4 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

4 Haftalık Gebelik

Karnınızdaki minik hayat daha da büyümeye ve şekillenmeye başladı bile…Gebelik haftaları adım adım ilerlerken heyecan da tırmanmaya başlar. Evet 4. haftada da fetüs gayet minik ama o artık 1 aylık bir canlı ne de olsa. Bu aynı zamanda hamilelikte ilk ay demektir. 1 aylık gebelik sırasında fetüsün yani cenin büyüklüğü 1 mm’den daha da küçüktür ve fakat hamile olduğunuz henüz belli değildir. 4. hafta sonunda doğal olarak regl kanamanızı bekliyor olacaksınız. Ancak eğer hamilelik planlıyor ve düzenli cinsel ilişkiye giriyorsanız, adet gecikmesini beklemeden ölçüm yapıldığında, kanınızda beta HCG hormonu varlığı ile gebelik tanısı konulabilir.

Beta HCG değerleri hamile olmayan bir kadında 0-10 mIU /ml seviyesindedir. Sperm yumurtayı döllediğinde hamilelik oluşur ve beta HCG değerleri artar. Şu da sanırız çok değerli bir açıklama olacak ki, başlayan gebeliklerin yaklaşık % 60’ı, adet gecikmesini yaşamadan bazı eksiklikler nedeniyle kendi kendine iptal olur. Buna tam anlamıyla düşük denemez. Bu yüzden gebelik planlıyor ve bu yönde çaba harcıyorsanız, adet gecikmesini beklemeksizin idrarda gebelik testi yaptırarak durumu kontrol altına almanız uygun olacaktır.

[reklam id=1]

Bu arada karnınızda hamilelik 4.hafta  içinde neler olup bitiyor bir bakalım. Embriyo, hücre sayısını hızlı bir şekilde arttırıyor ve yerini sağlama almaya çalışıyor. Embriyo hücreleri 2 kısma ayrılıyor. İlk kısım, bebek ve onun uzuvlarını, ikinci kısım ise, 12. Haftadan sonra bebeğin beslenmesini tek başına üstlenecek plasenta ve göbek bağını (kordonu) oluşturmak amacıyla farklılaşmaya başlıyor. Bu hücreler aynı zamanda 4 haftalık hamilelik sürecinde  gebelik hormonu olarak da adlandırılan HCG salgılamaya başlıyor. Bebeğin organlarını oluşturacak hücre grubu 3 kısma ayrılarak farklılaşmaya başlar.

  1. Endoderm hücreleri: Karaciğer, mesane, dil, pankreas, sindirim sistemi, üretra
  2. Ektoderm hücreleri: Sinir sistemi, hipofiz, retina, deri
  3. Mezoderm hücreleri: Damarlar, böbrekler, kaslar ve genital sistemleri oluşturmaya başlar.

4 Haftalık Gebelik1

Bir de özellikle hamilelikte çok duyulan ve merak edilen blastosist transferi vardır. Genellikle kadın yaşının 35’in altında olduğu, 3. Günde ve 5 ve daha fazla sayıda embriyosun olan çiftlerde embriyo seçimini daha verimli kılmak ve daha yüksek oranda gebelik şansı elde etmek için tercih edilen bir yoldur.

4 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Gebelikte Annedeki DeğişimlerBebek hamilelik 4.hafta  içinde kafası, beyni, ağzı ve kalbi olan küçücük bir varlık olarak gözüküyor. Anne adayının kalbi eskiye göre daha hızlı atıyor ve tansiyon bu atıma yetişmeye çalışıyor. Anne adayı doğal olarak kendini yorgun hissediyor.

3 Haftalık Gebelik          5 Haftalık Gebelik

Yorumlarınızı Bekliyoruz