4 Aylık Bebek

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

4 aylık bebek; Bebek artık 4. ayında. Bu ayda diş çıkarma sıkıntıları başlayabilir ve bunun huzursuzluğunu yaşayabilir. Ellerini çok sık ağzına götüren bebekte salya miktarı da artar. Bebeklerde diş çıkarma sürecinin başlaması da aslında genetiktir.

  1. aya göre biraz daha gelişen ve değişik tepkilere sahip olan bebek artık kendi kendine yattığı yerde pozisyonunu değiştirebilecek, geceleri hiç uyanmadan da uyuyacak ve onunla konuştuğunuzda size cevap vermeye çalışacaktır.Bebekler gerçekten de çok hızlı büyür, sizi şaşırtır ve sevince boğarlar. Bakalım 4. ayda bebeğiniz hangi gelişimleri gösterecek.

Bebeğinizin ağzını içinde küçük beyaz renkler belirmeye başlayabilir. İlk dişleri geliyor demektir. Eğer diş çıkarmadan haftalar önce bebeğin ağzı sulanıyorsa, diş etleri kaşındığı için eşyaları ısırıyorsa, gece aniden ağlama krizine giriyor, huzursuzlanıyorsa, anne sütü emmeyi reddediyorsa, hafif de olsa ateşi varsa ve ishalse diş çıkarma sürecine girmiş olabilir.

  1. ayda bebekler sırtüstü yatarken yüzüstü pozisyona geçebilir, arkası desteklenirse oturabilir, yatağında kendi kendine dönebilir, başını dik pozisyonda tutabilir. Banyo yaptırılırken ellerini ve ayaklarını çırpabilir.

[reklam id=1]

4 Aylık Bebek Gelişimi

Bakalım 4 aylık bebek neler yapar, kendi hayatına ve size neler katar.

Bu ayda bebek artık yatağında sağ taraftan sola, soldan sağa yuvarlanır, ellerini neşeyle çırpar, yüzüstü yatarken başını kaldırabilir, yüzüne yaklaştırılan ve hareket ettirilen cisimleri, oyuncakları gözleriyle takip edebilir, sesli şekilde gülebilir hatta neşeli kıkırdama sesleri çıkarabilir. Seslerin geldiği yöne, özellikle de annesinin sesine doğru dönebilir,

4 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğin boyu ve kilosu normal seviyede artıyorsa sadece anne sütüyle beslemek yeterli gelecektir. Eğer hekim bebeğin boy ve kilo gelişimini yeterli seviyede bulmazsa, bu aydan itibaren meyve püresi ve mama gibi katı gıdalara geçilmesini tavsiye edebilir. Katı gıdayı sütten önce vermek gerekir zira süt doyurucu olduğundan sütle karnı doyan bebek katı gıda almak istemeyebilir.

Bu ayda bebek geceleri uyanmadan uyumaya başlayacaktır. Geceleri 11 saat kesintisiz uyuyabilir. Bebek dalgınlaşmaya ve gözleri kapanmaya başladığında hemen yatağına yatırmanız, rahatça uykuya dalmasını ve kendi kendine uyumayı öğrenmesini kolaylaştırır.

Bebek artık mutluysa güler ve duygularını belli edebilir. Ayna gördüğünde kendi yüzünü inceler, görüntü hoşuna gider ve gülümser. Etrafında bulunan insanlarla iletişime geçmek adına sesler çıkarır, sizi seyreder, yüzünüze, gözlerinize, mimiklerinize dikkat eder, kısacası artık dünyayı keşfetmeye çıkar bebek. Oyuncaklarına dokunduğunda, onlara vurduğunda, çıngırak ve ona benzer sesli oyuncakları her sallayışında çıkan seslere ve bunu kendisinin oluşturduğunu kavramaya başlar, olaylar arasında neden sonuç bağlantısı kurar, beyninde yeni sinir bağlantıları oluşur. Artık çok hızlı öğrendiği bir süreçte. Onunla bol bol konuşabilir, sevebilir, ona şarkılar söyleyebilir, şakalar yapabilirsiniz.

Bebeğe farklı dokusu olan oyuncaklar vermek dokunma duyusunu geliştirir. Bebeğe egzersiz yaptırabilir, kollarından tutarak açıp kapatabilir, jimnastik hareketleri yaptırır gibi hareketlerle onu eğlendirebilirsiniz. Yüzüstü yatırarak da kaslarını gelişmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bu ayda hekiminiz Karma aşı yani DBT-çocuk felci ve pnömokok aşılarının takvimini oluşturacaktır.

4 aylık bebek ağırlığı en az 4000 gram, en fazla 8300 gram aralığında olur. Kız bebeklerin ağırlığı erkek bebeklere göre biraz daha düşüktür.

Yorumlarınızı Bekliyoruz