40 Haftalık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

40 haftalık bebek artık doğuma hazır. Tıpkı fırında pişmiş ve dışarı çıkmayı bekleyen taptaze ve sıcacık bir çörek gibi… Bebeğin boy uzunluğu ve ağırlığını tam olarak söylemek zordur ama bu haftada bebek yaklaşık 3000 ila 3400 gram ağırlıkta ve 50 cm. uzunluktadır. Doğum başladıkça rahim ağzı da yavaş yavaş açılmaya başlar. Açıklık 10 cm’ye ulaştığında doğumun ilk aşaması başlamış olur. Bebeğinizin cildi pembemsi kırmızı tondadır.

40 Haftalik Gebelik2

Bu hafta itibariyle bebeğin solunum kasları hızlı biçimde çalışır ve solunum sistemi son halini alır. Beyin ve göz gelişimi de son halini almıştır denebilir. Bebeğiniz yavaş yavaş doğum kanalına ilerliyor ve başı aşağı doğru bakıyor.

[reklam id=1]

40 Haftalik Gebelik5
Bundan sonraki süreçte doktorunuz, doğum yapacağınız hastane, aileniz, sevdikleriniz, doğum sonrası tatlı telaşeler, koşturmalar, tebrikler, fotoğraflar ve benzersiz heyecanlar size eşlik edecek. Ve hepsinin merkezinde, rahminize tutunduğunu öğrendiğiniz  günden doğum sonrasına kadar yüzünü merakla ve sabırsızlıkla görmeyi beklediğiniz bebeğinizin sıcacık ve eşsiz varlığı var. Bu zor yolda size destek veren eşiniz, aileniz, yakınlarınız, doktorunuz, hastane ve doğum ekibi mutlu sonu yaşamanıza da tanık olacaklar. Bebeğinizle yaşadığınız 40 haftalık duygusal bağ artık daha da güçlü. Tüm sıkıntılarınız bitti. Şimdi sizi uykusuz geceler ve yorgun zamanlar bekliyor olsa  da, minik yavrunuza kavuşmuş olmak her şeye bedel olacak.

Annelik duygusunu tatmanın ve onu ilk sütünüzle beslemenin zamanı geldi..

Gözünüz aydın…

Bebeğinizi güle güle büyütün…

Yorumlarınızı Bekliyoruz