4 Aylık Bebek Ne Yer?

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Bebeklerin sağlıklı gelişimi ve büyümesi için beslenme oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeklerde ilk 6 ay anne sütü tek başına yeterli olmaktadır. Annenin bebeğini emzirmeye engel bir durumu olması ya da anne sütünün yeterli olmadığı durumlarda bebek formül mama ile beslenmektedir.

Anne sütü ya da mama ile beslenen bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçileceği merak edilmektedir. Bu konuda farklı görüşler mevcuttur. Bazı durumlarda bebekler 4 aylık olduğunda ek gıdaya geçildiği görülmektedir. İlk çocuğunu dünyaya getirmiş olan bayanlar, 4 buçuk aylık bebek beslenmesi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler. Bu yazımızda 4 aylık bebek beslenmesi hakkındaki detayları sizlerle paylaşıyoruz.

4 aylık bebek beslenmesi ek gıda dönemi olarak biraz erken sayılmaktadır. Normal şartlar altında bebekler 6. aya kadar sadece anne sütü ile beslenmelidir. Emziremeyen anneler de 4 aylık bebeklerini formül mama ile besleyebilirler.

[reklam id=1]

Anne sütü yeterli geliyorsa ve bebeğin kilo alımı yeterli ise sadece anne sütü yeterlidir. Eğer anne sütü tek başına yeterli gelmiyorsa o zaman elma suyu ve sütlü pirinçli kaşık mamaları ile ek gıdalara başlanabilir. 4 aylık bebekler önce meyve suyu ile daha sonra da bu gıdaların püresi ile ve çorba ile beslenebilir.

4 Aylık Bebek Beslenme Tablosu

4 ay çoğunlukla bebeklerde ek gıdaya geçiş için erken kabul edilmektedir. Bebek yeterli beslenemediği için kilo alamıyorsa o zaman 4 aylık bebek beslenmesi ek gıdalar gerekli olabilir.

4 Aylık Bebek Ne Yer?

4 aylık bebeklerin beslenme tablosunda meyve suyu veya meyve püresi, çorba ve muhallebi ilk sıralarda yer alır. Mevsimine göre elma, kivi, şeftali, muz ya da mandalina gibi meyvelerin kabukları soyulduktan sonra cam rendeden geçirilmeli ve vitaminini kaybetmeden hemen bebeğe verilmelidir. Bebeklere ilk olarak meyvelerin sadece suyunu verin. 2 hafta kadar sonra da meyve püresine geçin. Bebeğe vereceğiniz meyve suyu ya da püresine şeker katmayın.

4 aylık bebeklerin beslenme tablosunda patates, havuç, kabak, taze fasulye, ıspanak, brokoli ve maydanoz gibi sebzeler de bulunmaktadır. Bu sebzeleri bebeğe püre ya da çorba yaparak verebilirsiniz. 1 yaşından küçük bebeklere inek sütü içirilmesi önerilmediği için 4 aylık bebeklere muhallebi yapılırken inek sütü yerine formül mamalardan kullanılabilir. Bebeğe muhallebiyi ilk olarak 2 tatlı kaşığı kadar vererek başlayın. Daha sonra bu miktarı azar azar arttırarak 1 ayda 1 çorba kasesine kadar çıkarabilirsiniz.

4 Aylık Bebek Ek Gıda Tablosu

4 aylık bebeklerin beslenmesinde ek gıdalara geçileceği zaman ek gıda tablosu oluşturulur ve bebek buna göre beslenir. Bu konuda bir örnek verecek olursak 4 aylık bir bebek sabahları mutlaka anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü alamayan bebekler ise güne formül mama ile başlayabilirler.

4 Aylık Bebek Ne Yer? 1

Saat 10.30 ile 11.00 arasında ara öğün olarak meyve suyu ya da meyve püresi verilebilir. Saat 12.30 ile 14.00 arasında öğle yemeği olarak sebze çorbası ile bebek beslenebilir. Akşam üzeri saat 16.00 ile 17.00 saatleri arasında anne sütü, anne sütü alamayan bebekler ise formül mama ile beslenebilirler. Akşam 19.00 ile 20.00 saatleri arasında muhallebi ve gece yatmadan önce de anne sütü ya da formül mama ile beslenebilirler.

Geceleri bebek acıkıp da uyanırsa anne sütü veya formül mama ile beslenmelidir. Muhallebi ya da sebze çorbası ile beslenme yapıldığında ilk zamanlar bunlardan az miktarda verildiği için bebekler doymayabilirler. İlk önce muhallebi ya da sebze çorbası verilmeli ardından öğün anne sütü ya da formül mama ile tamamlanmalıdır.

Bu yazımızda 4 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı? sorusunun cevabı olabilecek bilgileri sizlerle paylaştık. Bebeklerde ek gıdaya geçiş döneminde çocuğunuza her gün tek çeşit gıda vermelisiniz. Böylece bebekte alerjik bir durum meydana gelirse hangi gıdanın dokunduğunu anlamanız daha kolay olacaktır. Bebeğiniz bir gıdayı ilk verdiğinizde onu istemeyebilir. Böyle bir durumda fazla ısrar etmeden birkaç gün sonra tekrar vermeyi deneyin. Bebeklerde ek gıdaya geçiş hakkında en doğru bilgileri doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayın.

Yorumlarınızı Bekliyoruz