalık bebek artık doğuma hazır. Tıpkı fırında pişmiş ve dışarı çıkmayı bekleyen taptaze ve sıcacık bir çörek gibi… Bebeğin boy uzunluğu ve ağırlığını tam olarak söylemek zordur ama bu haftada bebek yaklaşık 3000 ila 3400 gram ağırlıkta ve 50 cm. uzunluktadır. Doğum başladıkça rahim ağzı da yavaş yavaş açılmaya başlar. Açıklık 10 cm’ye ulaştığında doğumun ilk aşaması başlamış olur.

 

 

39 Haftalık Gebelik 

Yorumlarınızı Bekliyoruz