39 Haftalık Gebelik

Yayınlanma Tarihi: Ekleyen:

Beklenen ana çok az bir süre kaldı. Heyecan ve telaş hissetmeniz çok olağan. Hatta bir parça endişe de duyabilirsiniz bu da son derece normal. Özellikle ilk doğumunuzu yapıyorsanız ilk doğum deneyimi sizi daha da kaygılandırabilir. Doktorunuza güvenin  ve bu son günlerin de tadını çıkarmaya bakın. Gebelikte son hafta, doğumun nasıl olacağının artık netleşmiş olması gerekir. Bebeğinizi normal doğumla mı yoksa sezaryenle mi dünyaya getireceğinizi doktorunuzla kararlaştırmış olmanız gerekir. Bazı kadınlar özellikle normal doğumu tercih eder ve bebeğini normal ve doğal olan doğum şekliyle dünyaya getirmek ister. Hekimler de normal doğumdan yanadır ve anne adaylarını normal doğuma teşvik eder; ancak hamilelik gidişatı, bebeğin geliş durumu, anne adayının fiziksel yapısı ve buna bağlı bazı durumlar, anne adayının normal doğum yapmasında risk oluşturur. Hekiminiz böyle bir durumda sezaryen ameliyatı uygun bulacaktır. Peki sezaryen doğumu gerektiren haller ve durumlar nelerdir bir gözden geçirelim dilerseniz.


Daha evvelden rahmin kas tabakasını zayıflatacak ve normal doğum esnasındaki ıkınma sürecinde bu kasların yırtılmasına sebebiyet verecek bir rahim ameliyatı (myomektami gibi) geçirmiş iseniz, doğum kasılmaları sırasında rahim aynı yerden yırtılabileceği için hekiminiz size sezaryen önerecektir.

Eğer plasenta rahim ağzını kapatmışsa, bebeğin doğum kanalına girişini engeller bu da anne adayının normal doğum olasılığı çok zayıflar. Hatta bu olasılık ortadan kalkar.

Çoğul gebeliklerde bebeklerde duruş anomalileri daha sık görüldüğünden hekim sezaryen önerebilir. Hatta her ikisi de baş geliş olan ikizlerde bile çoğu hekim anne adayı için sezaryen doğumu tercih eder.

39 Haftalik Gebelik1

Anne adayında pelvis darlığı, yaygın kullanımla çatı darlığı söz konusuysa doktor anne ve bebeğin güvenliği açısından sezaryen yöntemi uygun görecektir.Bebeğin ters geldiği (makat geliş) ve rahim içinde yan durduğu (transvers duruş) vakalarında anne adayının normal doğum olasılığı hemen hemen hiç yoktur. Ancak bazı doktorlar, eğer hastaları daha evvel doğum yapmışsa, makat geliş pozisyonundaki bebeği ters olmasına rağmen normal yolla doğurtabilir.

39 Haftalik Gebelik2

Halk arasında tosuncuk olarak tabir edilen 4000 gramın üzerinde ağırlığa sahip bebekler, hele de anne adayının ilk doğumuysa sezaryen ile alınır. 4000 gram ve üzeri bebeklerin normal doğumla dünyaya getirilmesi sırasında anne adayına epizyotomi uygulamak, ciddi vajen yırtıkları  oluşturabilir. Bu yüzden iri bebeklerin doğumu çoğunlukla sezaryenle yapılır.

Anne adayında 10 dakikada 3 şiddetli sancı olmasına rağmen, 2 saat geçtiği halde rahimde açılma olmazsa sezaryene karar verilebilir.Normal doğum için yatış yapmış bir anne adayında hamilelik takipleri sırasında bebeğin kalp atışlarında anormallik tespit edilirse hekim sezaryene yönlendirecektir.

39 Haftalik Gebelik5

Ender rastlanılan bir durum da olsa bebeğin kordonu suyun gelmesinin ardından vajenden sarkabilir. Bu durum baş geliş bebeklerde nadir görülür.  Bu durum daha çok anne karnında yan duran bebeklerde görülür ve acilen sezaryen gerektirir. Aksi takdirde göbek kordonu sıkışır ve bebeğin besin alması güçleşir. Hemen ardından da bebeğin kalp atışları düzensizleşmeye başlar.

Eğer anne adayında vajinal aktif herpes simplex enfeksiyonu, yani uçuk virüsü varsa ve bebek normal yolla doğarsa bu enfeksiyonu kapabileceğinden ve bu da bebeğin sağlığı için risk oluşturacağından sezaryen doğum önerilecektir. Bebeğin eşi erken geldiyse ve daha evvelden geçirilmiş en az 2 sezaryen ameliyatı varsa,anne adayında ıkınmanın tehlike oluşturacağı beyin ve kalp rahatsızlığı varsa, damarları zorlayacağından yine sezaryen doğum önerilir.

39 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişimler

Gebelikte Annedeki DeğişimlerGebelikte 39.hafta içinde kabızlık ve mide yanması problemleri en üst düzeyde hissedilebilir. Ancak bu şikayetlerden kurtulmanıza çok az bir süre kaldı zira hepsi doğumdan sonra kaybolacak. Bol lifli gıda ve sıvı tüketin.39 haftalık bebek doğum kanalına girdiği için anne adayının ağırlık merkezi de değişecektir. Bu da dengede durmanızı zorlaştırabilir.

39 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebek Gelişimi39 haftalık bebek artık dışarı çıkmaya ve dış dünyaya ile tanışmaya hazır. Bu hafta itibariyle boyu yaklaşık 50 cm, kilosu ise ortalama 3000-3400 gram arasında olacak. Ufak bir karpuz kadar diyebiliriz. Doğuma yaklaşılan dönemde bebeğin en üst deri katmanı soyulur ve yeni deri tabakası ortaya çıkar. Deri altındaki yağ tabakası da son halini almıştır.

 

 

38 Haftalık Gebelik     40 Haftalık Gebelik 

Yorumlarınızı Bekliyoruz