4 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

4 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Bebek hamilelik 4.hafta  içinde kafası, beyni, ağzı ve kalbi olan küçücük bir varlık olarak gözüküyor. Anne adayının kalbi eskiye göre daha hızlı atıyor ve tansiyon bu atıma yetişmeye çalışıyor. Anne adayı doğal olarak kendini yorgun hissediyor.  Göğse gelen fazladan kan nedeniyle göğüs uçları hassaslaşıyor. Diğer yandan rahim boynu yumuşuyor ve rengi değişiyor.

A couple making a heart shape on the pregnant belly with their hands. Concept of pregnancy, expecting a baby, love, care.

Hamileliğin ilk haftalarında beslenme de, hamilelik seyrini etkileyecek önemli faktörlerden biridir. Özellikle folik asit, yumurta, et, süt ürünleri, başta ceviz olmak üzere kuruyemişler, taze sebze ve meyveler, omega 3 ve 6 asitleri açısından zengin taze balık, yeterli sıvı tüketimi ile anne adayı kendisi ve içinde adım adım büyümekte olan bebeği için yeterli ve dengeli vitamin, protein, mineral ve elementleri almak zorundadır.

Kalsiyum, iyot v B12 alımına dikkat etmeli, demir emilimini azalttığı için kahve ve tüm kafein içerikli içeceklerin alımında dikkatli olunmalıdır. Hamileliğin ilk ayları özellikle ilk 3 ay bebek gelişiminde anne adayının beslenme tarzı büyük hassasiyet ve önem arz etmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz