4 Aylık Bebek Gelişimi

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

4 Aylık bebek gelişimi; 4 aylık bebekler gelişimlerine her gün bir yenisini ekler. Tutar, gülümser, hatta kahkaha atar, nesneleri tanır ve gözleriyle takip eder, annesini tanır ve tepki verir ve daha bir sürü şey. Avucuna konulan nesneleri tutabilen bebekler, nesnelere ve eşyalara da uzanabilir. Yattığı yerde dönebilen 4 aylık bebekler, destek verildiğinde dik oturabilirler ve başlarını dik konumda tutabilirler. Dudaklarını kullanarak şapırdatma sesleri çıkarabilir, somurtabilirler. Evde yaşayan hemen herkes tanırlar. İlginin kendilerine yöneldiğini anladıklarında sesli olarak gülerler. Oyun oynamayı, kendileriyle oynanılmasını severler, oyuncaklardan hoşlanırlar. Gece boyunca uyanmadan uyuyabilirler.

Bebek 4. ayında ilk dişini çıkarmaya hazırlanır. Artık etraftaki nesneleri kendi renkleriyle görür ve algılar. Uzak noktalara gözlerini odaklayabilir. Duyma yetisi tam olarak gelişmiştir. Kendi çıkardığı sesleri dinler, ellerini kullanmayı, kavramayı, tutmayı öğrenir. Bu aydan itibaren bebeğe kavrayıp tutabileceği oyuncaklar verin, müzik dinletin, banyo yaptırırken oyuncakları ile de oynamasına izin verin, bebeği kucaklayın ve sevin.

[reklam id=1]

Bebek artık ellerini daha verimli kullanabildiği için oyuncakları içinde metal parçalı olanları, ağız, burun, düğme gibi parçaları olan oyuncakları bebeğinize vermeyin, oynarken mutlaka yanında olur. Bu aydan itibaren her şeyi tatmak için ağzına götürmek isteyen bebek, oyuncak parçalarını yutarak boğulma riski de taşır. Bu yüzden boğulmasına sebep olabilecek eşyaları bebekten uzak tutun.

  • Bebeğin emziğini boynuna asmayın. Bu onun boğulmasına da sebebiyet verebilir.
  • Diş çıkarmaya başlayan bebeğin diş kaşıyıcılarını buzdolabında soğutabilirsiniz. Bu, bebeğe rahatlık verir.
  • 2. karma aşılarının yapılması için bebeği doktoruna götürün.

4 Aylık Bebek Gelişimi 1

4 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli

4 aylık bebek neler yiyebilir sorusunun cevabında iki görüş var. Katı gıda da alabilir diyenler ve 4 aylık bebek sadece anne sütü ile beslenmeli diyenler.Bebek artık bu ayda acıktığını belli eder. Ona, acıktığı, yani kendi istediği zaman mama verin. Hekimin tavsiyeleri doğrultusunda bebeğe katı gıda takviyesi de yapabilirsiniz. Kimi uzmanlar bebeklere 6. aya kadar ek gıda verilmemesinden yana. Kimi uzmanlar da 4 aylık bebeklerin katı gıda alabileceklerini ve hatta bunun sindirim sistemlerini geliştirdiğini savunuyor. Ama Sağlık Bakanlığının tavsiyesi, ilk 6 ay boyunca bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesinin yeterli geleceği yönünde. 4 aylık bebek ne yer sorusuna en iyi tavsiyeyi bebeğinizi kontrol için götüreceğiniz hekiminiz verecektir.

4 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli"

4 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı

Bebek büyüdükçe boyunda ve kilosunda artış olur. Normal zamanda doğan bebek, anne sütü de aldığında normal bir gelişim kaydeder. 4. ayın içinde olan bir bebek 4500 ila 8000 gram arasında bir ağırlıktadır. 6. aya kadar düzenli anne sütü alan bebeklerin kilo artışları da ideal bir düzeyde ilerler.

4 Aylık Bebek Neler Yapabilir

  • 4 aylık bebekler avuçlarına konulan nesneleri tutarlar
  • Nesnelere uzanabilirler
  • Yatar pozisyondayken sağlarına ve sollarına dönebilirler
  • Oyun ve oyuncaklar hoşlarına gider
  • Dudaklarını şapırdatarak ses çıkarabilirler.
  • Annelerini tanırlar ve anne odaya girdiğinde tepki verir, heyecanlanırlar.
  • Tüm gece boyunca uyuyabilirler

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz