39 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Gebelikte 39.hafta içinde kabızlık ve mide yanması problemleri en üst düzeyde hissedilebilir. Ancak bu şikayetlerden kurtulmanıza çok az bir süre kaldı zira hepsi doğumdan sonra kaybolacak. Bol lifli gıda ve sıvı tüketin.

39 haftalık bebek doğum kanalına girdiği için anne adayının ağırlık merkezi de değişecektir. Bu da dengede durmanızı zorlaştırabilir. Basamak çıkarken, inerken, duşa girdiğinizde, yokuş ve kaygan zeminli yerlerde bulunmamaya, bulunsanız da çok dikkatli olmaya özen gösterin.

39 Haftalik Gebelik6

39 hafta gebelik sürecinde bebek artık doğum kanalına yerleştiğinden ve rahminiz de doğum için açılmaya başladığından mesaneye baskı artacaktır. Çok sık idrara girme gereksinimi duyabilirsiniz. Eğer vajinanızdan çok yoğun ve tazyikli şekilde sıvı gelirse, bu amniyon kesenin yırtıldığı ve doğumun başlamak üzere olduğunu gösterir. Bazı anne adaylarında da amniyon sıvısı azar azar gelebilir. Bu sıvının gelişiyle rahimde düzenli kasılmalar ve bebek hareketlerinde azalma hissediyorsanız acilen doktorunuza haber verin.

[reklam id=1]

Eğer doktorunuz sezaryene karar verdiyse, bu hafta içinde hastane randevunuzu almış olmalısınız.

39 Haftalik Gebelik7

Bacaklarınızda kimi zaman elektrik akımı verilmişçesine bir his duyabilirsiniz. Çünkü bebeğiniz her hareket edişinde ve pelvis içine yerleşirken rahim çevresindeki sinirlere temas eder. Bu da sizde elektrik çarpıyormuş gibi bir his oluşturur.Bu hafta ağrılarınız artabilir. Kas ağrıları, pelviste ağrılar, sırt ve bel ağrıları son raddede olabilir ama çok az kaldı. Hem hafifleyecek, hem ağrı ve diğer hamilelik şikayetlerinden kurtulacak, hem de özlemle beklediğiniz bebeğinize temas edeceksiniz. Kendinizi mental açıdan doğuma hazırlamaya bakın. Bebek iyice geliştiğinden rahminizde sıkışık olarak duruyor, kasılmalarınız arttı ve siz kendinizi ister istemez daha güçsüz ve bitkin hissediyorsunuz. Bu yorucu maratondaki son tura girmek üzeresiniz. Eğer su veya kan gelirse asla ihmal etmeden, durumu yakınlarınıza bildirmeniz ve sizi hastaneye götürmelerini sağlamanız gerekecek.

39 Haftalik Gebelik8

39 haftalık hamileyim diyen bir anne adayının en iyi bilmesi gereken şey 39 haftalık gebelikte doğum belirtileri konusudur. Anne adayının vücudundaki doğumu haber veren işaretleri dikkatle takip etmesi gerekir. Amniyotik sıvıyı taşıyan kesenin yırtılması, kasılmalar, rahime tampon oluşturan mukozanın gelmesi (nişan gelmesi), rahim boynundaki kılcal damarların çatlaması ile meydana gelen ufak çaplı kanamalar, doğum için çok güçlü belirtilerdir, kesinlikle es geçmemek gerekir. Bu hafta itibari ile duygularınız arasındaki geçişler keskin ve duygusallığınız en üst safhada olabilir. Artık doğuma sayılı günler kala, vücudunuza eklenen fazladan ağırlık ortalama  11 ila 15 kilogram arası olmalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz